Genel Bakış

Vizyon ve stratejimiz, kalite politikalarımız, şirketimiz hakkında içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Turkcell, mobil ve sabit şebekeleri üzerinden müşterilerine benzersiz dijital servisler, ses, mesajlaşma, data ve IPTV hizmetleri sunan Türkiye’de yerleşik bir dijital operatördür.


Türkiye'de mobil iletişim, Şubat 1994'te Turkcell'in hizmete girmesiyle başladı. 1994 yılında önce bir mobil iletişim şirketi olarak faaliyetlerine başlayan Turkcell, geçtiğimiz yıllar içerisinde elde ettiği tecrübeyi, önce entegre haberleşme operatörlüğüne, sonrasında ise dijital operatörlüğe taşımıştır. Turkcell, Türkiye’de telekomünikasyon sektörünün gelişiminde kilit bir oyuncu olarak yer almakta olup, müşterilerine sunduğu mobil ve sabit genişbanta dayalı hizmetlerin çeşitliliğini, kalitesini ve buna bağlı olarak müşteri sayısını da artırarak gelişimini sürdürmektedir.

Turkcell 1 Nisan 2016’da LTE-Advanced ve 3 taşıyıcı birleştirme teknolojilerini kullanarak Türkiye’de 81 ilde LTE hizmetini lanse etmiştir. Turkcell, Türkiye'nin evlere kadar saniyede 10 Gbps'e varan hızlarda fiber data erişimini Superonline ile sağlamaktadır. Turkcell, Türkiye'deki geniş kapsama alanı ve yurt dışında kullanım hizmetlerinin yaygınlığıyla, müşterilerinin iletişim ihtiyaçlarına yüksek kalitede cevap verebilmeyi amaçlamaktadır.

Günümüzde Turkcell, farklı hizmet kategorilerinde faaliyet gösteren grup şirketleriyle birlikte, mobil ve sabit şebekeleri üzerinden sunduğu üstün kaliteli ses, mesajlaşma, data ve IPTV servislerinin yanında dijital servisler, dijital iş servisleri ve techfin odak alanları çerçevesinde katma değerli ve yenilikçi hizmetlerini müşterileri ile buluşturmaktadır.

Yıllar içinde operasyonlarını yurtdışına da taşıyan Turkcell, günümüzde Türkiye’nin yanı sıra Ukrayna, Belarus ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olmak üzere 4 ülkede faaliyet göstermektedir. 1999 yılında %100 Turkcell iştiraki olarak hizmete giren Kuzey Kıbrıs Turkcell, mobil operatör ve sabit internet alanlarında faaliyetlerini devam ettirmektedir. Turkcell'in Ukrayna'da %100 hissesine sahip olduğu lifecell şirketi Şubat 2005'de mobil iletişim hizmeti vermeye başlamıştır. 2008 yılında bu yana Belarus'ta varlığını devam ettiren Turkcell, 2022 Aralık ayı itibarıyla hisse sahiplilik oranını %100’e çıkarmıştır.

Hisseleri 11 Temmuz 2000'de Borsa İstanbul (BİST) ve New York Stock Exchange'de (NYSE) eşzamanlı olarak işlem görmeye başlayan Turkcell, BİST ve NYSE'ye çifte kotasyonu olan tek Türk şirketi unvanına sahiptir. Turkcell aynı zamanda BİST Sürdürülebilirlik 25 Endeksi’nde yer almaktadır.