Mobil İmza

Mobil imza ile işlemlerinizi ıslak imza atıyormuş gibi yapabilir, elektronik ortamlarda kimliğinizi kolayca ispatlayabilirsiniz!

34 TL / AY
Hemen Satın Al
Turkcell Mobil İmza

Mobil İmza Nedir?

Mobil İmza elektronik ortamda oluşturulan dokümanların imzalanmasında kullanılan ve elektronik işlemlerde gönderilen bilginin gönderim sırasında değişmediğini, gönderen kişiye ait olduğunu ve inkar edilemeyeceğini garantileyen sayısal verilerdir. Mobil İmza, elle atılan imza ile aynı hukukî sonucu doğurur.

Üstelik Mobil İmza Servisine yeni abone olan herkese Günlük 3 GB internet hediye!


Mobil İmza Günlük 3 GB Data Hediye Kampanyası nedir?

Mobil İmza Aylık Standart-Avukat-Kamu-Bilirkişi, Yıllık Avukat, Standart ve Başlangıç 3 Aylık paketlerine abone olun, Günlük 3 GB internet hediyesi kazanın. 3 GB hediyesi tek seferliktir, yenilenmez. Kampanya süresi boyunca kampanyadan sadece bir kez yararlanılabilir.

 • Kampanya başlangıç tarihi: 09.08.2021
 • Ön görülen kampanya bitiş tarihi: 31.12.2024

Mobil İmza uyumlu (128K) SIM Kart nedir?

Mobil İmza abonelik başvurunuz öncesinde SIM Kart'ınızın Mobil İmza uyumlu (128K) olması gerekmektedir. SIM Kart değişikliğinizi size en yakın bayi üzerinden (mağaza ziyaretiniz öncesinde size en yakın bayi üzerinden Mobil İmza uyumlu SIM Kart stok durumunu kontrol etmenizi tavsiye ederiz) gerçekleştirebilirsiniz ya da Müşteri Hizmetleri üzerinden kurye ile teslimat talebi iletebilirsiniz )Kurye teslimatları şehir merkezlerine 3, ilçelere 5, köy ve mecralara 7 iş günü içinde gerçekleştirilmektedir). Kurye teslimatıyla ilgili detaylı bilgiye çağrı merkezimiz üzerinden ulaşabilirsiniz. SIM Kart değişiklik süreci ve ücretiyle ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız. 


SIM Kartı Mobil İmza uyumsuz olan Turkcell aboneleri Anında Mobil İmza üzerinden gerçekleştirdikleri başvurularında kurye ile SIM Kart teslimat taleplerini iletebilir, abonelik işlemine kesintisiz devam edebilir. Kurye ile yapılan SIM Kart teslimatları ücretsizdir.

Mobil İmza sadece 128K SIM Kart’larda kullanılabilmektedir, E-SIM’lerde Mobil İmza kullanılamamaktadır. 


Anında Mobil İmza nedir?
Anında Mobil İmza; kullanıcı ihtiyacına göre yeniden tasarlanan Turkcell Mobil İmza dijital abonelik kanalıdır. Hemen Satın Al butonuna tıklayarak, Turkcell Uygulaması üzerinde "İşlemler-Başvuru İşlemleri-Turkcell Mobil İmza Başvurusu" adımlarını takip ederek yada tek tıkla Anında Mobil İmza sayfasına ulaşabilirsiniz. 


Mobil İmza Servis Sağlayıcı Portal nedir?
Turkcell Mobil İmza sistemlerine entegre olmak isteyen kurumlar başvurularını dijital ortamdan gerçekleştirip, takip edebilir. Başvurmak için tıklayınız

Daha Fazla Bilgi

 • Mobil İmza Günlük 3 GB Data Hediye Kampanyası: Mobil İmza Aylık Standart, Avukat, Kamu, Yılllık Standart, Avukat veya Başlangıç 3 Aylık paketine abone olun, Günlük 3 GB internet hediyesi kazanın. 3 GB hediyesi tek seferliktir, yenilenmez. Kampanya süresi boyunca kampanyadan sadece bir kez yararlanılabilir. Kampanya Tarihleri: 09 Ağustos 2021 - 31 Aralık 2024
 • 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu’na göre Mobil İmza; başka bir elektronik veriye eklenen veya elektronik veriyle mantıksal bağlantısı bulunan ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik veriyi ifade eder. Resmi gazeteyi görüntülemek için tıklayın.
 • Mobil İmza kağıt ve kargo masrafı gibi giderlerden tasarruf sağlamaya olanak sağlar.
 • Mobil İmza kullanılarak imzalama işlemleri zaman ve  mekandan bağımsız olarak gerçekleştirilebilir.
 • Özel Sektör ve kamu uygulamalarında Mobil İmza ile gerçekleştirilebilen işlemler bireylerin zamandan tasarruf etmesine olanak sağlar.
 • Başka bir akıllı kart ve kart okuyucu taşımadan, bir yere gitmeye gerek olmadan ıslak imza atmış gibi işlem yapabilir, e-devlet uygulamaları kullanılabilir.
 • Turkcell Mobil İmza, Türkiye'de ISO / IEC 27001 Bilgi Güvenliği sertifikasına sahip ilk ve tek GSM servisidir.
Turkcell Mobil İmza kullanım şeklini görmek için tıklayın.

Turkcell Mobil İmza'yı destekleyen bir uygulama üzerinde Mobil İmza atmak istediğinizde;
 • Uygulama ekranındaki İMZALA tuşuna basın. Bu tuşa bastığınızda, bilgiler hazırlanarak, imzalanmak üzere cep telefonu ekranınızda işlem bilgisi çıkar.
 • İşleme ait açıklamayı onaylamak için TAMAM'a basın.
 • Yaptığınız işlem için gönderilen PARMAK İZİ'ni telefon ve bilgisayar ekranından kontrol edip TAMAM'a basın.
 • İşlemi imzalamak için Turkcell Mobil İmza şifrenizi girin ve TAMAM'a basın.
Mobil İmza Uygulama Sağlayıcı süreciyle ilgili detaylar için kurumsal çözümler sayfasında yer alan Mobil İmza sayfasını ziyaret edin.
 • Mobil İmza, el ile atılan ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahiptir.
 • Mobil İmza, elektronik işlemlerde gönderilen bilginin gönderim sırasında değişmediğini, gönderen kişiye ait olduğunu ve inkar edilemeyeceğini garantiler.
 • Mobil İmza gerçek kişiler adına oluşturulur. Kurumlar adına mobil imza oluşturulamaz. Kurumda çalışan gerçek kişiler adına Mobil İmza oluşturulabilir.
 • Her türlü elektronik işlemde farklı şifreler kullanılmasına gerek olmadan tek bir şifre ile kimlik kanıtlanabilir.
 • Yanınızda banka kartınız olmasa bile, anlaşmalı banka ATM'lerinden nakit çekilebilir.
 • İnternet ortamındaki güvenlik tehditlerinden kurtulursunuz, başka birisi şifrelerinizi çalıp sizin yerinize işlem yapamaz, sizi taklit ederek e-posta gönderemez.
 • Başka bir akıllı kart ve kart okuyucu taşımadan, bir yere gitmeye gerek olmadan ıslak imza atmış gibi işlem yapabilir, e-devlet uygulamalarında kullanabilirsiniz.
 • E-Güven ve KamuSM üzerinden sertifikalama yapılmaktadır.
 • Mobil Kullanıma İlişkin Nitelikli Elektronik Sertifika İlkeleri'ne ulaşmak için tıklayınız.
 • Nitelikli Elektronik Sertifika Uygulama Esasları'na ulaşmak için tıklayınız.

ÖNEMLİ UYARI:
 • BTK tarafından elektronik imza kullanılan sim kartlarda şifreleme algoritması değişikliği yapılmasına ilişkin gönderilen tebliğ uyarınca 1 Ocak 2015 itibarıyla Mobil İmza Servisi sadece 128K 4G LTE sim kartlarda kullanılabilmektedir. Sim kartını 128K 4G LTE sim kart ile değiştirmemiş olan Mobil İmza abonelerimizin abonelikleri iptal edilmiştir.
 • Tavsiye edilen SIM kart değişikliği fiyatı ile iligli bilgiye ulaşmak için tıklayınız.
 • Turkcell müşteri hizmetleri'ni arayarak mobil imzanızı iptal ettirebilirsiniz.
 • "IPTAL MOBILIMZA" yazıp 2929'a göndererek iptal talebinde bulunabilirsiniz, müşteri hizmetleri ekibimiz sizi arayarak servis iptalini gerçekleştirir.

Diğer
https://anindamobilimza.turkcell.com.tr/mobilimza
Paket AdıÜcret BilgisiAçıklama
Mobil İmza Başlangıç 3 Aylık*
60 TL / 3 AyMobil İmza'ya yeni abone olacak kullanıcılar için hazırlanan Mobil İmza paketidir. Yılda sadece 1 kez paketten yararlanabilir. 3 aylık sürenin sonunda Mobil İmza paketi aylık standart paket aboneliği ile devam eder.
Mobil İmza Aylık Standart*
34 TL / AyTüm kullanıcıların başvurusuna açıktır, iptal talebi iletilene kadar her ay otomatik olarak yenilenir.
Mobil İmza Aylık Kamu*
20 TL / AyKamuSM sertifikalı Mobil İmza talepleri için geçerli olan paket tipidir. Kullanıcıların Turkcell başvurusu öncesi KamuSM başvuru sürecini takip etmesi gerekir.
Mobil İmza Aylık Avukat*
27 TL / AyAvukatlara özel hazırlanmış Mobil İmza paketidir. Paketten faydalanabilmek için Avukat kimliğinin beyan edilmesi gerekmektedir. İptal talebi iletilene kadar her ay otomatik olarak yenilenir.
Mobil İmza Yıllık – Avukat*
195 TL / YılAvukatlara özel hazırlanmış Mobil İmza paketidir. Paketten faydalanabilmek için Avukat kimliğinin beyan edilmesi gerekmektedir. Kullanıcı herhangi bir iptal talebi iletmezse paket aboneliği yıllık olarak yenilenmektedir.
Mobil İmza Mios PaketMüşteri temsilcinizden detaylı bilgi alabilirsiniz.Turkcell Kurumsal Segment müşterileri şirket yetkilileri için hazırlanan Mobil İmza paketidir. 6 ay sonrasında paket aboneliği  Mobil İmza paketi aylık standart paket aboneliği ile devam eder.
Mobil İmza Yıllık - Standart*
210 TL / YılTüm kullanıcıların başvurusuna açıktır, iptal talebi iletilene kadar her yıl otomatik olarak yenilenir.
Mobil İmza Aylık Öğretmen Paketi*
23 TL / AyÖğretmenlere özel hazırlanmış Mobil İmza paketidir. Paketten faydalanabilmek için Öğretmen kimliğinin beyan edilmesi gerekmektedir. İptal talebi iletilene kadar her ay otomatik olarak yenilenir.
Mobil İmza Aylık Bilirkişi Paketi
27 TL / AyBilirkişilere özel hazırlanmış Mobil İmza paketidir. Paketten faydalanabilmek için Bilirkişi Eğitim Sertifikasının beyan edilmesi gerekmektedir. İptal talebi iletilene kadar her ay otomatik olarak yenilenir.

Mobil İmza Türkiye İhracatçılar Meclisi Paketi
115 TL / Yıl
Türkiye İhracatçılar Meclisi üye iş yerleri şirket yetkilileri için oluşturulmuş Mobil İmza paketidir. Iptal talebi iletilene kadar her yıl otomatik olarak yenilenir.
 • Hazır Kart (Ön Ödemeli) abonelerinin yeterli bakiyesi olmadığı durumda Mobil İmza Başlangıç 3 Aylık paketi 3 ay sonunda iptal olur, standart paketle yenilenmez.
 • Mobil İmza Mios Paket, Mobil İmza Türkiye İhracatçılar Meclisi Paketi ve Mobil İmza Aylık Öğretmen Paketi "Günlük 3 GB Data Hediye" kampanyasına dahil değildir.
Eski Mobil İmza Paketleri Ücretlendirme Tablosu:


Standart Mobil İmza
KamuSM Sertifikalı Mobil İmza
Aylık Avukat Paketi
Faturalı Hatlar34 TL / Ay
20 TL / Ay
27 TL / Ay
Hazır Kartlar*
8,50 TL / Hafta
5 TL / Hafta
6,75 TL / Hafta
*Yeni Mobil İmza paketlerinde Hazır Kartların haftalık ücretlendirme modeli kaldırılmıştır.
 • Turkcell Mobil İmza Servisi'ne Standart Abone olduğunuzda sizin için başvurusu yapılan Nitelikli Elektronik Sertifika için ayrıca ücret alınmaz.
 • KamuSM sertifikalı Mobil İmza aboneliklerinde Nitelikli Elektronik Sertifika bedeli kurum tarafından Kamu Sertifikasyon Merkezi'ne ödenir. KamuSM başvuru süreci detayları için tıklayınız.
 • Avukat Paketlerinden faydalanmak için Avukat Kimliğinin beyan edilmesi gerekmektedir.
 • 8 Temmuz 2021 00:00 itibariyle yeni abonelik yapılan Mobil İmza paketlerinde kurumsal indirimler yansımayacaktır fakat bu tarihten önce yapılan aboneliklerde (eski paketlere) indirim yansımaya devam edecektir. 
 • Turkcell İmza yetkilileri için oluşturulan Mobil İmza Mios Paketi için lütfen müşteri temsilcinizle iletişime geçiniz.
 • Fiyatlara KDV ve ÖİV dahildir. Vergiler hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.
 • Anında Mobil İmza; kullanıcı ihtiyacına göre yeniden tasarlanan Turkcell Mobil İmza dijital abonelik kanalıdır. https://anindamobilimza.turkcell.com.tr/mobilimza adresi üzerinden ulaşılabilir.

 • İşlem yapacağınız cihazın internet bağlantısına sahip olması gerekmektedir. 

 • Aşağıdaki şartları sağlayan kişiler “Anında Mobil İmza” kanalı üzerinden Mobil İmza abonelik işlemini başlatabilir;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan,
  • Turkcell abonesi olan,
  • Turkcell abonelik evrakları eksiksiz şekilde Turkcell’e teslim etmiş ve sistemde ulaşmayan evrakı bulunmayan,
  • Turkcell sistemlerinde eksik kimlik bilgisi olmayan,
  • Rahat hat tipi abonesi olmayan,
  • Mobil İmza uyumlu SIM Kart (128K) sahibi,
  • Bireysel hat tipi için hat sahibi/kullanıcı olan,
  • Kurumsal hat tipi için kullanıcı olarak tanımlı olan,
  • Aktif Mobil İmza aboneliği ya da abonelik aşamasında talebi olmayan,
  • Güvenlik nedeniyle oluşturulan Turkcell kontrol listelerinde (Kara Liste vs) yer almayan.
   
  Kriterleri sağlamanıza rağmen başvuru yapamıyorsanız “ARA” yazıp 2929’a SMS atarak Mobil İmza uzman ekibi tarafından aranma talebinizi iletebilirsiniz. Mobil İmza hizmet ekibi 532 üzerinden sizinle iletişime geçerek konuyla ilgili talebinizi alacaktır.

 • Aşağıdaki noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir;

  • Desteklenen kimlik tiplerinin kullanıldığına emin olun,
  • Fotoğraf çekerken kimlik belgesi üzerinde parlama olmamasına dikkat edin: Yapay ışık kaynakları kimlik görüntüsü üzerinde parlama yapabildiği için, işlemi doğal ışık alan ve iyi ışıklandırılmış bir ortamda gerçekleştirin.
  • Çekilen fotoğraf kalitesine (titreme, flu, kayma vs.) dikkat edin.
  Kullanıcı tanıma adımında kimlikten alınan fotoğraf referans bilgi olarak kullanılmaktadır. Kullanıcı Tanıma adımında sorun yaşamamak için kimlik üzerinde yar alan fotoğrafın net olduğundan emin olun.

 • Anında Mobil İmza üzerinden aldığınız size özel oluşturulan “başlatma parolasıyla” şifre belirleme, şifre teyit ve sertifika oluşturma işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Başlatma parolasını aldıktan yaklaşık 15 saniye sonra SIM Kart içerisinden tetiklenen ekrana başlatma kodunuzu girerek işleme başlayabilirsiniz, tamamlanması gereken adımlar SIM Kart içerisinden sırayla gösterilecektir. Ekranı kaçırmanız durumunda 5073’e EVET yazıp gönderip işlemi tekrar başlatabilirsiniz. 

 • Mobil İmza, işlemlerinizi ıslak imza atarmış gibi yapabileceğiniz, elektronik ortamlarda kimliğinizi kolayca kanıtlayabileceğiniz bir servistir.
 • Turkcell Mobil İmza'yı destekleyen bir uygulama üzerinde elektronik imza atmak istediğinizde;
  • Uygulama ekranındaki İMZALA tuşuna basın. Bu tuşa bastığınızda, bilgiler hazırlanarak, imzalanmak üzere cep telefonu ekranınızda işlem bilgisi çıkar.
  • İşleme ait açıklamayı onaylamak için TAMAM'a basın.
  • Yaptığınız işlem için gönderilen PARMAK İZİ'ni telefon ve bilgisayar ekranından kontrol edip TAMAM'a basın.
  • Turkcell Mobil İmza şifrenizi girin ve TAMAM'a bastığınızda işleminiz imzalanır.

  Turkcell Mobil İmza’yı aşağıdaki alanlarda kullanabilirsiniz.
  • Turkcell
  • Bankacılık
  • Bilişim
  • E-Ticaret
  • Finans
  • Kamu
  • Yayıncılık
 • Aylık Standart Paket, Yıllık Standart Paket, Aylık Avukat Paketi, Yıllık Avukat Paketi, Başlangıç Paketi, Bilirkişi Paketi ve Kurumsal Ücretsiz (Mios) Paket başvuruları yapılabilmektedir.

  • Avukat paketinden faydalanmak için görüntülü kimlik doğrulama sürecinde avukat kimliği kullanılmalıdır.
  • Kurumsal Ücretsiz (Mios) Paket kurumsal şirket yetkilileri için oluşturulmuştur, firma talebine istinaden belirtilen kullanıcıya paket alma hakkı tanımlanır. Paket alma hakkı tanımı ilgili firmanın/kurumun Kurumsal Müşteri Temsilcisi tarafından yapılır.

 • Turkcell Mobil imza aboneliğinizi aşağıdaki kanallar üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
  • Turkcell Online İşlemler
  • Turkcell Uygulaması
  • Anında Mobil İmza
  • Turkcell Mağazaları
  Turkcell Mobil İmza Başvuru Detayları

  Ön Başvuru:
  Ön başvurunun yapılabilmesi için geçerli kimliklerinizden birini (nüfus cüzdanı, ehliyet belgesi (TC kimlik numarası yazılı olan) ya da pasaport) yanınızda bulundurmanız gerekir.

  Ön başvuru sırasında adınız, soyadınız, vatandaşlık numaranız, doğum yeriniz, doğum tarihiniz ve mobil imzanızla kullanacağınız Turkcell hattınızı belirtmeniz istenir.

  Standart Mobil İmza Ön Başvurunuzu aşağıdaki yöntemlerle gerçekleştirebilirsiniz;
  • TC Kimlik numaranızı ve doğum tarihinizi yazıp (örnek: XXXXXXXXXXX 01.02.1970) 2929'a yollayarak,
  • 532 ya da 0532 532 0000 Turkcell Müşteri Hizmetleri'ni arayarak,
  • Anlaşmalı bankaların internet şubesinden (Hangi kuruluşlardan ön başvuru yapabileceğinizi Turkcell Müşteri Hizmetleri'nden öğrenebilirsiniz.)

  KamuSM Sertifikalı Mobil İmza abonesi olmak için ön başvuru, mevzuat gereği bağlı bulunduğunuz kurum aracılığıyla Tübitak Kamu Sertifikasyon Merkezine yapılmalıdır. KamuSM başvuru süreci için; http://www.kamusm.gov.tr/basvurular/mnes/ 


  BAŞVURU
  • Başvuru öncesi Turkcell Mobil İmza'nın kullanılacağı hat sim kartınının 128K 4G LTE olması gerekmektedir.
  • Ön başvuru ve SIM Kontrolü sonrası;
   • Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi, sürücü belgesi veya pasaportunuzla dilediğiniz bir Turkcell Mağazalarına başvurarak Turkcell Mobil İmza Sertifika Sahibi Taahhütnamesi'ni imzalamanız gerekir.
    • Pasaport ile sadece yabancı abonelerin başvurusu alınmaktadır.
   • Hat sahibi/kullanıcı bireysel müşteriler ve kullanıcı olarak tanımlı kurumsal müşteriler Anında Mobil İmza üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilirler.
  • Turkcell Mobil İmza başvurusu vekâletname ile yapılamaz.

  AKTİVASYON
  • Turkcell Mağazasını ziyaretiniz sonrasında Turkcell Müşteri Hizmetleri sizi arar ve kimliğinizi teyit eder. Turkcell Mobil İmza şifrenizi oluştururken kullanacağınız "Başlatma Kodu" size telefonda iletilir ve Turkcell Mobil İmza aboneliğiniz aktive edilir.
   • Turkcell Müşteri Hizmetleri tarafından size iletilen Başlatma Kodu'nu girin.
   • Turkcell Mobil İmza için kullanmak istediğiniz şifrenizi belirleyin ve onaylayın.
   • Elektronik sertifikanız, Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı tarafından yayınlanarak, mobil imzanız kullanıma hazır hale geldiğinde, SMS ile size bildirilir.
  • Anında Mobil İmza kanalı üzerinden başlatmış olduğunuz aboneliklerde yönlendirmeleri takip ederek sertifika aktivasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.
  • Turkcell Mobil İmza’yı 128K SIM Kart sahibi tüm Turkcell’liler kullanabilir.
  • Turkcell Mağaza Süreci:

  o   Eğer sim kart uyumlu ise, Turkcell Mağaza üzerinden yapılan başvurularda Mobil İmza alabilmek için Hat Sahibi olma zorunluluğu yoktur. Hat kullanıcıları Turkcell Mağazaları üzerinden yasal Hat sahibine ihtiyaç duymadan Mobil İmza başvurusu yapabilmektedir.

  Kurumsal Hat kullanıcıları kullanmış oldukları Şirket Hatları (Kurumsal Hat) için Bireysel Mobil İmza başvurusu yapabilirler. Şirket yetkilisinin Turkcell mağazasına gelmesine gerek yoktur.

  o   Eğer sim kart uyumlu değilse, öncelikle sim kart değişiminin yapılması gerekmektedir. Bireysel hatlarda bu işlem sadece hat sahibi ile yapılabilmektedir. Kurumsal hatlarda bu işlem şirket yetkilisi tarafından yapılabilmektedir. Sim kart değişikliği sonrası hat kullanıcısı için Mobil imza aboneliği oluşturulabilir.

  • Anında Mobil İmza Süreci:

  o   Anında Mobil İmza üzerinden yapılan başvurularda bireysel hat sahibi/kullanıcı ve kurumsal kullanıcıların başvurusuna izin verilmektedir.  Kurumsal kullanıcı olarak tanımlı değilseniz Turkcell Uygulaması yada Turkcell Müşteri Hizmetleri üzerinden kullanıcı tanımını yapabilirsiniz.

 • Mobil İmza başvurularınızın abonelik sürecindeki durumunu "DURUM" yazıp 2929’a SMS göndererek takip edebilirsiniz.

 • Turkcell Mobil İmza abonelik işlemini fiziksel evrakla tamamlayan ve numarası/bilgileri değişmeyen aboneler; 2929 kısa numarasına “yenile” mesajı yazıp göndererek abonelik işlemlerini hızlandırabilir.
  Turkcell Mobil İmza abonelik işlemini dijital kanallardan (Garanti Bankası*, Turkcell Uygulaması, Turkcell Web, Tablet üzerinden dijital imza ile) tamamlayan aboneler; Mobil İmza'nız iptal olduğunda tekrar başvuru yapmanız gerekmektedir.
  *Garanti Bankası üzerinde bulunan Anında Mobil İmza kurgusu, bankanın tek taraflı kararıyla Nisan 2020 tarihinde kapatıldı. 
  Sim Kart değişikliği nedeniyle Mobil İmza'nız iptal olduğu durumda aboneliğinizin yenilenmesi ve gerekli kontrollerin yapılması için 2929 kısa numarasına "ARA" yazıp gönderebilirsiniz.
 • Çalıştığı kurum alanına yazılan kurum bilgisi, kurum adına imza atılabilen uygulamalarda kullanılmak üzere SIM Karta tanımlanan elektronik sertifikaya kaydedilecektir. Bu nedenle sizden bazı ek evraklar istenecektir. Bu evraklar temin edilmediği takdirde Çalıştığı Kurum alanına bilgi girilmemelidir.

  Belgelerin ıslak imzalı aslının veya noter tasdikli suretinin iletilmesi gerekmektedir.

  Çalıştığı Kurum bilgisinin sertifikaya eklenmesi için aşağıdaki evrakların beyan edilmesi gerekmektedir;
  • Kişinin kurumsal imza alması için şirket adına imza sirküleri olması gerekmektedir. Kurum adı bilgisinin görünmesini isteyen kişi şirket yetkilisi değilse, şirket yetkilisinin bu işleme onay verdiğini gösteren vekaletnameyi, imza sirküleri ile birlikte sunması gerekmektedir.
  • Son 6 ayda alınmış faaliyet belgesi veya ticaret sicil gazetesi örneği'nin sunulması gerekmektedir.
 • Turkcell Mobil İmza aboneliği sonucunda temin edilen imza sahibine ait Nitelikli Elektronik Sertifika sim kartlar üzerinde bulunan özel, yüksek güvenlik bölgesinde saklanır.

  Turkcell Mobil İmza servisi bu yüksek güvenlik bölgesinde saklanan imza oluşturma verisinin, yine bu bölgedeki bir yazılım tarafından kullanımı ile çalışır.

  Elektronik İmzalama işlemi, ancak bu yazılıma kullanıcının Turkcell Mobil İmza şifresini girmesi ile güvenli şekilde gerçekleşir. Turkcell Mobil İmza şifresi kart üzerinde kullanılır, hiçbir yere gönderilmez.
 • Turkcell Mobil İmza aşağıda ki listede yer almayan ve Turkcell onaylı tüm telefon modellerinde sorunsuz çalışmaktadır.

  Uyumsuz Telefon Modelleri
  • Asus P525,P535
  • Benq M300, M350, M305, P50, P51
  • General Mobile FB1907, DTS11, DTS01
  • HP 514 ( Windows Mobile 6.0)
  • I-Mate Jam
  • Motorola F3
  • Nokia 5110, 6110
  • Raks 7530
  • Siemens CFX65
  • Sony Ericsson P910i, P800, P900 ( Çalışması düzenli değil)
  • Superphone SF-9080
  • MOBİLXP W28
  • SAMSUNG i200
  • HTC EVO 3D
  • ViewSonic VieePad 7
  • Acer ICONIA TAB A501


  Cihaza bağlı olarak Windows Mobile 6.1 işletim sistemi yüklü telefon modelleri Mobil İmza desteklemeyebilir.

  Aktivasyon yapılamayan ancak aktive edilmiş mobil imzanın kullanılabildiği telefon modelleri
  • Blackberry 7290
  • Panasonic GD90
  • Samsung N500, N620, R220, i750
  • Toshiba G500
  • Turkcell PDA Samsung i600
  • Motorola MPX220

  Windows mobile 6.0 dışında Uyumlu çalışan telefonlar modelleri
  • Benq E72
  • Moto Q
  • Turkcell Pda S620

  Çift hatlı cep telefonlarında Turkcell Mobil İmza sadece mobil imzanın kayıtlı olduğu sim kartın 1 numaralı sim kart yuvasına takılı olduğu zamanlarda çalışır...
 • Şifrenizi unuttuğunuz zaman, 5090 kısa numarasına TC Kimlik numaranız ile başvuru sırasında vermiş olduğunuz anne kızlık soyadı/güvenlik kelimesinin ilk ve son harflerini göndermeniz gerekmektedir. (örneğin; 15263748591 AK) Mesajı başarılı bir şekilde gönderdikten sonra Turkcell Müşteri Hizmetleri tarafından aranarak kimlik teyidinden geçeceksiniz. Bu adımdan sonra yeni şifrenizi kendiniz belirleyebilirsiniz.

  5090'a gönderilen bilgilerden herhangi biri veya tamamı hatalı olursa aynı gün içinde 3 kere deneme yapılabilir. Toplam 9 deneme sonunda halen hatalı bilgi gönderiliyorsa şifre yenileme süreci o müşteri için bloke edilir. Mobil İmza servisini kullanabilmek için aboneliğin iptal edilip en baştan abonelik sürecine girilmesi ve yeni bir elektronik sertifika alınması gerekir.

  5090'a göndereceğiniz mesajlar ücretsizdir. Şifre yenileme talebinizin başarı ile alınması sonucunda gelecek onay mesajıyla 1 SMS bedeli ücretlendirilir.
 • Turkcell Mobil İmza şifreniz altı basamaklı ve rakamlardan oluşan bir şifre olmalıdır. Kanunen şifrenizle yapılan işlemler, sizin tarafınızdan yapılmış sayılır.

  Turkcell Mobil İmza şifrenizi başkaları tarafından kolayca tahmin edilemeyecek karmaşık bir şifre olarak belirlemenizi tavsiye ederiz.

  Kolayca tahmin edilebilecek 111111 veya 123456 benzeri şifreler belirlemeniz, sistem tarafından engellenir.
  1. Telefonunuzun menüsünde Turkcell Menü'den Mobil İmza başlığı altında, “Şifre değiştir”'i seçin
  2. "Mevcut şifreniz?" sorusunu şimdiki şifrenizi girerek yanıtlayın.
   • Eğer mevcut şifrenizi hatalı girerseniz, "Hatalı şifre. Lütfen tekrar deneyin" mesajı ile karşılaşacaksınız ve mevcut şifreniz tekrar sorulacak.
  3. "Yeni şifreniz?" sorusuna belirlemek istediğiniz yeni şifrenizi girin ve yeni şifrenizi bir kere daha girerek doğrulayın.
   • Eğer yeni şifrenizi iki defa doğru olarak girmişseniz "Mobil imza şifreniz değişmiştir." mesajını göreceksiniz.
  4. Bu adımdan sonra belirlediğiniz yeni şifreniz geçerlidir.
 • Şifreniz üç hatalı giriş sonucunda bloke olursa;

  • TC Kimlik numaranızı arasında bir boşluk bırakarak başvuru sırasında vermiş olduğunuz anne kızlık soyadı ya da güvenlik kelimesinin ilk ve son harfleri ile birlikte 5090'a göndermeniz gerekmektedir. (Örneğin; 15263748591 AK)
 • Elektronik İmza kanun ve düzenlemelerine göre Elektronik İmza sahibinin elektronik imzaya ilişkin güvenliği E-Güven tarafından garanti edilir ve sigortalanır.

  Elektronik imza için kullanılan sertifikalara ilişkin süreçler Telekomünikasyon Kurumu'nun denetimi altındadır. Ayrıca, ilgili teknik altyapı ve işleyişlerin güvenliği, Türk Standartları Enstitüsü, İngiliz Standartları Enstitüsü gibi bağımsız üçüncü taraflarca ISO/IEC 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi standardına uyum açısından periyodik olarak denetlenir ve sertifikalandırılır.

  Turkcell Mobil İmza ile uyumlu çalışan 4G LTE 128K sim kartlar, Elektronik İmza düzenlemelerinin şart koştuğu, alanının ileri güvenlik seviyesini belirten CC EAL4+ Güvenlik Sertifikası'na sahiptir ve ileri gelişmişlikteki saldırılara karşı bile dayanıklıdır. İçinde taşıdığı imza oluşturma verileri kopyalanamaz. Ayrıca sim kartınızda kopyalamaya karşı G-MILENAGE algoritması kullanılır.

  Elektronik İmza, sizin oluşturduğunuz Turkcell Mobil İmza şifresinin telefon tuşları aracılığı ile sim kartın yüksek güvenlik bölgesinde çalışan uygulamaya girildiğinde atılır. Dolayısıyla Turkcell Mobil İmza kullanırken telefonunuza iletilen ve geri dönen mesajlar, doğrudan sim kartınıza ulaşır ve telefon üzerinde kaydedilmez.
 • Numaralarınız silinmeden yeni sim kartınıza taşınacaktır.
 • Her bir imzalama işleminde, o işleme özel bir işlem parmak izi oluşturulur. Güvenliğiniz için imzanızı tamamlamadan önce, telefondaki parmak izinin bilgisayar ekrandaki işlem parmak izi ile eşleştiriniz.
 • Turkcell Müşteri Hizmetleri'ni arayarak hattınızı geçici olarak kapatabilirsiniz. Hattınız kapalı iken, Mobil İmza servisi kullanılmaz. Fakat zaten Turkcell Mobil İmza şifrenizi sizden başka kimse bilmediği için telefonunuz çalınsa bile güvende olursunuz.

  Bununla beraber, dilerseniz Mobil İmza aboneliğinizi de kapatabilirsiniz. Bu durumda, tekrar kartınızı aldığınızda, Turkcell Mobil İmza abonelik sürecini baştan tekrar etmeniz gerekir.
 • Hattınız yurt dışında kullanıma açıksa, Turkcell Mobil İmza'nızı kullanabilirsiniz. Ancak yurt dışı kullanımda, bulunduğunuz ülkedeki operatöre bağlı olarak kullanım sonucu gönderdiğiniz mesajlaşma için ücret ödemeniz gerekebilir.
 • Mobil İmzanız sadece size özel sim kartınıza tanımlı olduğu için kullanamazsınız.
 • GSM aboneliğinizi etkileyen, borçtan geçici kapama veya TL bakiyesi yetersizliği nedeniyle TurkcellMobilİmza bedelinin tahsil edilememesi benzeri durumlarda Elektronik Sertifika’nız askıya alınmaktadır. Bu durumu giderdiğinizde, sistem otomatik olarak ilgili bedeli tahsis ettikten sonra, servisiniz kullanıma açılacaktır. Servisinizin ve sertifikanızın durumunuzu sorgulamak için Turkcell Müşteri Hizmetleri’ni arayabilirsiniz.

 • Kapsama alanı dışında olduğunuzda ya da aboneliğinizi etkileyen bir durum var ise, Turkcell Mobil İmzanız çalışmaz. Bu gibi durumlarda uygulamayı kapatıp bir süre sonra tekrar deneyiniz. 

  İmzalama işlemi özelinde hata alıyorsanız; yaşadığınız hata imzalama işlemini gerçekleştirdiğiniz uygulama sağlayıcı kaynaklı olabilir. Bu gibi durumlarda ilgili kurumla iritbata geçmeniz gerekmektedir.

  Problem devam ediyor ise Turkcell Müşteri Hizmetleri'ni arayabilirsiniz.
 • “Hesabınızda yeterli TL bakiyesi bulunmadığı için Mobil İmza aboneliğiniz askıya alınmıştır, lütfen TL yukleyiniz. Turkcell” içerikli bir SMS alacaksınız. TL yüklendiğinde ise 24 saat içerisinde servis aboneliği otomatik aktiflenecek ve ücretlendirme yapılacaktır.

 • Elektronik sertifika, imza sahibinin kimlik bilgilerini ve atılmış bir elektronik imzayı doğrulamak için gereken imza doğrulama verisini içeren, elektronik kayıt veya dosyaya verilen addır.
 • Elektronik İmza kanun ve düzenlemelerine göre, Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar, kendi sorumluluk alanlarındaki Elektronik İmza süreçlerinden ve işleyişinden uçtan uca kusursuz sorumludur.
 • Hat tipi değişikliğinde ve aşağıdaki devir işlemlerinde iptal olmamaktadır.

  Mobil İmza’nın sadece aşağıdaki devir tiplerine devam özelliği vardır:
  • Şahıstan > Şahsa 
  • Şirketten > Şahsa 
  • Şahıstan > Şahıs Şirketine 
  • Şahıs Şirketinden > Şahsa

  Mobil İmza’nın aşağıdaki devir tiplerinde devam seçeneği yoktur:
  • Şahıstan > Şirkete 
  • Şirketten > Şirkete Mobil İmza
  Devam kontrolleri TCKNo üzerinden yapılmaktadır. Sim kart ve numara değişikliği için: Turkcell Mobil İmza servisinde size sunulan nitelikli elektronik sertifika sim kartınızda bulunmaktadır ve hem yasal hem de teknik olarak başka bir sim karta taşınması mümkün değildir. 

  Sim kart değişikliğinde Mobil İmza da iptal olur. Sim kartınızı değiştireceğiniz tüm durumlarda öncelikle servisi iptal etmeniz gerekmektedir. Örneğin;Numara değişikliğinde, abonelik iptal edilir ve daha sonra numara değişikliği yapılır. Numara değişikliği işleminde tekrar sözleşme doldurularak abonelik işlemleri en baştan yapılarak tamamlanabilir.
 • Sertifika uygulama esasları ve sertifika ilkelerine buradan ulaşabilirisiniz;
  • https://www.e-guven.com/bilgi-bankasi/sertifika-ilkeleri
  • Turkcell Müşteri Hizmetleri'ni arayarak Mobil İmza'nızı iptal ettirebilirsiniz.
  • IPTAL MOBILIMZA yazarak 2929'a atılan SMS talebine istinaden Mobil imza ekibi tarafından müşteri aranarak 2+1 teyit alınarak iptal işlemi yapılmaktadır.
 • Ocak 2007 itibarıyla mevcut olan E-imza mevzuatı aşağıda listelenmiştir. Mevzuattaki yenilik, eklenti ve değişiklikler hakkında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun web sitesinden bilgi alınabilir (https://www.btk.gov.tr):
  • 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu (23 Ocak 2004 tarih ve 25355 sayılı Resmi Gazete)
  • Sertifika Mali Sorumluluk Sigortası Yönetmeliği (26 Ağustos 2004 tarih ve 25565 sayılı Resmi Gazete)
  • 2004/21 sayılı Başbakanlık Genelgesi (6 Eylül 2004 tarih ve 25575 sayılı Resmi Gazete)
  • 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanununun Uygulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik (6 Ocak 2005 tarih ve 25692 sayılı Resmi Gazete)
  • Elektronik İmza ile İlgili Süreçlere ve Teknik Kriterlere İlişkin Tebliğ (6 Ocak 2005 tarih ve 25692 sayılı Resmi Gazete)
  • Zorunlu Sertifika Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları (27 Ocak 2005 tarih ve 25709 sayılı Resmi Gazete)
  • Sertifika Mali Sorumluluk Sigortası Tarife ve Talimatı (27 Ocak 2005 tarih ve 25709 sayılı Resmi Gazete)