Sekreter

“Ya biri ararsa ve meşgulsem, cevap veremiyorsam ya da ulaşılamıyorsam!” demeyin. Turkcell Sekreter sizin yerinize kaydeder.

6 TL
İncele
Turkcell Sekreter

Sekreter Nedir?

Kimler aradı da siz telefonunuzu duymadınız. Turkcell’in Sekreter Servisi tam da bu anda devreye girip, arayan kişinin mesajını alıyor ve sizin için kaydediyor.

Daha Fazla Bilgi

 • Turkcell'liler tarafından bırakılan mesajlarınızı 7532'yi, diğer operatör kullanıcılarından bırakılan mesajlarınızı 7530'u arayarak dinleyebilirsiniz. Kimin, hangi gün ve saatte aradığını öğrenebilirsiniz.
 • Sekreter Servisi'ne yönlendirme yaptığınızda gönderilen "mesajınız var" uyarısı için ücret ödemezsiniz.
 • Yurt dışından 7532 veya 7530’u arayıp mesajlarınızı dinlediğinizde yurt dışında geçerli paket / tarifeniz varsa ücretlendirme bu paket / tarife üzerinden yapılır. Eğer yurt dışında geçerli paket / tarifeniz yok ise bulunduğunuz ülkenin yurt dışı tarifesi üzerinden ücretlendirilir. 
 • Kıbrıs'dan 7532 aramalarında, yönlendirme ücreti alınmaktadır.
 • Sekreter 65+ Kampanyası kapsamında, 13 Nisan – 1 Haziran 2020 tarihleri arasında bırakılan Sekreter mesajlarında geçerli olacak şekilde hat sahibi doğum tarihi 1 Ocak 1955 ve öncesi olan bireysel abonelerin faturalı hatlar için fatura dönemi içerisinde, faturasız hatlar için ise takvim ayı içerisinde 4 adet üzerinde bırakılan mesajlar için Turkcell kullanıcılarına mesaj bırakma servis hizmet bedeli ücretsiz olacaktır. Şirketimizce kampanya şartlarında değişiklik yapılabilir.
 • 7 Şubat 2020 - 20 Ocak 2022 tarihleri arasında bırakılan Sekreter mesajlarında geçerli olacak şekilde faturalı hatlar için fatura dönemi içerisinde, faturasız hatlar için ise takvim ayı içerisinde 30 adet üzerinde bırakılan mesajlar ücretsizdir.
 • Sekreter yazıp 2200'a ücretsiz göndererek, servisi kullanmaya başlayabilirsiniz.
 • Ayrıca, telefonunuzun ‘Yönlendirme’ menüsünden, hattınızın hangi durumda (meşgul, cevapsız ya da tüm aramalar) servise geçmesini istiyorsanız o durumu seçip, seçiminizi yaptıktan sonra numara bölümüne +90 532 753 31 11 girerek Sekreter Servisi'ni kullanabilirsiniz.
 • Telesekreter Servisi tüm abonelerimizin kullanımına açıktır.

 • Sekreter Servisi ile telefonda başkasıyla konuşurken ya da telefonunuza cevap veremediğinizde, ulaşılamaz olduğunuzda, sizi arayan kişiler size sesli mesaj bırakabilirler. Sekreter Servisi, özel bir sekreter gibi sizi arayan kişilerin mesajlarını kaydeder. Yapmanız gereken şey; Turkcell kullanıcılarından gelen sesli mesajlar için 7532'yi, Turkcell harici operatör kullanıcılarından gelen sesli mesajlar için 7530'u arayıp size bırakılan mesajları dinlemek.
 • Telefonunuz ulaşılmaz olduğunda, 30 saniye boyunca cevap vermediğinizde, meşgulken çağrılar otomatik olarak Sekreter servisine yönlendirilmektedir.
 • Abone tarafından +90 532 753 31 11 numarasına Sekreter yönlendirmesi yapılmışsa yurt dışındayken sadece kullanıcının cihazını kapaması halinde kullanıcıya sekreter mesajı bırakılabilir. Bunun haricinde hiçbir durumda yurt dışındayken kullanıcıya Sekreter mesajı bırakılamaz.
 • Dileyen bireysel Turkcell kullanıcıları UpCall uygulaması içerisinden Sekreter mesaj bırakma ayarını kapatarak kendisinin bir başka Turkcell kullanıcısına sesli mesaj bırakmasını engelleyebilir. Profil, Ayarlar, Arama Ayarları, Sekreter Ayarları sekmesinden Sekreter mesajı bırakma tercihinizi değiştirebilirsiniz. iOS ve Android marketlerden uygulamanın güncel sürümünü kullanan bireysel kullanıcılar bu özellikten faydalanabilirler. (iOS 5.25 ve üzeri, Android 5.26 ve üzeri versiyonlar) Ek olarak bayiden sesli mesaj bırakma ayarı değiştirilebilir.

IPTAL SEKRETER yazıp 2200'a göndererek veya Turkcell Uygulaması "Ayarlarım"-"Çağrı Ayarlarım" bölümünden iptal edebilirsiniz.

Diğer
**21*7533#’i arayarak servisten faydalanabilirsiniz.

 • Turkcell kullanıcısı olarak bir başka Turkcell'liye Sekreter Servisi ile mesaj bırakırken kendi tarifenizden ücretlendirilirsiniz, ek olarak hizmet bedeli 6 TL'dir. Fiyatlara KDV ve ÖİV dahildir. Vergiler hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.
 • Size Turkcell kullanıcısından bırakılan mesajları dinlemek için 7532’yi aramak ücretsizdir. Turkcell harici kullanıcılardan bırakılan mesajları dinlemek için 7530'u aramak ücretlidir. Yeni mesajlarınızı dinlemek için servis ücreti 7530'u arama başına 4 TL'dir. Fiyatlara KDV ve ÖİV dahildir. Eski mesajlarınızı ise ücretsiz dinleyebilirsiniz. Diğer operatör kullanıcılarının sesli mesaj bırakmaları durumunda ek olarak hizmet bedeli bulunmamaktadır.  

 • Turkcell Sekreter, telefonunuz meşgulken, telefonunuza cevap veremediğiniz durumlarda ya da ulaşılamazken, tıpkı özel bir sekreter gibi sizi arayan kişinin mesajını kaydeden servistir.
 • Aramalarınızı sekretere yönlendirmek için;
  SEKRETER yazıp, 2200'a SMS gönderebilir, **21*7533# tuşlayıp arayabilir veya Turkcell Uygulaması "Ayarlarım"-"Çağrı Ayarlarım" bölümünden işlemlerinizi yapabilirsiniz.
  Ulaşılamadığınızda, 30 saniye boyunca cevap vermediğinizde ya da meşgulken size gelen çağrılar otomatik olarak Sekreter Servisi'ne yönlendirilmektedir. Sizin Sekreter Servisi'ne kendi yaptığınız yönlendirmeler önceliklidir.
 • Sekreter Servisi'ne yönlendirme yapmak ücretsizdir.
  Turkcell'lilerden gelen sesli mesajları dinlemek için 7532'yi aramak ücretsizdir. 
  Turkcell harici kullanıcılardan bırakılan mesajları dinlemek için 7530'u aramak ücretlidir. Yeni mesajlarınızı dinlemek için servis ücreti 7530'u arama başına 4 TL'dir. Fiyatlara KDV ve ÖİV dahildir. Eski mesajlarınızı ise ücretsiz dinleyebilirsiniz. 
  Kısa mesajla gelen "mesajınız var" uyarısı için hiçbir ücret ödemezsiniz.
  Sesli mesaj bırakırken kendi tarifeniz üzerinden ücretlendirilirsiniz. Ek olarak, hizmet bedeli 6 TL'dir. (KDV ve ÖİV Dahil).
  7 Şubat 2020 - 20 Ocak 2022 tarihleri arasında bırakılan Sekreter mesajlarında geçerli olacak şekilde faturalı hatlar için fatura dönemi içerisinde, faturasız hatlar için ise takvim ayı içerisinde 30 adet üzerinde bırakılan mesajlar ücretsizdir.
 • Faturalı ve ön ödemeli tüm Turkcell aboneleri Sekreter Servisi'ne mesaj bırakabilir ve dinleyebilirler. Ek olarak diğer operatör kullanıcıları da Sekreter Servisi'ne mesaj bırakabilir.
 • İster dinlemiş ister henüz dinlememiş olun, size bırakılan tüm mesajlar 36 saat süreyle saklanır.
 • Bırakılan bir mesajın maksimum uzunluğu Turkcell'li aboneler için en fazla 30 saniye, diğer operatör kullanıcıları için en fazla 15 saniye olabilir. Mesaj bırakma süresi bittiğinde çağrı sonlanır. Dileyen kullanıcılar yeniden arama yaparak sesli mesaj bırakabilir.
  7532 mesaj kutunuzda en fazla 15 adet, 7530 mesaj kutunuzda en fazla 20 adet mesaj kaydedilebilir. 
 • Bu özellik 19 Ocak 2013 itibarıyla kullanıma kapalıdır.

 • Sekreter servisini kullanırken 2 tip mesaj alırsınız birincisi Sekreter’e bırakılan sesli mesaj ikincisi de bu mesajın yazılı uyarısı. Ekranınıza gelen uyarı mesajlarını telefonunuzun menüsünden silebilirsiniz. 7532 veya 7530'a gelen sesli mesajları ise dinledikten sonra yönlendirmeleri takip ederek silebilirsiniz.
 • Turkcell kullanıcılarının size bıraktığı mesajları dinlemek için +905327532111’i, diğer operatör kullanıcılarının size bıraktığı mesajları dinlemek için +905327530111’i arayarak Sekreter mesaj kutunuza ulaşabilirsiniz

 • Yurt dışındayken, Turkcell kullanıcılarının size bıraktığı mesajları dinlemek için +905327532111’i, diğer operatör kullanıcılarının size bıraktığı mesajları dinlemek için +905327530111’i  aradığınızda yurt dışında geçerli paket / tarifeniz varsa ücretlendirme bu paket / tarife üzerinden yapılır. Eğer yurt dışında geçerli paket / tarifeniz yok ise bulunduğunuz ülkenin yurt dışı tarifesi üzerinden ücretlendirilir. Ek olarak +905327530111 arandığında yeni mesajınız varsa hizmet bedeli arama başına 4 TL’dir.
  Abone tarafından +90 532 753 31 11 numarasına Sekreter yönlendirmesi yapılmışsa yurt dışındayken sadece kullanıcının cihazını kapaması halinde kullanıcıya sekreter mesajı bırakılabilir. Bunun haricinde hiçbir durumda yurt dışındayken kullanıcıya Sekreter mesajı bırakılamaz.
 • Sekreter Servisi'ni iptal etmek için;
  IPTAL SEKRETER yazıp 2200'a göndererek veya Turkcell Uygulaması "Ayarlarım"-"Çağrı Ayarlarım" bölümünden iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Sekreter Servisi'ne kendi yaptığınız yönlendirmeleri ise cihaz üzerinden iptal ettirebilirsiniz.
 • Tüm telefon modellerinde, arama yapıldığında, ekranda çıkan “aktif arama yönlendirme” notu (not telefon modeline bağlı olarak değişebilir), kullanıcıyı bilgilendirme amaçlıdır. Yönlendirme özelliği kullanan müşterilerimizin telefonlarında çıkan bu mesaja GSM operatörleri müdahale edemez. Bu bilgi notu, yönlendirme özelliğini kullanan kullanıcılar arama yaparken ekranlarında görünür ve ücretsizdir. Sadece hattını bu servislere (Yönlendir, Sekreter, 7585) yönlendiren müşterilerimiz servis kullanım ücretleri ile ilgili bilgilendirilir.

  iPhone cihazlarda sesli arama tuşu ile 7532 kısa numarasının otomatik aranması operatör bağımsız bir uygulamadır.

 • Özel Servis Numaraları ve 444’lü Aramalarla ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.