Mobil İmza

Islak imza ve yüksek derece kimlik doğrulama gerektiren tüm işlemler için; Turkcell Mobil İmza

Mobil İmza

Mobil İmza Nedir?

​​​Elektronik ortamlarda ıslak imza yerine kullanılabilen yasal kimlik doğrulama sistemi Mobil İmza'da; evrak onaylama, kredi değerlendirme süreci, insan kaynakları ve satın alma süreçleri gibi e-posta veya kâğıt üzerinden yürüyen işlerinizi kolayca yapabilirsiniz.​​​​

Elektronik ortamda ıslak imza gerektiren, tamamen kâğıtsız ofis kavramını uygulamaya geçirmek isteyen kurumlar ya da müşterilerine yüksek derecede kimlik doğrulama çözümü sunmak isteyen firmalar için ideal bir çözümdür. Firmaların Mobil İmza çözümünü kendi sistemlerine entegre edebilmeleri için mobil imza uygulama sağlayıcı* tanım sürecinin takip edilmesi gerekmektedir.

*Mobil İmza uygulama sağlayıcı, mobil imza uygulamasını pazara sunan ve/veya bu uygulamaları iç/dış müşterinin kendisiyle bir takım iş ve işlemleri gerçekleştirmesini temin ederek iç/dış müşterilerinin kullanımına sunan tüzel kişidir.

Kurum içi servislere entegrasyon için müşteri yöneticinizle görüşerek detaylı bilgi edinilebilirsiniz ya da “Hemen Başvur” üzerinden talebinizi iletebilirsiniz. 

Servis entegrasyonu için “Mobil İmza Uygulama Sağlayıcı” sözleşmesinin imzalanmış olması gereklidir.

Islak imza ve yüksek güvenlik gerektiren tüm işlemlerde Mobil İmza'yı kullanabilirsiniz;

 • Dijital doküman yönetiminde
 • Dijital talep yönetiminde
 • Oturum açma işlemlerinde
 • İnsan kaynakları uygulamalarında
 • Şirket içi ıslak imza gerektiren süreçlerde
 • Finans ve bankacılık işlemlerinde

Mobil İmza, operasyon verimliliğini arttırmak isteyen birçok sektör tarafından kullanılmaktadır.
 • Mobil İmza kâğıt ve kargo masrafı gibi giderlerden tasarruf sağlamaya olanak sağlar,
 • Fiziki arşiv maliyetinden ve zamandan tasarruf sağlar
 • Cep telefonu ile Mobil İmza kullanılarak imzalama işlemleri zaman ve mekândan bağımsız olarak gerçekleştirilebilir.
Mobil İmza; 5070 sayılı elektronik imza kanununa göre, münhasıran imza sahibine bağlı olan, sadece imza sahibinin tasarrufunda bulunan güvenli elektronik imza oluşturma aracı ile oluşturulan, nitelikli elektronik sertifikaya dayanarak imza sahibinin kimliğinin tespitini sağlayan, imzalanmış elektronik veride sonradan herhangi bir değişiklik yapılıp yapılmadığının tespitini sağlayan, elektronik imzadır.

Mobil İmza uygulama sağlayıcı süreci bedelsizdir. Gerekli tanım işlemleri tamamlandıktan sonra firmanın kendi içinde entegrasyon çalışmasını yapması beklenmektedir.

Önemli: Kurum içi servislere entegrasyon için müşteri yöneticinizle görüşerek detaylı bilgi edinilebilirsiniz. Servis entegrasyonu için “Mobil İmza Uygulama Sağlayıcı” sözleşmesinin imzalanmış olması gereklidir.


Mobil İmza Abonelik ücretlendirme (Detaylı bilgi için tıklayınız)

Paket Adı
Ücretlendirme
Açıklama
Mobil İmza Başlangıç 3 Aylık*
20 TL / 3 AyMobil İmza'ya yeni abone olacak kullanıcılar için hazırlanan Mobil İmza paketidir. Yılda sadece 1 kez paketten yararlanabilir. 3 aylık sürenin sonunda Mobil İmza paketi aylık standart paket aboneliği ile devam eder.
Mobil İmza Aylık Standart
10 TL / Ay
Tüm kullanıcıların başvurusuna açıktır, iptal talebi iletilene kadar her ay otomatik olarak yenilenir.
Mobil İmza Aylık Kamu
6 TL / AyKamuSM sertifikalı Mobil İmza talepleri için geçerli olan paket tipidir. Kullanıcıların Turkcell başvurusu öncesi KamuSM başvuru sürecini takip etmesi gerekir.
Mobil İmza Aylık Avukat
8 TL / Ay
Avukatlata özel hazırlanmış Mobil İmza paketidir. Paketten faydalanabilmek için Avukat kimliğinin beyan edilmesi gerekmektedir. İptal talebi iletilene kadar her ay otomatik olarak yenilenir.
Mobil İmza Yıllık – Avukat*
60 TL / Yıl
Avukatlata özel hazırlanmış Mobil İmza paketidir. Paketten faydalanabilmek için Avukat kimliğinin beyan edilmesi gerekmektedir. Kullanıcı herhangi bir iptal talebi iletmezse paket aboneliği yıllık olarak yenilenmektedir.
Mobil İmza Mios Paket
Müşteri temsilcinizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
Turkcell Kurumsal Segment müşterileri şirket yetkilileri için hazırlanan Mobil İmza paketidir. 6 ay sonrasında paket aboneliği  Mobil İmza paketi aylık standart paket aboneliği ile devam eder.

*Mobil İmza Başlangıç 3 Aylık ve Mobil İmza Yıllık - Avukat paketlerine Anında Mobil İmza kanalı üzerinden başvurulabilmesi için çalışmalar devam etmektedir.

 • Hazır Kart (Ön Ödemeli) abonelerinin yeterli bakiyesi olmadığı durumda Mobil İmza Başlangıç 3 Aylık paketi 3ay sonunda iptal olur, standart paketle yenilenmez.

Eski Mobil İmza Paketleri Ücretlendirme Tablosu:


Standart Mobil İmzaKamuSM Sertifikalı Mobil İmza Avukat Paketi Mobil İmza
Faturalı Hatlar10 TL / Ay6 TL / Ay8 TL / Ay
Hazır Kartlar*
2,5 TL /Hafta1,5 TL /Hafta2 TL /Hafta

*Yeni Mobil İmza paketlerinde Hazır Kartların haftalık ücretlendirme modeli kaldırılmıştır.

Üstelik Mobil İmza Servisine yeni abone olan herkese Günlük 3 GB internet hediye!
 • Turkcell Mobil İmza servisine Standart Abone olduğunuzda sizin için başvurusu yapılan Nitelikli Elektronik Sertifika için ayrıca ücret alınmaz.
 • KamuSM sertifikalı Mobil İmza aboneliklerinde Nitelikli Elektronik Sertifika bedeli kurum tarafından Kamu Sertifikasyon Merkezi'ne ödenir. KamuSM başvuru süreci için tıklayın.
 • Avukat Paketinden faydalanmak için Avukat Kimliğinin beyan edilmesi gerekmektedir.
 • 8 Temmuz 00:00 itibariyle yeni abonelik yapılan Mobil İmza paketlerinde kurumsal indirimler yansımayacaktır.
 • Turkcell İmza yetkilileri için oluşturulan Mobil İmza Mios Paketi için lütfen müşteri temsilcinizle iletişime geçiniz.
 • Mobil İmza servisini yurt dışında da kullanabilirsiniz. Servis kullanımınız yurt dışı kısa mesaj tarifesi üzerinden ücretlendirilir.
 • Fiyatlara KDV ve ÖİV dahildir. Vergiler hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

 • BTK tarafından elektronik imza kullanılan sim kartlarda şifreleme algoritması değişikliği yapılmasına ilişkin gönderilen tebliğ uyarınca 1 Ocak 2015 itibarıyla Mobil İmza Servisi sadece 128K LTE sim kartlarda kullanılabilmektedir.
 • İnternet ortamındaki güvenlik tehditlerinden kurtulursunuz, başka birisi şifrelerinizi çalıp sizin yerinize işlem yapamaz.
 • Turkcell Mobil İmza, Türkiye'de ISO / IEC 27001 Bilgi Güvenliği sertifikasına sahip ilk ve tek GSM servisidir.
 • Servis düzenli olarak akredite olmuş uluslararası denetim kuruluşları ve Telekomünikasyon Kurumu tarafından denetlenmektedir.
 • Mobil imza ile ilgili daha fazla bilgi almak için ARA yazıp 2929'a gönderebilirsiniz.

Sıkça sorulan sorulara ulaşmak için tıklayın.
Turkcell Kurumsal Satış
Turkcell Çözüm Ortakları
Kurumsal Müşteri Yöneticisi

BENZER SERVİSLER

Kapat
Yardım ister misiniz?