Yönetim Takımı

​​​​Turkcell üst yönetimine ilişkin detaylı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.​

 


Dr. Ali Taha Koç

Genel Müdür

Dr. Ali Taha Koç 1980 yılında Ankara’da doğdu. Tam burslu olarak girdiği Bilkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden 2001 yılında mezun oldu. Yüksek lisans ve doktora öğrenimini burslu olarak ABD’de Dallas Texas Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünde tamamladı. ABD’de 2006 yılında araştırma ve geliştirme (AR-GE) mühendisi olarak Intel’de çalışmaya başlayan Dr. Ali Taha Koç, buradaki görev süresi içerisinde 61 patent geliştirdi ve 23 makalesi bilimsel dergilerde yayımlandı. Intel’de birçok uluslararası proje geliştirip yönetti.2013 yılında en çok patent üreten ve ödül alan 10 mühendisten biri oldu. 2014 yılında Türkiye’ye dönüşü sonrasında Başbakanlık Başmüşaviri olarak göreve başladı ve aynı yıl Cumhurbaşkanlığı Bilgi Teknolojileri Başkanlığı’na atandı. Eş zamanlı olarak tüm bakanlıklardan ve güvenlik birimlerinden bilgi akışını sağlayan Cumhurbaşkanlığı Devlet Bilgi Koordinasyon Merkezi’nin (DBKM) kurulum sürecini yönetti. 12 Eylül 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı'na atandı. Cumhurbaşkanlığı’ndaki görevlerinin yanı sıra, Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora dersleri de vermektedir. Lisanslı bir pilot olan ve çok iyi derecede İngilizce bilen Dr. Ali Taha Koç, evli ve bir çocuk babasıdır.

 


Kamil Kalyon

Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

Kamil Kalyon profesyonel iş yaşamına 1996 yılında Ernst & Young Türkiye (EY) Vergi departmanında başlamıştır. On iki yıl süren EY kariyerinde birçok stratejik projede rol almış ve Şirkette son olarak Kıdemli Müdür pozisyonunda çalışmıştır. 2008-2012 yılları arasında Bilgi Teknolojileri sektöründe faaliyet gösteren Kont Bilişim Şirketler Grubunda Finans Direktörü görevini üstlenmiştir. 2012 yılında Avusturya merkezli OMV Grubuna bağlı OMV Petrol Ofisi A.Ş'de Vergi Direktörü olarak göreve başlayan Kalyon, bu görevi dört yıl sürdürmüştür. Kamil Kalyon, Turkcell Grubuna Aralık 2016'da Vergi ve Grup Raporlama Direktörü olarak katılmış olup, Şubat 2021'den itibaren Şirketimizde Finansal Planlama ve Analiz Direktörü olarak görev yapmıştır. Eylül 2023 itibarıyla Turkcell Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı görevine atanmıştır. Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Kamil Kalyon, Yeminli Mali Müşavir ve Bağımsız Denetçi unvanlarına sahiptir.

 


Kadri Özdal
Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

Profesyonel iş hayatına 1999 yılında Vodafone’da başlayan Kadri Özdal, satış, pazarlama ve ticari operasyonlar birimlerinde çalışmıştır. Daha sonra Türk Telekom bünyesinde satış geliştirme, kanal optimizasyonu ve yönetimi gibi değişim görevlerinde rol almıştır. 2011 - 2012 yılları arasında satış geliştirme direktörü ve sonra CSO olarak görev yapan Kadri Özdal, 2012-2016 yılları arasında Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformu olan n11.com'un kurulum ve yönetiminde yer almış ve CSO rolünde çalışmıştır. 2016 Şubat ayında Turkcell Alternatif Satış Kanalları Direktörü olarak başlayan Kadri Özdal, sırasıyla münhasır olmayan kanallar ile dijital satış kanallarını yönetmiştir. Son olarak da Bireysel Kanallar Satış Direktörü olarak görev yapmıştır. Kadri Özdal Dokuz Eylül Üniversitesi İİBF Kamu Yönetimi Bölümünden mezun olmuştur.

 


Mustafa Demirhan

Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

Mustafa Demirhan, lisans eğitimini 2001 yılında tam burslu olarak Bilkent Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde tamamladıktan sonra yüksek lisans derecesini ise 2003 yılında Rutgers Üniversitesi Elektrik Elektronik Bölümü'nden almıştır.
İş yaşamına 2003 yılında Intel'de araştırma ve geliştirme mühendisi olarak adım atan Mustafa Demirhan, 2007 yılına kadar 14 patente imza atmıştır. 2007 yılında Microsoft'ta akıllı telefon yazılımları üzerine çalışmaya başlamıştır. Daha sonra Microsoft'un ilk başarılı bulut bilişim ürünü olan Microsoft 365 ve Microsoft Azure projelerinde yöneticilik görevini üstlenmiştir. 2018 yılında Google'da açık kaynak bulut bilişim projelerinde yöneticilik yapmış, 2021 yılında tekrar Microsoft'a dönerek siber güvenlik alanında kritik projeler yönetmiştir.
Aralık 2023’den itibaren Turkcell’de Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı görevine başlayan Mustafa Demirhan, evli ve dört çocuk babasıdır.

 


Erkan Durdu
İnsan ve İş Destekten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

Erkan Durdu lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon bölümünde, yüksek lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Bilimleri Anabilim dalında tamamlamıştır. Kariyerine TRT İstanbul Radyosu’nda program yapımcısı olarak başlamış, Kanal 7, Radikal ve Akşam gazetelerinde muhabir ve editör olarak çalışmıştır. 2003-2011 yılları arasında Başbakanlık’ta Bakan Danışmanı olarak görev yapmıştır. 2011-2014 yılları arasında Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdür Yardımcılığı, 2014-2021 yılları arasında TRT Yönetim Kurulu Başkanvekili ve Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunan Durdu, 2022-2023 yıllarında TÜBİTAK Genel Sekreterliği yapmıştır. Bu görevlerine ek olarak Kalkınma Bankası Denetim Kurulu Üyeliği, Euronews Yönetim Kurulu Üyeliği, Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Üyeliği gibi birçok önemli görevlerde bulunmuştur. Görev yaptığı kurumlarda İnsan Kaynakları, Bütçe ve Finansal Operasyonlar, Yayın Stratejileri, Değişim Yönetimi, İçerik Yönetimi, Dijital İş Uygulamaları gibi alanlara liderlik etmiştir.

 


Ali Uysal
Hukuk ve Regülasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

Ali Uysal profesyonel iş hayatına 2003 yılında avukat olarak başlamış, 2009 yılına kadar ulusal ve uluslararası müvekkillere hizmet veren hukuk bürolarının kurumsal danışmanlık bölümünde kıdemli avukat olarak çalışmıştır. 2009 yılında Türk Hava Yolları ve Lufthansa'nın ortak girişim şirketi SunExpress Hava Yolları bünyesinde Şirket iç hukuk departmanının kurulmasından sorumlu Hukuk Müşaviri olarak göreve başlamış ve 2014 yılına kadar devam etmiştir. 2014-2019 yılları arasında Türk Hava Yolları A.O.'nun Baş Hukuk Müşavirliği görevini yürüten Ali Uysal, 2020 yılından itibaren Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.'de Hukuk Regülasyon Genel Müdür Yardımcılığı bünyesinde Kurumsal Hukuk İşleri Direktörü olarak görev yapmaktaydı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Ali Uysal, Stockholm Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Avrupa Birliği Hukuku alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

 


Murat Akgüç
Pazarlama ve Dijital Servislerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

Murat Akgüç, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde lisans derecesini, Rotterdam School of Management'ta Executive MBA programını tamamlamıştır. İş geliştirme, teknoloji, telekomünikasyon, strateji, dijital inovasyon ve girişim sermayesi alanlarında 20 yılı aşkın tecrübeye sahiptir. Çalışma hayatına Osmanlı Bankası'nda başlayan Akgüç, sonrasında bankacılık sektöründe hazine projelerinde görev yapmıştır. 2004 yılında Hollanda Credit Europe Bankası'nda İş Geliştirme ve Strateji Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir. 2015 yılında Türkiye'ye dönen Akgüç, uluslararası ölçekte medya ve oyun sektöründe teknoloji, dijital ürün geliştirme, strateji ve pazarlama alanlarında üst düzey yöneticilik görevlerini yürütmüştür. 2021 yılında katıldığı Türkiye Varlık Fonu'nda Girişim Sermayesi ve Teknoloji Yatırımlarından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başlamıştır. 2022 yılında Türkiye'nin en büyük satın alma işlemi olan Türk Telekom satın alması başta olmak üzere, Türkiye Girişim Sermayesi fonlarına yatırım yapan Türkiye Teknoloji Fonu - TTF (Fonların Fonu) kurulumu ve diğer önemli projelere liderlik etmiştir. Bu görevlere ek olarak Türkiye Sigorta Yönetim Kurulu Üyeliği ve TVF Teknolojileri Yatırımları Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini üstlenmiştir.

 


Prof. Dr. Vehbi Çağrı Güngör
Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

Prof. Dr. Vehbi Çağrı Güngör, 1979 yılında Ankara’da doğdu. Lisans ve yüksek lisans derecelerini 2001 ve 2003 yıllarında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Doktora derecesini 2007 yılında Georgia Institute Technology (Atlanta-ABD) Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden aldı. 2018 yılında Profesör unvanı alan Prof. Dr. Güngör'ün araştırma alanları gelecek nesil haberleşme teknolojileri, 5G ve 6G mobil haberleşme, nesnelerin interneti ve yapay zekâ alanlarındadır.
Eaton Corporation’da proje yöneticisi, Siemens Corporate Research’de araştırmacı, TÜBİTAK TEYDEB BILTEG’de Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev yapmış olan Prof. Dr. Güngör, ulusal ve uluslararası çok sayıda bilimsel ödül sahibi olmuştur. Güngör'ün araştırma projeleri Avrupa Birliği, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK gibi çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından desteklenmiştir. Prof. Dr. Vehbi Çağrı Güngör’ün uluslararası hakemli dergilerde ve konferanslarda yayınlanmış çok sayıda araştırma makalesi ve patenti bulunmaktadır.
Kasım 2023’den itibaren Turkcell’de Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı görevine başlayan Prof. Dr. Vehbi Çağrı Güngör, evli ve üç çocuk babasıdır.