Sepet 0

Plaklar

Karşılaştırma Modu
Karşılaştırma için en az iki cihaz seçmelisiniz.
Hobi-Oyun (4633 Ürün)
Sırala
Markalar
Peşin Fiyat
Satıcılar

Aradığınız kriterlerde ürün bulunamamıştır.

Daha farklı sonuç görmek yeniden deneyin.

Temizle

Eski ve Yeniyi Bir Araya Getiren Plaklar

Plaklar, çoğunlukla PVC olarak da geçen plastik polimer malzemeden yapılırlar. Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte artık müzik dinlemenin çok farklı yolları olsa da plaklar zamana karşı koymayı ve hâlâ tercih edilmeyi başarır. Özellikle nostaljiye ilgi duyanların ve koleksiyon yapmayı sevenlerin sıklıkla tercih ettiği plaklar müzik dinlemenin en zevkli yolları arasında yer alır. Pikaplar yardımıyla çalınan plaklar bulundukları ortama ilgi çekici bir hava katar.

Plak teknolojisi eskide kalmış gibi görünse de günümüzde aktif olan çoğu sanatçı hâlâ plak çıkartmaktadır. Bu durumun sebepleri plakların çağımızda da rağbet görmesi ve müzik tutkunlarının ya da koleksiyonerlerin plaklara yoğun ilgi duyması yer alır. Dijital platformların aksine dinlediğiniz müziğin fiziksel karşılığına sahip olmanızı sağlayan nostaljik plaklar en çok ilgi duyulan koleksiyon ürünleri arasındadır.

Koleksiyonunuza Eklemek İsteyeceğiniz Türk ve Yabancı Sanatçıların Plakları

Koleksiyon meraklıları ya da müzik tutkunları tarafından en çok tercih edilen müzik ürünleri arasında yer alan plaklar, yerli ve yabancı olarak iki kategoriye ayrılabilir. Hem yerli hem yabancı sanatçıların plaklarının yüksek talep gördüğü söylenebilir. Pink Floyd plak seçenekleri yabancı kategorisinde, Zeki Müren plak çeşitleri ise yerli sanatçılar kategorisinde en çok tercih edilenler arasında yer alır.

Dönüş Hızına Göre Değişim: 33, 45 ve 78 RPM Plaklar

Plaklar kendi içlerinde farklı kategorilere ayrılır. Bu kategorileri bilmek 45’lik plak nedir gibi sorulara cevap verebilmek için önemlidir. 33’lük plak, 78’lik plak gibi değişik isimlerle anılan plak kategorileri birbirlerinden dönüş hızı olarak farklıdır. Aslında plağın pikapta bir dakikada kaç kez döndüğünü ifade eden bu terimler halk arasında plak ölçüsü olarak da bilinir. 33, 45 gibi kategorizasyonlar tam olarak ölçüyle alakalı olmasa da bu kategorilerdeki plaklar boyut olarak birbirlerinden ayrılır.

78’lik olarak da bilinen 78 RPM plaklar 1920’lerde ortaya çıkan en eski plaklardır. Çok eski kayıtlara ilgi duyan koleksiyonerlerin arşivlerinde 78’liklerden çok sayıda bulunur. Yaklaşık 20 sene sonra, 1940’ların ortasında piyasaya giriş yapan 33 RPM ve 45 RPM plaklar ise günümüzde hâlâ en çok karşılaşılan çeşitlerdir. 78’lik plaklar 1950’li yılların ortasında tarihe karışmış olsalar da 33’lük ya da 45’lik plaklar kullanılmaya devam etmektedir. Bu iki tür de kendi aralarında birkaç noktada ayrışır.

Boyut olarak son derece küçük olan 45’lik plaklar, çoğu pikap ile çalınabilir. 33’lük plaklar ise 45’liklere kıyasla çok faha fazla şarkı barındırma kapasitesine sahiptirler. Albümler genellikle 33’lük, single olarak da bilinen tekliler ise 45’lik plak halinde piyasaya sürülür. Boyutları ve malzemeleri itibariyle 33’lüklerin daha dayanıklı olduğunu söylemek de mümkündür.

Orijinale En Yakın Ses Deneyimi Sunan Plaklar

Pikaplar, plakları çalarken mekanik bir süreçten geçer. İğnenin plağın üzerindeki müziği okuyarak gramofondan ses çıkması olarak özetlenebilecek bu süreçte dijital hiçbir işlem gerçekleşmez. Analog bir ses veren plaklar, şarkıları enstrümanların gerçek hayattaki sesine en yakın hâllerini dinlemenize olanak tanır. Bu durum plakların günümüzde hâlâ talep görmesinin en büyük sebepleri arasında yer alır.

Koleksiyonerlerin Peşinde Koştuğu Plaklar

Kimilerine göre plaklar günümüzde müzik dinlemekten çok koleksiyon amacıyla kullanılmaktadır. Bu yorumun doğruluğunu test etmek zor olsa da koleksiyonerlerin plaklara yüksek ilgi duyduğu söylenebilir. Sınırlı sayıda çıkan plakların ya da az bilinen sanatçıların kayıtlarının peşinde koşan koleksiyonerler en çok plak satın alan müşteri kitlelerindendir.

Siyah veya Renkli Plaklarla Koleksiyonların Yeni Üyeleri

Plaklar çok sayıda farklı renge sahip biçimde piyasaya sürülür. Siyah, beyaz, mor gibi farklı renklerde bulabileceğiniz plakların bazıları sınırlı sayıda üretilir ya da sadece bazı bölgelerde satışa sunulur. Bu tür durumlar o plağın değeri üzerinde büyük rol oynar. Plakların renkleri görsellik açısından da müzik ya da koleksiyon deneyimine değişik bir dokunuş katar.

Plak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Plak modelleri arasından seçim yaparken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır. Göz önünde bulundurmanız gereken faktörler şu şekilde sıralanabilir:

  • Sanatçı: Kimse hiç ilgi duymadığı bir sanatçıya ait plaklara sahip olmak istemez. Müzik zevkinize ve ilgilerinize yönelik seçim yapmanız faydalı olacaktır. Örneğin eğer arabesk müzikten zevk alıyorsanız Müslüm Gürses plak, rock müzik dinlemeyi seviyorsanız Pink Floyd plak seçeneklerine yönelebilirsiniz.
  • Tasarım: Alacağınız plağın göz zevkinize hitap etmesi dinleme deneyiminizi daha keyifli kılacaktır. Farklı renklere sahip plaklar arasından hem zevkinize hem de dekorunuza uyum sağlayanları seçebilirsiniz.
  • Bütçe: Plak fiyatları farklı etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Bazı sanatçılar yıldönümü gibi olaylar için ya da reklam amacıyla sınırlı sayıya sahip koleksiyonlar çıkarırlar. Bu durum ise plakların fiyatlarını değiştirir. Örnek olarak özel seriye ait şeffaf plak fiyatları her zaman satılan çeşitlerden farklıdır. Çeşitli fiyatlar arasından bütçenize en uygun olanı seçebilirsiniz.

Bunlar başta olmak üzere boyut, materyal gibi faktörlere dikkat ederek sizin için ideal plakları seçebilirsiniz.

Türk ve Yabancı Sanatçıların Birbirinden Özel Plakları Turkcell Pasaj’da!

Turkcell Pasaj, plak kategorisinde geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Hem yerli hem yabancı sanatçılara ait plakları bulabileceğiniz Turkcell Pasaj’da gelişmiş arama seçenekleriyle aradığınız plağa dakikalar içerisinde ulaşabilirsiniz. Sürekli güncellenen bir kataloğa sahip olan Turkcell Pasaj’da plaklarınızı güvenli ve hızlı bir biçimde alabilirsiniz.

Turkcell Pasaj’da plak alışverişlerinizi kolaylaştıran birkaç farklı unsur vardır. Bu faktörlere örnek olarak ödeme kolaylığı verilebilir. Çeşitli plak fiyatları arasından size en uygun olanı seçtikten sonra Turkcell Pasaj’ın alışveriş kredisi, kredi kartına taksit gibi avantajlarından faydalanarak siparişinizi verebilirsiniz. Hızlı teslimat ve ücretsiz kargo ile ürününüzün size en kısa zamanda ulaşmasını sağlayan Turkcell Pasaj’da alışverişinizin her aşamasının kolay ve sorunsuz geçeceğinden emin olabilirsiniz.

Plaklar Nerede Çalınabilir?

Plakları pikaplar ile birlikte dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Yüksek ses kalitesi ve nostalji hissiyatıyla müzik tutkunlarının ilgisini çeken plaklar dilediğiniz ortamlarda size eşlik eder. Pikap bulunan herhangi bir yerde çalınabilen plaklar kulağa hoş gelen müzik kalitesiyle her ortama renk katar.

Plak Çizilirse Ne Olur?

Pikaplar, plaklar üzerinde gezen bir iğne yardımıyla ses çıkarır. Ses dalgalarının ince işçilikle işlenmesiyle sonucu kullanıma hazır hale getirilen plaklar çizildiklerinde kullanılamaz hâle gelebilir. Çizilen plak üzerinde gezen iğne sürekli bu çiziğe takılarak hep aynı sesi verir. Çizik her plakta bu durum yaşanmasa da seste farklı bozukluklar meydana gelebilir. Bu tarz durumların önüne geçmek için plakları saklama koşullarına dikkat etmek ve doğru biçimde temizlemek gerekir.

Plaklar Nasıl Temizlenir?

En yüksek ses kalitesi için plakların temizliğine dikkat etmek önemlidir. Plakları temizlemenin birkaç farklı yolu vardır. Temizleme sıvısı, plak süpürgesi gibi bu iş için özel yapılan ekipmanlardan yararlanarak plaklarınızı temizleyebilirsiniz. Bu tarz ekipmanlara sahip olmayan kullanıcılar ise evlerindeki elektrikli süpürgelerden ya da kuru bezlerden yararlanarak plaklarını temizlerler.

Plaklarımı Neden Turkcell Pasaj’dan Almalıyım?

Turkcell Pasaj, plak kategorisinde geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Plaklarınızı Turkcell Pasaj’dan alırken alışveriş kredisi, faturaya ek ödeme gibi kolaylıklardan faydalanabilirsiniz. Dakikalar içerisinde aradığınız plağı bularak ödeme aşamasına geçebileceğiniz Turkcell Pasaj, garanti ve ücretsiz kargo hizmetleriyle de yanınızdadır.

Daha Fazla

​​