Güvenli internet Hizmeti

Güvenli İnternet Hizmeti internet içerik kontrol hizmetidir.

Ücretsiz
İncele
Turkcell Güvenli internet Hizmeti

Güvenli internet Hizmeti Nedir?

Güvenli İnternet Hizmeti, abonelerin talebi üzerine, ücretsiz olarak sunulan çocuk ve aile profillerinden oluşan bir hizmettir. İstediğiniz zaman Güvenli İnternet Hizmeti'ni alabilir, profilinizi değiştirebilir veya hizmetten vazgeçebilirsiniz. Bu hizmetten yararlanmak için Turkcell Uygulaması'dan işlem yapabilir, sms kanalından ya da çağrı Merkezi veya bayi kanalından talebinizi iletebilirsiniz. 

 
12 Eylül 2021 tarihi itibari ile BTK Kurul kararı gereği tüm yeni hat açılışları, devir, numara taşıma ve geri verme işlemlerinde abone aksini talep etmediği sürece varsayılan olarak bireysel müşteriler Aile profili ile, kurumsal müşteriler Şirket profili ile açılacaktır.

Nasıl Kullanırım?

Güvenli İnternet Hizmeti, Çocuk ve Aile Profili olarak temel iki profilden oluşmaktadır. Aile Profilinin altında Oyun Site ve Uygulamaları, Sohbet Site ve Uygulamaları, Sosyal Medya Site ve Uygulamaları olmak üzere 3 alt profil bulunmaktadır. Bu alt seçeneklerden birini veya bir kaçını seçebilirsiniz.Güvenli İnternet Hizmeti kapsamında aşağıdaki iki profilden birini seçmelisiniz. Eğer isterseniz Aile profilinin alt seçeneklerinden de seçim yapabilirsiniz. Uygulama üzerinden yapılan girişler kısıta takılmaz.

 
Çocuk Profili:
Çocuk profili ile eğitim, kültür, sanat, iş, ekonomi, ödev, bankacılık ve finans, kariyer, alışveriş, sağlık, müzik, haber, e-posta, resmi ve kamu siteleri, tatil, özel şirketler, eğitim kurumları, e-devlet gibi pek çok farklı türden web sitesinin yer aldığı profildir. 
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından İşletmecilere gönderilen, çocuk profiline ilişkin listedeki alan adı, alt alan adı, IP adresi ve portlara abonenin erişiminin sağlandığı profildir.
BTK bünyesinde Pedagoji, sosyoloji ve psikoloji alanlarında uzman akademisyenlerin bulunduğu bir komisyon tarafından belirlenen kriterlere uygun kategorilerdeki sitelere erişim sağlamaktadır.
Çocuk Profili ile eğitim, ödev, bankacılık uygulamaları, alışveriş, müzik-oyun-eğlence, haber, e-posta, resmi ve kamu siteleri, tatil, özel şirketler, eğitim kurumları, e-devlet gibi sitelere erişebilirsiniz.

 
Aile Profili:
Kumar, intihara yönlendirme, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımını kolaylaştırma, sağlık için tehlikeli madde temini, fuhuş, müstehcenlik, ırkçılık, ayrımcılık, nefret, terör, şiddet-vahşet görüntüleri, kan ve şiddet içeren dövüş sporları, hayvan dövüşleri, dolandırıcılık, zararlı yazılım vb. içerikleri barından web sitelerinin yer almadığı profildir
- Sohbet siteleri yasaklı
- Oyun siteleri yasaklı
-Sosyal paylaşım siteleri yasaklı

Aile profili oyun sitelerini, sohbet sitelerini ve sosyal medya sitelerini ise ayrı ayrı veya birlikte seçme imkanı sunar.
Sosyal paylaşım siteleri yasaklansa bile, uygulama üzerinden kullanım yapılabilir. Engelleme sadece web sitelerinden yapılacak girişleri kapsamaktadır. (BTK kuralı gereği sadece web sitesi engellenir. Uygulama üzerinden ulaşılabilir fakat uygulamadaki domain adı değişmezse uygulamaya da giriş engellenir. Özetle web sitesine giriş yapılmaz fakat uygulamaya erişimde farklılıklar olabilir)

 
Merak edilen siteyi sorgulamaya için müşteri http://www.guvenlinet.org/tr/domain_sorgula.html adresine yönlendirilmelidir.

 
Hat kullanıcısı tanımlanmış ve 18 yaşından küçük kullanıcılar değişiklik yapamaz. Güvenli İnternet Hizmeti değişikliği sadece Hat Sahibi tarafından yapılabilir.

Kurumsal'a Özel Bilgi: 1 Mayıs 2015 tarihinde, BTK onayıyla, Güvenli İnternet Profil isimleri kurumsalda değiştirilmiştir.  Çocuk Profili "Çalışan", Aile Profili "Şirket" olarak değiştirilmiş, profil içerikleri korunmuştur.

Nasıl abone olurum?

Güvenli İnternet Hizmeti’nden TİM, Müşteri Hizmetleri, SMS ve Turkcell Uygulaması'den başvurarak ses ve data hattınız için yararlanabilirsiniz. (Profil tanımlama, değiştirme ve iptal işlemleri yapılır. ) TİM kanalından işlem yapılırken müşterilere form imzalatılacaktır.

Profil seçim ve değişikliği nasıl yapılacaktır?
Profil seçim ve değişikliği, yeni ve mevcut abonelerimiz için, Turkcell Mağazalarından, Turkcell Uygulaması Uygulaması ve 532 Turkcell Müşteri Hizmetlerinden yapılabilecektir. 
Güvenli İnternet Hizmetine SMS ile de başvuruda bulunabilirsiniz.
Seçmek istediğiniz profile göre, cep telefonunuzun SMS ekranında GUVENLI AILE veya GUVENLI COCUK yazarak 2500'a kısa mesaj gönderebilirsiniz. Aile Profilinde Oyun, Sohbet ve Sosyal Medya seçimini de SMS ile yapabilirsiniz.

Alt profiller için GUVENLI yazıp bir boşluk bırakarak istediğiniz alt profil ismini aralarında birer boşluk bırakarak (OYUN SOHBET SOSYAL) 2500'a kısa mesaj ile gönderebilirsiniz. Güvenli İnternet Hizmetini SMS ile de iptal edebilirsiniz.
Kurumsal müşterimiz iseniz; GUVENLI CALISAN veya GUVENLI SIRKET yazarak 2500'a mesaj gönderebilirsiniz.
GUVENLI IPTAL yazıp 2500'a kısa mesaj gönderek, Güvenli İnternet Hizmetini kullanmaktan vazgeçebilirsiniz. 
GUVENLI SORGU yazıp 2500'a kısa mesaj göndererek, hangi profilde olduğunuzu sorgulayabilirsiniz.

Mağazalar, Müşteri Hizmetleri, SMS ve Turkcell Uygulaması işlem yapılabilir. ( SMS ile GUVENLI IPTAL yazıp 2500’a kısa mesaj gönderebilir ya da Turkcell Uygulaması > Ayarlarım > Güvenli İnternet ayarlarım üzerinden ayarları değiştirebilirsiniz. )

SMS
 • GUVENLI yaz 2500’a gönder
 •  Ücretsizdir.
  • Elektronik Haberleşme Kanunu uyarınca çıkarılan “Tüketici Hakları Yönetmeliği”nin “İnternetin Güvenli Kullanımı” başlıklı 10. maddesi, tüm internet servis sağlayıcılara “İnternetin Güvenli Kullanımı”na yönelik ücretsiz alternatif hizmet sunma yükümlülüğü getirmektedir.Bu ihtiyaç, Türkiye’deki internetin güvenli kullanımına yönelik şikayet ve talepler doğrultusunda şekillenmiştir.

  • Güvenli İnternet Hizmeti, talep eden aboneler tarafından alınabilecektir. 12 Aralık 2021 tarihi itibari ile BTK Kurul kararı gereği tüm yeni hat açılışları, devir, numara taşıma ve geri verme işlemlerinde abone abone talebi ile bireysel müşteriler Aile profili ile, kurumsal müşteriler Şirket profili ile akış veya kapalı olacaktır.

  • Güvenli İnternet Hizmeti’ni seçmeyen, talep etmeyen abonelerin mevcut internet erişim hizmeti herhangi bir değişiklik olmaksızın sunulmaya devam eder.

  • Hayır

  • Hayır internet hızınızda bir değişiklik olmaz.

  • Online İşlemlerden ve MAYA’dan yapılan başvurularda çocuklu aileler düşünülerek hazırlanan Turkcell Şifre haricinde SMS ile çalışan bir kontrol mekanizması kurulmuştur. Bu kontrol mekanizması ile ilk başvuru sırasında yönetici hat olarak ebeveynlerden birinin hattı tanımlanacaktır. Çocuk Turkcell şifre ile online işlemlere giriş yapsa bile Güvenli İnternet Hizmeti ekranına girebilmek/profil değiştirebilmek için ebeveyn hattına gelen SMS’i doğrulaması gerekecektir. Şifre gönderimi İşTurkcell Online kanalından yapılan işlemler için geçerli. MAYA'dan talep alındığında işlem online gerçekleşiyor ve yönetici olarak seçilen hatta yapılan işlemle ilgili bilgi mesajı gönderilir.


   Yönetici hat tanımlama  "Güvenli İnternet Hizmeti” ekranından yapılır. Bu tanımlama sonrasında dijital kanaldan değişiklik yapılmak istedindiğinde yönetici olarak seçilen hatta şifre gönderimi yapılır.

   Şifre gönderimi İşTurkcell Online kanalından yapılan işlemler için geçerli. MAYA'dan talep alındığında işlem online gerçekleşiyor ve yönetici olarak seçilen hatta yapılan işlemle ilgili bilgi mesajı gönderilir.
   Kısıtlama yapılmak istendiğinde, işlem yapılabilmesi için hatta yönetici olarak tanımlanan numaraya sistem üzerinden otomatik olarak bir şifre gönderilir. Bu şifre işlemin güvenliği ve hat sahibi dışında işlem yapılmasının engellenmesi amacıyla yapılır. Yönetici hattına giden SMS içerisindeki şifre müşteri tarafından CC ile paylaşılır. İlgili şifre girilerek profil kısıtlama işlemi tamamlanır.

  • Yasaklı siteler listesi TİB tarafından yayınlanmadı, www.guvenlinet.org adresinden profillerin genel içeriğiyle ilgili bilgi alabilirsiniz.
   Hangi domain hangi profil'de yasak aşağıdaki linkten öğrenilebilir.
   http://www.guvenlinet.org/tr/domain_sorgula.html

  • Hat ayrımı bulunmamaktadır. internete açık olan tüm hatlar faydalanabilir..