HD Ses ve Video Arama (VoLTE&VoWifi)

Görüşmelerinizi Turkcell'in HD Ses ve Video kalitesiyle yapın!

Ücretsiz
Hemen Al
HD Ses ve Video Arama (VoLTE&VoWifi)

HD Ses ve Video Arama (VoLTE&VoWifi) Nedir?

VoLTE teknolojisi ses aramalarının LTE şebekesi üzerinden yapılmasını sağlayan arama teknolojisidir. LTE’den servis alan cihaz, sesli arama sırasında da LTE şebekesinde kalmaya devam eder. Kurulumu için tıklayınız.

VoWifi teknolojisi VoLTE ve ViLTE ile aynı ses ve video codeclerini kullandığı için HD kalitesiyle iletişim kurmayı mümkün kılar. VoLTE'den farklı olarak Turkcell şebekesine Wifi üzerinden erişim sağlar. Kurulumu için tıklayınız.

EVS (Gelişmiş Ses Servisi) teknolojisi, VoLTE& VoWiFi abonelerine, insan kulağının duyabildiği frekans aralığına en yakın spektrumda sesin iletilmesini sağlayan teknolojidir. Bu sayede gürültülü ortamlarda bile, Turkcell aboneleri yüz yüze konuşmaya yakın bir deneyim yaşar.

Daha Fazla Bilgi

4.5G uyumlu cihazı olan abonelerin VoLTE&VoWifi destekleyen cihazlarla abone olarak HD ses ve video arama yapabildikleri servistir. 

Normalde 4.5G şebekesini kullanırken, sesli arama yapılmak istendiğinde teknoloji değişikliği olmakta ve cihaz 4.5G’den 3G’ye geçerek çağrıyı başlatmaktadır. VoLTE teknolojisi ile 4.5G kapsaması iyi olduğu sürece, teknoloji değiştirmeden kullanıcı 4.5G şebekesinde çağrı başlatıp, 4.5G’de çağrıyı sürdürebilmektedir.

VoWifi ise abonelerin Wifi üzerinden Turkcell şebekesine bağlanarak arama yapabilmesini sağlayan servistir.

Turkcell şebekesinde VoLTE ve VoWifi teknolojilerini destekleyen cihazlar aşağıda belirtilmiştir.

HD Ses (VoLTE&VoWifi) teknolojisini destekleyen cihazlar:

- iPhone 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus, 7, 7 Plus, SE, 8, 8 Plus, X, XS, XS Max, XRA

- Samsung S6, S6 Edge, S7, S7 Edge, S8, S8 Plus, S9, S9 Plus, Note 5, Note 8, Note 9, A3 2017, A5 2016-2017, A6, A6+, A7 2016-2017-2018, A8, A8 Plus, On7, J2 Core, J3 Pro, J4, J4 Plus, J6, J5 Pro, J6 Plus, J7 Pro, J7 Core, J7 Duo, J7 2016, J8, Grand Prime Pro

- LG K10 (2017 model), K9, G4, G5, G6, G7, V20, V30 Plus, Q6, Q7 Plus

- General Mobile 5 Plus, GM 6, GM 8, GM 8 Go, GM 9 Pro

- Turkcell T80

- Vestel Venus V3 5580, V4, V6, Z10, Z20, Go

- Casper Via G1 Plus, M4 

- Huawei P20, P20 Pro, Mate 20

- Sony XZ, XZ1, XZ Premium, XA Ultra

EVS (Gelişmiş Ses Servisi) teknolojisini destekleyen cihazlar:

- iPhone 8, 8 Plus, X, XS, XS Max

- LG G6, G7

Cihazların Turkcell veya üretici firmadan Türkiye garantili olması gerekmektedir. Aksi durumda uyumluluk problemleri yaşanabilir.

Servisten yararlanmak için 4.5G uyumlu sim kart ve 4.5G aboneliği gereklidir.
 • HDSES yazarak 2200'a göndererek servisi kullanmaya başlayabilirsiniz.
 • Hesabım üzerinden işlem yapabilirsiniz.
 • 532 Müşteri Hizmetlerinden abonelik işlemi yapabilirsiniz.
Abonelerin cihazlarının Turkcell şebekesince desteklenen VoLTE ve VoWifi teknolojisini destekleyen cihazlar arasında olması ve cihazların güncel yazılım seviyesine getirilmeleri gerekmektedir. 

VoLTE teknolojisi LTE, 3G ve 2G’den farklı olarak aşağıdaki avantajları sağlar:

 • Aramaların kurulum süresi kısalır,
 • Ses, mobil veri üzerinden iletildiği için kalitesi artar,
 • Çağrı sırasında arka plan gürültüsü azaltılır,
 • Sesli çağrı sırasında video çağrıya geçme ve istendiğinde sesli çağrıya geri döndürme özelliği kullanılabilir,
 • Aboneler kendi aralarında HD ses ile konuşup, kaliteli video deneyimi yaşar.


VoWifi teknolojisi ile artık aşağıdaki senaryolarda yakınlarınızla iletişim kurabileceksiniz:

 • Hücresel kapsamanın olmadığı koşullarda: Bodrum kat, bazı plazaların üst katlarında gökdelenlerin en üst katları, otoparklar gibi hücresel kapsama sorunu yaşanan mekanlarda Wifi üzerinden internet erişimi var ise HD kalitesinde Ses ve Video arama ile mesajlaşma yapabilirsiniz.
 • Yurt dışında: Yurt dışındayken Wifi erişimi olan noktalarda internet üzerinden Turkcell şebekesine bağlanarak roaming ücreti ödemeden Türkiye’deki tarifelerinizle Turkcell hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.
 • Uçak modunda: Uçakta Wifi erişiminiz var ise Turkcell şebekesine bağlı olacaksınız. HD kalitesinde arayıp aranabilirsiniz, mesajlaşmaya da devam edebilirsiniz.
 • Ayrıca evinizde, iş yerinizde veya otoparkınızda iken VoWifi ile başlatığınız çağrınızı bu ortamdan dışarıya çıkarken VoLTE’ye transfer ediyoruz. Kesintisiz bir iletişim vaat eden handover senaryosunun tersi de mümkün. Yani dışarıdayken başlattığınız bir VoLTE çağrısı kapalı alana girdiğinizde VoWifi’ya transfer edilebiliyor. Böylece çağrı sürekliliğiniz sağlanmış oluyor.

IPTAL HDSES  yazarak 2200’a gönderebilirsiniz.
Çağrı merkezini arayarak iptal işlemi yapabilirsiniz.

SMS
 • HDSES yaz 2200’a gönder
 • HD Ses ve Video Arama (VoLTE&VoWifi) servisi ücretsizdir. Aramalar abonenin mevcut paketinin ses faydası üzerinden ücretlendirilir. VoWifi hizmetinde ayrıca bağlanılmış olan Wifi ağının kotasından düşer.

  • Turkcell şebekesince desteklenen VoLTE teknolojisine sahip cihazları kullanan abonelerin, 4.5G sinyali alabildiklerinde abone olarak ses aramalarını LTE şebekesi üzerinden yapabilmelerini sağlayan arama teknolojisidir. 

   LTE’den servis alan cihaz, sesli arama sırasında da LTE şebekesinde kalmaya devam eder. HD ses ve video arama yapılabilmesi için iki tarafın da cihazının HD ses servisini desteklemesi gerekmektedir. 

   VoWifi ise kullanıcıların Wifi şebekeleri üzerinden ses ve video arama servislerine erişebilmelerini sağlayan teknolojidir. VoWifi teknolojisi VoLTE ve ViLTE ile aynı ses ve video codeclerini kullandığı için HD kalitesiyle iletişim kurmayı mümkün kılar.

  • Servisten yararlanmak için 4.5G uyumlu sim kart ve 4.5G aboneliği ön şarttır. Abonelerin cihazlarının Turkcell şebekesince desteklenen VoLTE ve VoWifi teknolojisini destekleyen cihazlar arasında olması ve cihazların güncel yazılım seviyesine getirilmeleri gerekmektedir. Ev Turkcell (Homezone), Mehmetçik (Askercell), Mobil Santral, GSM Çağrı Merkezi, Sana Yazmasın Bana Yazsın servislerine üye olunmaması gerekmektedir.

   - HDSES  yazarak  2200'a göndererek servisi kullanmaya başlayabilirsiniz. 

   - 532 Müşteri Hizmetlerinden abonelik işlemi yapabilirsiniz. 

   - Hesabım üzerinden işlem yapabilirsiniz.

  • VoLTE teknolojisi LTE, 3G ve 2G’den farklı olarak aşağıdaki avantajları sağlar:
   - Aramaların kurulum süresi kısalır,
   - Ses, mobil veri üzerinden iletildiği için kalitesi artar,
   - Çağrı sırasında arka plan gürültüsü azaltılır,
   - Sesli çağrı sırasında video çağrıya geçme ve istendiğinde sesli çağrıya geri döndürme özelliği kullanılabilir,
   - Aboneler kendi aralarında HD ses ile konuşup, kaliteli video deneyimi yaşar.

   VoWifi teknolojisi ile artık aşağıdaki senaryolarda yakınlarınızla iletişim kurabileceksiniz:

   - Hücresel kapsamanın olmadığı koşullarda: Bodrum kat, bazı plazaların üst katlarında gökdelenlerin en üst katları, otoparklar gibi hücresel kapsama sorunu yaşanan mekanlarda Wifi üzerinden internet erişimi var ise HD kalitesinde Ses ve Video arama ile mesajlaşma yapabilirsiniz.

   - Yurt dışında: Yurt dışındayken Wifi erişimi olan noktalarda internet üzerinden Turkcell şebekesine bağlanarak roaming ücreti ödemeden Turkiye’deki tarifelerinizle Turkell hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

   - Uçak modunda: Uçakta Wifi erişiminiz var ise Turkcell şebekesine bağlı olacaksınız. HD kalitesinde arayıp aranabilirsiniz, mesajlaşmaya da devam edebilirsiniz.

   - Ayrıca evinizde, iş yerinizde veya otoparkınızda iken VoWifi ile başlatığınız çağrınızı bu ortamdan dışarıya çıkarken VoLTE’ye transfer ediyoruz. Kesintisiz bir iletişim vaat eden handover senaryosunun tersi de mümkün. Yani dışarıdayken başlattığınız bir VoLTE çağrısı kapalı alana girdiğinizde VoWifi’ya transfer edilebiliyor. Böylece çağrı sürekliliğiniz sağlanmış oluyor.

  • Servis ücretsizdir. Aramalar abonenin mevcut paketinin ses faydası üzerinden ücretlendirilir. VoWifi hizmetinde ayrıca bağlanılmış olan Wifi ağının kotasından düşer.

  • Servis ücretsizdir.

  • Hayır, başvuru SMS'i ücretsizdir.

  • SMS ile katılım yaptıktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. HD Ses servisinden faydalanabilmeniz için Ayarlar-Cihaz Hakkında-Manuel güncellemelerden güncel yazılımı indirmeniz gerekmektedir.

   Samsung cihazlarda "Arama" menüsünden "Ayarlar"a girildiğinde “Giden Sesli arama ayarları”nın “Uygun olduğunda VoLTE kullan” seçiminde olması gerekmektedir. Bu opsiyon VoLTE’nin olduğu güncel yazılım yüklendiğinde seçili halde bulunmaktadır. Bu ayar dışında başka bir ayar bulunmamaktadır.

   VoWifi için arama ayarlarından Wifi arama açık olmalıdır.

  • Uyumlu cihazları kullanan aboneler, katılıma engel servis üyesi değil ise,  4.5G sinyali alabildiklerinde servisten faydalanabilirler.

  • HD Ses (VoLTE&VoWifi) teknolojisini destekleyen cihazlar:

   - iPhone 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus, 7, 7 Plus, SE, 8, 8 Plus, X, XS, XS Max, XR

   - Samsung S6, S6 Edge, S7, S7 Edge, S8, S8 Plus, S9, S9 Plus, Note 5, Note 8, Note 9, A3 2017, A5 2016-2017, A6, A6+, A7 2016-2017-2018, A8, A8 Plus, On7, J2 Core, J3 Pro, J4, J4 Plus, J6, J5 Pro, J6 Plus, J7 Pro, J7 Core, J7 Duo, J7 2016, J8, Grand Prime Pro

   - LG K10 (2017 model), K9, G4, G5, G6, G7, V20, V30 Plus, Q6, Q7 Plus

   - General Mobile 5 Plus, GM 6, GM 8, GM 8 Go, GM 9 Pro

   - Turkcell T80

   - Vestel Venus V3 5580, V4, V6, Z10, Z20, Go

   - Casper Via G1 Plus, M4 

   - Huawei P20, P20 Pro, Mate 20

   - Sony XZ, XZ1, XZ Premium, XA Ultra


   EVS (Gelişmiş Ses Servisi) teknolojisini destekleyen cihazlar:

   - iPhone 8, 8 Plus, X, XS, XS Max

   - LG G6, G7

   Cihazların Turkcell veya üretici firmadan Türkiye garantili olması gerekmektedir. Aksi durumda uyumluluk problemleri yaşanabilir.

  • Evet, yenilenmektedir.

  • Uyumlu cihaza sahip müşterilerin abone olarak HD ses ve video arama yapabildikleri servistir.

  • VOLTE hizmeti tüm Türkiye'de kullanılabilir, VoWifi hizmeti yurt dışında Wifi üzerinden internet erişiminin olduğu noktalarda kullanılabilir. Abonenin mevcut paketinin ses faydasından ve bağlanılan Wifi ağının kotasından kullanılır.

  • Yalnızca Turkcell aboneleri arasında hizmet verilmektedir.

  • IPTAL HDSES yazarak 2200'a gönderebilirsiniz.

   Çağrı merkezini arayarak iptal işlemi yapabilirsiniz.

  • Servisten faydalanabilmek için 4.5G sinyali alınmalıdır, SMS ile katılım sağlanmalıdır. Aşağıdaki servislerde olan aboneler bu servisten faydalanamazlar: Ev Turkcell (Homezone), Mehmetçik (Askercell), Mobil Santral, GSM Çağrı Merkezi, Sana Yazmasın Bana Yazsın.

  • Hayır, devam etmemektedir.

  • Hayır, devam etmemektedir.

  • Tüm Türkiye’de servis kullanılabilir.

  • Evet, kullanılabilir.

  Sayfayı kaydırın