Yurt İçi İştiraklerimiz

​​​​Turkcell, yurt içi ve yurt dışı iştirakleri ile geniş bir coğrafyada iletişim faaliyetlerini sürdürüyor.​​​ELEKTRONİK HABERLEŞME HİZMETLERİ
SUPERONLİNE İLETİŞİM HİZMETLERİ A.Ş
Turkcell Superonline, yurt çapında muhtelif noktalarda, yüksek hızda internet erişimi sağlamak amacıyla 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu ve ilgili Yönetmelikleri kapsamında yetkilendirilerek bireysel ve kurumsal abonelerine ses, data ve görüntü alanında iletişim çözümleri sunan; Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun denetim ve gözetiminde faaliyet gösteren bir elektronik haberleşme işletmecisidir. www.superonline.net

REHBERLİK HİZMETLERİ SERVİSİ A.Ş.
Rehberlik Hizmetleri, rehberlik ve katma değerli hizmetler vermek, bu hizmetlere ilişkin altyapı kurmak ve işletmek amacıyla kurulmuştur.

DİJİTAL, OYUN VE EĞLENCE HİZMETLERİ
TURKTELL BİLİŞİM SERVİSLERİ A.Ş.
Turktell Bilişim Servisleri A.Ş. bilgi teknolojisi, eğlence ve katma değerli GSM hizmetleri gibi hizmetler sunan şirketlere iştirak etmek ve bu hizmetlerin geliştirilmesini sağlamak üzere faaliyet göstermektedir.
Bünyesinde aşağıda belirtilen servisleri barındırmaktadır:
Dergilik: Türkiye’de öncü bir adımla dijital yayıncılığa başlayan ‘Dergilik’ hem dergi hem de gazete raflarında yer alan birçok yayını tek bir uygulamada buluşturarak, okuma alışkanlıklarına yön vermeyi sürdürmektedir. İçeriğindeki 430’dan fazla dergi ve 75 gazete ile Türkiye’nin en geniş dergi ve gazete portföyüne sahip Dergilik platformu, Turkcell’liolma koşulu aranmaksızın IOS ve Android işletim sistemli bir tablet veya telefona sahip kullanıcılar tarafından kullanılabilmektedir.
Turkcell Akademi Dijital Öğrenme Platformları: İş dünyasına ve topluma değer katacak eğitim gelişim çözümlerinin sunulduğu altyapısıyla “Turkcell Akademi Bireysel” ve “Turkcell Akademi Kurumsal” öğrenme platformları, kullanıcıların kendileri için faydalı gördüğü eğitimlere her an, her yerden özgürce ulaşmalarını sağlayan eğitim hizmetleri sunmaktadır. Öğrenmeye istekli herkes, “Turkcell Akademi Bireysel”de var olan binlerce eğitime zaman ve mekândan bağımsız olarak, her platformdan kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Kurumlar ayrıca “Turkcell Akademi Kurumsal” LMS platformu aracılığıyla çalışanlarının gelişimini etkin bir şekilde destekleyebilmekte ve takip edebilmektedir. www.turkcellakademi.com
Arıkovanı: Arıkovanı, Türkiye’nin girişim ekosistemini desteklemek amacıyla Ocak 2016’da hayata geçirilen bir kitlesel fonlama platformu. Türkiye’deki teknoloji girişimleri için bu alanda bir ilki gerçekleştiriyor. Proje sahiplerine, üzerinde çalıştıkları ürünleri hayata geçirmek için ihtiyaç duydukları maddi kaynağı, belirli bir kişinin veya kurumun yatırımı yerine, toplumdaki bireylerin irili ufaklı desteği ile ulaşma şansı tanıyor. https://arikovani.com/

INTELTEK INTERNET TEKNOLOJİ YATIRIM VE DANIŞMANLIK TİCARET A.Ş
İnteltek, (Turktell %55, Intralot SA %20, Intralot Iberia Holding SA %25), Türkiye’de spor bahis oyunları işletmeciliği kapsamında yer alan Başbayilik, Merkezi Sistem İşletimi ve Risk Yönetimi hizmetlerini vermektedir.
Turkcell BiP uygulaması üzerinde geliştirdiği oyun platformu, çocuk ve gençlere yönelik www.playcell.com ile oyun sektörüne de adım atmıştır. www.inteltek.com.tr

LIFECELL MÜZİK YAYIN VE İLETİM A.Ş.
Lifecell Müzik Yayın ve İletim Hizmetleri A.Ş; fizy markası ile medya hizmet sağlayıcı olarak faaliyet göstermek, yurt içine ve yurt dışına yönelik, isteğe bağlı yayın hizmeti sunmak amacıyla kurulmuştur. Bugün itibariyle altında fizy markası yer alan şirket, müzik sektöründe faaliyet gösteren yerli ve yabanı birçok içerik sağlayıcısı ile kullanıcılarına milyonlarca şarkı ve videoyu eşsiz özellikleri ile birlikte sunmaktadır. Türkiye’de operatör bağımsız tüm kullanıcıların farklı üyelik opsiyonlarıyla kullanabildiği fizy aynı zamanda yurt dışında da KKTC, Almanya ve Belarus’da hizmet vermektedir. Fizy bugün itibariyle; iOS, Android, Web, TV+, Apple TV, Apple CarPlay ve Android Auto işletim sistemi ve platformlarında hizmet vermektedir.

LIFECELL BULUT ÇÖZÜMLERİ A.Ş. 
Lifebox; fotoğraf, video, doküman, telefon rehberi ve müziklerin güvenle depolanabileceği bireysel bir bulut uygulamasıdır. Uygulamaya her zaman cep telefonu, tablet, bilgisayar, TV+ ve Apple TV uygulamaları üzerinden erişilebilmektedir. Lifebox uygulamasını tüm dünyada kullanıcıları ile buluşmuş olup, uygulamayı kullanmak için Turkcell’li olma şartı yoktur.

LIFECELL TV YAYIN ve İÇERİK HİZMETLERİ A.Ş.
TV+ markasıyla faaliyet gösteren Lifecell TV Yayın ve İçerik Hizmetleri A.Ş, anlaşmalı olduğu yerli ve yabancı yüzlerce canlı TV kanalını, isteğe bağlı izlenebilen filmleri, dizileri, çizgi filmleri ve belgesel içeriklerini tek bir platform üzerinde buluşturarak, kullanıcılarına eşsiz bir online izleme deneyimi sunmaktadır. Farklı abonelik paketleri ile TV+ platformu, IOS-Android işletim sistemli akıllı telefonlar ve tabletler, web, smart TV, Apple TV, Android TV ve daha bir çok cihaz üzerinden abonelerine hizmet vermektedir.


FİNANSMAN VE ÖDEME HİZMETLERİ
TURKCELL ÖDEME VE ELEKTRONİK PARA HİZMETLERİ
2016 yılında BDDK’dan aldığı Ödeme Kuruluşu lisansını, 2017 yılında Elektronik Para lisansına genişleten Turkcell Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş. (TÖHAŞ), 2018 yılı içerisinde pek çok yeni iş ortağı ve projeye imza attı.
Paycell markası ile 3 binin üzerinde üye işyerine ve 7 milyonun üzerinde müşterisine hızlı ve kolay ödeme hizmeti sunan TÖHAŞ, tüm hizmetlerini topladığı tek platform olan Paycell Uygulaması ile, müşterilerinin Paycell hesaplarını daha etkin kullanmasını sağlıyor.
Paycell, ödeme çözümlerinin arasına bankacılık ürünlerini kullanmayan müşterilerine yönelik ön ödemeli kartı Paycell Card’ı da ekledi. Ayrıca kurum faturaları ödeme, araçtan inmeden akaryakıt ödemesi ve Turkcell Fatura ve Paket yüklemeleri gibi müşterilerinin sadece cep telefonu bilgileriyle fiziksel ve sanal alışveriş süreçlerini kolaylaştıran, kayıtlı kredi kartlarıyla tek tıkla ödeme yapabilmelerini sağlayan, 7/24 dilediği telefon numarasına para göndermelerine ve QR teknolojisi ile ödeme yapmalarına imkan sağlayan hizmetler sunmaktadır.

2018 yılının Temmuz ayında ise TÖHAŞ, Belbim ve PTT ile eşit hisselere sahip olacak şekilde Sofra Kurumsal ve Ödüllendirme Hizmetleri AŞ’nin kuruluşuna iştirak etmiştir. Şirketin 2019 yılının ikinci çeyreğinde faaliyete başlaması hedeflenmektedir. www.paycell.com.tr  

TURKCELL FİNANSMAN A.Ş.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan faaliyet iznini alan Turkcell Finansman A.Ş., Mart 2016 tarihinde Financell markası ile Turkcell kalitesini finans sektörüne taşıyarak Turkcell satış kanallarında satılan teknolojik ürün satışlarında finansman desteği sağlamak üzere kurulmuş ve tüm Türkiye’deki yaklaşık üç bin Turkcell mağazasında hizmet vermeye başlamıştır. Genç bir şirket olarak kuruluşundan Temmuz 2018’e kadar yaklaşık 7 milyon adet kredi kullandıran Financell, 10 milyar TL’nin üzerinde kredi hacmine ulaşmış ve Türkiye finansman sektörünün en önemli oyuncularından biri haline gelmiştir.
Eylül 2017 itibarıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de hizmete başlayan Financell, buradaki Turkcell mağazalarında yer alan teknolojik ürünlerin satışlarında finansman desteği sağlamaktadır. www.financell.com.tr

TURKCELL ÖZEL FİNANSMAN A.Ş.
“Financell Katılım” markasıyla faaliyet gösteren Turkcell Özel Finansman A.Ş., Türkiye’nin ilk banka dışı ve katılım finansmanı esaslı hizmeti sunan finansal kuruluşudur. Müşterilerine katılım finansmanı ilkelerine uygun olarak finansman hizmeti veren Financell Katılım’ın sunduğu avantajlardan tüm Turkcell satış kanallarında faydalanılabilmektedir. Financell Katılım güvenilir yapısı; net, dürüst ve şeffaf finansman sistemi ile teknolojik ürünlerle müşterileri arasındaki bütçe engellerini kaldırmayı ve bir “tech-fin” kuruluşu olarak basit ve hızlı bir hizmet sunarak hayatlarını kolaylaştırmayı hedeflemektedir.

TURKCELL SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ A.Ş
Financell Sigorta markasıyla sigorta acenteliği konusunda hizmet veren “Turkcell Sigorta Aracılık Hizmetleri A.Ş.”, müşterilerinin kolayca alabileceği sigorta ürünleri sunmaktadır. Financell Sigorta’nın müşterilerine özel olarak tasarladığı ürünlere tüm Turkcell satış kanallarından ulaşılabilmektedir. Financell Sigorta hızlı ve sorunsuz hizmet anlayışıyla müşterilerinin hayatlarını kolaylaştırmayı hedeflemektedir. 

KULE HİZMETLERİ
KULE HİZMET VE İŞLETMECİLİK A.Ş.
10 bini aşkın saha portföyü ile Türkiye’nin ilk ve tek, Avrupa’nın 5. Büyük telekomünikasyon altyapı şirketidir.

Global Tower 2006 yılında Turkcell’in %100 iştiraki olarak kule ve altyapı hizmetleri sunmak üzere kurulmuştur. Dört ülkede faaliyet gösteren Global Tower, 2009’da Ukrayna’da UKrTower’ı 2016’da Belarus’ta Beltower’ı kurarak uluslararası bir oyuncu haline gelmiştir. Telekom operatörleri, medya, İSS, enerji, kamu ve özel sektörün altyapı ihtiyaçlarını karşılamaktadır. www.globaltower.com.tr
Global Tower’ın başlıca faaliyet alanları:
Kiralama hizmetleri
Yap-Sat hizmetleri
Kontrat yönetimi hizmetleri
Bakım hizmetleri
Uydu İletişim Hizmetleri


ÇAĞRI MERKEZİ HİZMETLERİ
GLOBAL BİLGİ PAZARLAMA DANIŞMA VE ÇAĞRI SERVİSİ HİZMETLERİ A.Ş.
Global Bilgi, müşteri hizmetlerindeki 19 yıllık tecrübesinin yanında teknolojik yenilikleri yakından takip ederek müşteri deneyiminde yeni nesil yaratıcı çözümler sunuyor. Müşterilerinin stratejik iş ortağı olarak hareket eden Turkcell Global Bilgi, Turkcell dahil 60’dan fazla firmanın ihtiyaçlarına özel çözümler üreterek firmaların müşteri memnuniyetini ve gelirlerini artırmayı hedefliyor.
2017 sonu itibarıyla Türkiye’de 14, Ukrayna’da 4 olmak üzere toplam 18 lokasyonda faaliyet gösteren Turkcell Global Bilgi, 8 bin masa kapasitesi ile yaklaşık 12 bin kişiye istihdam sağlıyor. 7.300 kadın çalışanı olan Turkcell Global Bilgi, %60 oranında kadın çalışan istihdam ediyor.
Türkiye’nin doğusuna ilk teknoloji yatırımını Erzurum Çağrı Merkezi’yle yapan Turkcell Global Bilgi, aynı zamanda Ukrayna yatırımıyla yurt dışında hizmet veren ilk ve halen tek Türk çağrı merkezidir. Turkcell Global Bilgi Türkiye’de ilk 500 bilişim şirketi arasında yer alıyor.
Turkcell Global Bilgi, çağrı merkezi sektörünün dünya çapındaki en büyük organizasyonu “ContactCenterWorld”ün “2018 Top Ranking Performers” ödüllerinde EMEA bölgesi finallerinde “En İyi Müşteri Deneyimi” kategorisinde birincilik elde etti.
Nihai tüketici ile iletişimde ise; yüz yüze, telefon, sesli ve görüntülü yanıt sistemleri (IVR ve IVVR), e-posta, SMS, web chat, yeni nesil müşteri deneyimi platformu BiP chat ve sosyal medya gibi birçok kanalı yöneten Turkcell Global Bilgi, eşsiz bir müşteri deneyimi yaratmak için firmaların sunduğu hizmet yolculuklarını baştan uca ele alarak tasarım ekibi sayesinde müşterilerine özel çözümler geliştiriyor. www.globalbilgi.com.tr

ENERJİ ÇÖZÜMLERİ
TURKCELL ENERJİ ÇÖZÜMLERİ VE ELEKTRİK SATIŞ A.Ş
Turkcell Enerji Çözümleri ve Elektrik Satış Ticaret A.Ş., 11 Mayıs 2017’de Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan elektrik enerjisi ve/veya kapasitesi ticareti yapmak üzere aldığı 20 yıl süreyle geçerli elektrik tedarik lisansı ile, enerji sektöründeki değişime liderlik etmek ve sektörde en iyi müşteri deneyimini sunmak üzere, tüm Türkiye’de bireysel ve/veya kurumsal serbest tüketici kapsamındaki elektrik tüketicilerine hizmet vermektedir.
Enerji tedarik faaliyetini dijital ve akıllı enerji çözümleri çerçevesinde ele alan Şirketin müşterilerine kesintisiz enerji sağlama vizyonu ile uyumlu olarak, yenilenebilir enerji kaynaklı off-grid uygulamalarının yaygınlaştırılması amacıyla çalışmalar yapılmaktadır. www.enerjicell.com.tr

DİĞER
TURKCELL TEKNOLOJİ ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME A.Ş.
Turkcell Teknoloji’nin faaliyet konusu telekomünikasyon, iletişim ve bilişim konularında veya genel amaçlarla her türlü yazılım, donanım sistemleri geliştirmek, üretmek, kurmak, montaj, bakım ve onarım yapmak, işletmek, satın almak, satmak, kiralamak, kiraya vermek ve danışmanlık yapmaktır.

TURKCELL GAYRİMENKUL HİZMETLERİ A.Ş.
Şirketimizin faaliyet konusu her türlü gayrimenkulleri kendi adına veya müşterileri adına almak, satmak, kiraya vermek; kendisine veya başkalarına ait gayrimenkuller üzerine her türlü inşaatları yapmaktır.

TURKCELL SATIŞ ve DİJİTAL İŞ SERVİSLERİ A.Ş
Şirketimizin faaliyet konusu satış, dağıtım, altyapı ve veri hizmetleri sunmaktır.

BELTEL TELEKOMÜNİKASYON HİZMETLERİ A.Ş
Şirketimizin faaliyet konusu telekomünikasyon ve ileri teknoloji yatırımları yapmak, bunları işletmek ve hizmetleri veren yatırımlara iştirak etmektir. Faaliyet konusuna uygun olarak Belarus’ta mukim GSM operatörü BeST’e (CJSC Belarusian Telecommunications Network) doğrudan iştirak etmekte ve Lifetech LLC’ye dolaylı olarak iştirak etmektedir. Bunların dışında herhangi bir operasyonel faaliyeti bulunmamaktadır.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş
Şirketimizin faaliyet konusu Elektrikli binek otomobil üretmek ve bunu destekleyici faaliyetleri yürütmektir.