İştiraklerimiz ve Bağlı Ortaklıklarımız

​​Turkcell, yurt içi ve yurt dışı iştirakleri ve bağlı ortaklıkları ile geniş bir coğrafyada iletişim faaliyetlerini sürdürüyor.​​​​

Yurt İçi İştiraklerimiz ve Bağlı Ortaklıklarımız

ELEKTRONİK HABERLEŞME HİZMETLERİ
SUPERONLİNE İLETİŞİM HİZMETLERİ A.Ş
Turkcell Superonline markasıyla hizmet veren Superonline İletişim Hizmetleri A.Ş., bireysel ve kurumsal abonelerine ses, data ve görüntü alanında iletişim çözümleri sunmak üzere 2004 yılında kurulmuştur.
www.superonline.net

REHBERLİK HİZMETLERİ SERVİSİ A.Ş.
Rehberlik Hizmetleri Servisi A.Ş., rehberlik ve katma değerli hizmetler vermek, bu hizmetlere ilişkin alt yapı kurmak ve işletmek amacıyla 2007 yılında kurulmuştur. Rehberlik Hizmetleri Servisi A.Ş., telefon işletmecilerinin güncel rehberlik veri tabanlarına erişerek kurumsal ve bireysel olarak isimden numara veya numaradan isim sorgulaması hizmetleri, finans sektörü ve alacak takibi yapan hukuk büroları ile varlık yönetim şirketlerine sorgulama hizmetleri, bankacılık sektörü ve abonelik ile hizmet veren şirketler için veri güncelleme hizmetleri, katma değerli rehberlik ve bilgi hizmetleri sunmaktadır.

DİJİTAL, OYUN VE EĞLENCE HİZMETLERİ
TURKTELL BİLİŞİM SERVİSLERİ A.Ş.
Turktell Bilişim Servisleri A.Ş., bilgi teknolojisi, eğlence ve katma değerli GSM hizmetleri gibi hizmetler sunan şirketlere iştirak etmek ile bu hizmetlerin geliştirilmesi, satışı ve pazarlanması amacıyla 2000 yılında kurulmuştur.

LIFECELL DİJİTAL SERVİSLER VE ÇÖZÜMLER A.Ş.
Lifecell Dijital Servisler ve Çözümler A.Ş., dijital servis, hizmet ve ürünlerinin geliştirilmesi alanında faaliyet göstermek üzere Turktell Bilişim Servisleri A.Ş. sahipliğinde 2020 yılında kurulmuştur.

LIFECELL MÜZİK YAYIN VE İLETİM A.Ş.
fizy markasıyla hizmet veren Lifecell Müzik Yayın ve İletim A.Ş, medya hizmet sağlayıcı olarak faaliyet göstermek, yurt içine ve yurt dışına yönelik, isteğe bağlı yayın hizmeti sunmak amacıyla 2020 yılında kurulmuştur. Türkiye’de operatör bağımsız tüm kullanıcıların farklı üyelik opsiyonlarıyla kullanabildiği fizy, yurt dışında KKTC, Almanya ve Belarus’ta hizmet vermektedir. fizy, iOS, Android, Web, TV+, Apple TV, Apple CarPlay ve Android Auto işletim sistemi ve platformlarında hizmet vermektedir.

LIFECELL BULUT ÇÖZÜMLERİ A.Ş.
Lifebox markasıyla faaliyet gösteren Lifecell Bulut Çözümleri A.Ş., fotoğraf, video, doküman, telefon rehberi ve müzik dosyalarının güvenle depolanabileceği bireysel bulut uygulaması hizmeti sunmak üzere 2020 yılında kurulmuştur. Tüm dünyada kullanıcılar ile buluşmuş olan Lifebox uygulamasına, cep telefonu, tablet, bilgisayar, TV+ ve Apple TV uygulamaları üzerinden her an erişilebilmektedir. Uygulamayı kullanmak için Turkcell’li olma şartı yoktur.

LIFECELL TV YAYIN VE İÇERİK HİZMETLERİ A.Ş.
TV+ markasıyla faaliyet gösteren Lifecell TV Yayın ve İçerik Hizmetleri A.Ş, anlaşmalı olduğu yerli ve yabancı yüzlerce canlı TV kanalını, isteğe bağlı izlenebilen filmleri, dizileri, çizgi filmleri ve belgesel içeriklerini tek bir platform üzerinde buluşturarak, kullanıcılarına eşsiz bir online izleme deneyimi sunmak üzere 2020 yılında kurulmuştur. Farklı abonelik paketleri ile TV+ platformu, iOS ve Android işletim sistemli akıllı telefonlar ve tabletler, web, smart TV, Apple TV, Android TV ve daha birçok cihaz üzerinden abonelerine hizmet vermektedir.

BİP İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE DİJİTAL SERVİSLER ANONİM ŞİRKETİ
BİP İletişim Teknolojileri ve Dijital Servisler Anonim Şirketi, kullanıcılara, internet bağlantılı akıllı telefonları ya da tablet terminallerinde yer alan uygulama üzerinden, anlık hızlı ve güvenli mesajlaşma, kaliteli sesli ve/veya görüntülü görüşme hizmeti sunmak üzere 2020 yılında kurulmuştur. İlgili iletişim uygulaması, 192 ülkede çok sayıda kullanıcı tarafından kullanılmaktadır, kullanmak için Turkcell’li olma şartı yoktur.

FİNANSMAN VE ÖDEME HİZMETLERİ
TURKCELL ÖDEME VE ELEKTRONİK PARA HİZMETLERİ A.Ş.
Paycell markasıyla hizmet veren Turkcell Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş. (TÖHAŞ), yenilikçi ödeme metotları ve fark yaratan kullanıcı deneyimleri ile müşterilerine en iyi hizmeti verebilmek amacıyla 2000 yılında kurulmuştur. 2016 yılında BDDK’dan aldığı Ödeme Kuruluşu lisansına, 2017 yılında Elektronik Para lisansını ekleyerek hizmetlerine geniş bir yelpazede devam etmektedir.
Hızlı ve kolay ödeme hizmeti sunan TÖHAŞ, tüm hizmetlerini topladığı tek platform olan Paycell uygulaması ile, müşterilerinin Paycell hesaplarını daha etkin kullanmasını sağlamaktadır. Paycell uygulamasında, kurum faturaları ödeme, araçtan inmeden akaryakıt alma ve Turkcell fatura ve paket yükleme gibi müşterilerinin sadece cep telefonu bilgileriyle fiziksel ve sanal alışveriş süreçlerini kolaylaştıran, kayıtlı kredi kartlarıyla tek tıkla ödeme yapabilmelerini sağlayan, 7/24 dilediği telefon numarasına para göndermelerine ve QR teknolojisi ile ödeme yapmalarına imkan veren hizmetler sunulmaktadır.
TÖHAŞ, Belbim Elektronik Para Ve Ödeme Hizmetleri Anonim Şirketi ve Posta Ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi ile eşit hisselere sahip olacak şekilde Sofra Kurumsal ve Ödüllendirme Hizmetleri A.Ş.’nin kuruluşuna 2018 yılında iştirak etmiştir.
www.paycell.com.tr

TURKCELL FİNANSMAN A.Ş.
Financell markası ile faaliyet gösteren Turkcell Finansman A.Ş., Turkcell kalitesini finans sektörüne taşıyarak Turkcell kanallarında satılan teknolojik ürünlerde bireysel ve kurumsal finansman desteği sağlamak üzere 2015 yılında kurulmuştur. Financell, faaliyet iznini Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan 2016 yılında almıştır. Genç bir şirket olarak kuruluşundan bu yana müşterilerine sağladığı finansman desteği ile onların talep ettikleri teknolojiye kavuşmalarını sağlayan Financell, Türkiye finansman sektörünün en önemli oyuncularından biri haline gelmiştir.
http://financell.com.tr/  
TURKCELL DİJİTAL SİGORTA A.Ş.
Wiyo markasıyla faaliyet gösteren Turkcell Dijital Sigorta A.Ş., Turkcell'in dijital finansal hizmetler stratejisinin adımlarından biri olarak, teknoloji ve sigorta sektörünü bir araya getirerek sigorta sektöründe yenilikçi çözümleri müşterilerle buluşturmak ve sigorta pazarını büyütmek vizyonuyla 2022 yılında kurulmuştur. Mobil yaşamın sigortacısı olma vizyonuyla çalışmalarını yürüten Wiyo, müşterilerine hızlı, şeffaf, kolay anlaşılır sigorta ürünleri ve hayatı kolaylaştıran katma değerli hizmet ve çözümleri dijital süreçlerle önermeyi hedeflemektedir.
www.wiyo.com.tr
TURKCELL SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ A.Ş.
2018 yılında kurulan ve sigorta acenteliği konusunda hizmet veren Turkcell Sigorta Aracılık Hizmetleri A.Ş. farklı alanlarda müşterilerinin ulaşabileceği sigorta ürünleri sunmaktadır.
KULE HİZMETLERİ
KULE HİZMET VE İŞLETMECİLİK A.Ş.
Global Tower markasıyla hizmet veren Kule Hizmet ve İşletmecilik A.Ş., kule ve altyapı hizmetleri sunmak üzere 2006 yılında kurulmuştur. Dört ülkede faaliyet gösteren Global Tower, 2009’da Ukrayna’da LLC UkrTower’ı, 2016’da Belarus’ta Beltower LLC’yi kurarak uluslararası bir oyuncu haline gelmiştir. Telekom operatörleri, medya, İSS, enerji, kamu ve özel sektörün altyapı ihtiyaçlarını karşılayan Global Tower’ın başlıca faaliyet alanları arasında kiralama hizmetleri, yap-sat hizmetleri, kontrat yönetimi hizmetleri, bakım hizmetleri ve uydu iletişim hizmetleri bulunmaktadır.
www.globaltower.com.tr

ÇAĞRI MERKEZİ HİZMETLERİ
GLOBAL BİLGİ PAZARLAMA DANIŞMANLIK VE ÇAĞRI SERVİSİ HİZMETLERİ A.Ş.
Global Bilgi markasıyla faaliyet gösteren Global Bilgi Pazarlama Danışmanlık ve Çağrı Servisi Hizmetleri A.Ş., müşteri hizmetleri alanında hizmet vermek ve müşteri deneyimini iyileştirici çözümler sunmak üzere 1999 yılında kurulmuştur.
Müşterilerinin stratejik iş ortağı olarak hareket eden Global Bilgi, Turkcell dahil 70’den fazla firmanın ihtiyaçlarına özel çözümler üreterek firmaların müşteri memnuniyetini hedeflemektedir. Global Bilgi, 2020 itibarıyla Türkiye’de 19, Ukrayna’da 6 olmak üzere toplam 25 deneyim merkezinde faaliyet göstermektedir.
Nihai tüketici ile iletişimde; yüz yüze, telefon, sesli ve görüntülü yanıt sistemleri (IVR ve IVVR), e-posta, SMS, web chat, yeni nesil müşteri deneyimi platformu BiP chat ve sosyal medya gibi birçok kanalı yöneten Global Bilgi, eşsiz bir müşteri deneyimi yaratmak için firmaların sunduğu hizmet yolculuklarını uçtan uca ele alarak servis tasarımı ekibi sayesinde müşterilerine özel çözümler geliştirmektedir.
www.globalbilgi.com.tr

ENERJİ ÇÖZÜMLERİ
TURKCELL ENERJİ ÇÖZÜMLERİ VE ELEKTRİK SATIŞ TİCARET A.Ş.
Enerjicell markasıyla hizmet veren Turkcell Enerji Çözümleri ve Elektrik Satış Ticaret A.Ş., enerji sektöründeki değişime liderlik etmek ve sektördeki en iyi müşteri deneyimini sunmak üzere 2017 yılında kurulmuştur. Enerjicell, tüm Türkiye’de bireysel ve kurumsal serbest tüketici kapsamındaki elektrik tüketicilerine hizmet vermektedir.
Çalışmalarına sürdürülebilirlik odağıyla devam eden Enerjicell, Turkcell Grup binalarının çatılarına güneş panelleri kurarak yenilenebilir enerji projelerini hayata geçirmiştir. Ayrıca müşterilerine uygun fiyatlı, yenilikçi ve yeşil enerji çözümleri sunarak daha sürdürülebilir ve yaşanabilir dünya hedeflerine katkıda bulunmaktadır.
http://www.enerjicell.com.tr/

DİĞER
TURKCELL SATIŞ A.Ş.
Turkcell Satış A.Ş., yıllardır teknoloji perakendeciliği alanında müşterilerine online ve fiziksel kanallarda elektronik ürünler sunmaktadır. 2020 yılından itibaren "Pasaj" markası altında faaliyet göstererek, Turkcell güvencesini e-ticaret sektöründe seçkin bir pazar yerine taşımıştır. Yüzlerce farklı kategori ve binlerce ürünle müşterilerine kaliteli hizmet sunan firmamız, kısa sürede özel kampanyalar, yüksek ürün kalitesi ve çeşitli ödeme seçenekleri ile sektörün önde gelen oyuncularından biri haline gelmiştir.
https://www.turkcell.com.tr/pasaj

TURKCELL TEKNOLOJİ ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME A.Ş.
Turkcell Teknoloji markasıyla hizmet sunan Turkcell Teknoloji Araştırma ve Geliştirme A.Ş., bilgi ve iletişim teknolojileri alanında rekabetçi servis ve ürünler geliştirmek üzere 2009 yılında kurulmuştur. Turkcell Teknoloji, kuruluşundan beri Ar-Ge faaliyetlerini sürdürmekte, iş ortakları ile müşteri ilişkileri ve kanal yönetimi, mobil pazarlama, mobil internet servisleri, terminal ve mobil uygulamalar, iş zekası, SIM varlık ve servisleri yönetimi, mobil finansal servisler, uluslararası dolaşım çözümleri, konum, mesajlaşma, çağrı tabanlı servisler, akıllı yetenekleri kapsayan katma değerli servisler ve M2M alanlarında çözümler sunmaktadır.
http://www.turkcellteknoloji.com.tr/

TURKCELL GAYRİMENKUL HİZMETLERİ A.Ş.
Turkcell Gayrimenkul Hizmetleri A.Ş., her türlü gayrimenkulleri kendi adına veya müşterileri adına almak, satmak, kiraya vermek; kendisine veya başkalarına ait gayrimenkuller üzerine her türlü inşaatı yapmak üzere 2008 yılında kurulmuştur.

TURKCELL DİJİTAL İŞ SERVİSLERİ A.Ş.
Turkcell Dijital İş Servisleri markasıyla hizmet veren Turkcell Dijital İş Servisleri A.Ş., kobilerden büyük holdinglere ve kamu kurumlarına çok geniş bir yelpazede, müşterilerinin dijital dönüşüm ortağı olma hedefiyle kurulmuştur. Ulaşım, finans, sağlık, eğitim, lojistik, üretim, perakende, enerji, turizm gibi birçok sektörde, erişim, veri merkezi, bulut ve siber güvenlik hizmetleri, yönetilen hizmetler gibi klasik telekom ve BT Hizmetleri yanında, sektörel çözümler, yapay zeka, nesnelerin interneti, büyük veri analitiği gibi ileri teknolojiler ile katma değer ve rekabette fark yaratacak çözümleri oluşturarak kurumların teknoloji ihtiyaçlarını uçtan uca adresleyecek yepyeni bir iş modeli ile hizmet vermektedir.

BELTEL TELEKOMÜNİKASYON HİZMETLERİ A.Ş
Beltel Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş., Belarus’ta mukim telekom operatörü BeST’e (CJSC Belarusian Telecommunications Network) doğrudan ve Lifetech LLC’ye dolaylı olarak iştirak etmek üzere 2008 yılında kurulmuştur.
Detaylı bilgi için tıklayınız.

TÜRKİYE’NİN OTOMOBİLİ GİRİŞİM GRUBU SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Turkcell Gayrimenkul Hizmetleri A.Ş.’nin %23 hissesine sahip olduğu Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin faaliyet konusu elektrikli otomobil üretmek ve bu işi destekleyici faaliyetleri yürütmektir.
https://togg.com.tr/

YURT DIŞI İŞTİRAKLERİMİZ

ELEKTRONİK HABERLEŞME HİZMETLERİ
LLC lifecell
lifecell markasıyla hizmet veren LLC Lifecell, mobil operatör olarak faaliyetlerine 2005 yılında Ukrayna’da başlamıştır. lifecell, yüksek kaliteli dijital hizmetlerin geliştirilmesine stratejik olarak odaklanmaya devam etmekte ve Ukrayna'daki telekomünikasyon pazarının gelişimine öncülük etmektedir.
www.lifecell.ua/uk

CJSC BELARUSIAN TELECOMMUNICATIONS NETWORK
life:) markasıyla faaliyet gösteren ve Turkcell Grup bünyesine 2008 yılında katılan CJSC Belarusian Telecommunications Network (BeST), Belarus’ta mobil telekomünikasyon hizmetleri sunmaktadır. 2009 yılında 3G servisini Belarus’ta sunan ilk operatör olan BeST, 2016 yılından itibaren Belarus’taki tek 4G altyapı sağlayıcısı beCloud tarafından kurulan LTE altyapısı üzerinde 4G hizmeti vermektedir.  BeST, iletişim altyapısı ve içeriği bir araya getirerek dijital servisler portföyünü büyütmekte, artan 4G kullanıcısı ve dijital servis penetrasyonu ile müşterilerinin dijital deneyimlerini zenginleştirerek Belarus mobil pazarındaki dijital operatör konumunu güçlendirmektedir.
www.life.com.by

KIBRIS MOBILE TELEKOMUNIKASYON LIMITED ŞİRKETİ
Kuzey Kıbrıs Turkcell markasıyla hizmet veren Kıbrıs Mobile Telekomünikasyon Limited Şirketi, telekomünikasyon hizmetleri sunmak üzere 1999 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kurulmuştur. Kuzey Kıbrıs Turkcell, KKTC’de sabit internet alanında da hizmet vermek üzere 2017’de kurduğu Lifecell Digital Limited Şirketi ile, müşterilere hem GSM hem de sabit internet alanında bir bütün olarak yakınsama hizmeti veren ilk entegre dijital operatör olmuştur. Bununla birlikte 2019 yılında kurduğu Güneş Enerji Santrali ile alanında KKTC’de ve Turkcell Grup şirketleri içerisinde Güneş Enerji Santrali olan ilk şirket olma ünvanına sahiptir. Kuzey Kıbrıs Turkcell, 2022 yılında açılan 4G/5G ihalesinde en geniş frekans bandını alarak 7 Eylül 2023 tarihinde 4.5G’yi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde hizmete sunan ilk operatör olmuş, %99,6 nüfus kapsaması ile bu hizmeti Kuzey Kıbrıs’ta 10 ay içinde hayata geçirip müşterilerini 10 kata kadar hızlı internet altyapısına kavuşturmuştur.
https://www.kktcell.com/

LIFECELL DIGITAL LIMITED ŞİRKETİ
Lifecell Digital Limited Şirketi (LDL), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde İnternet Servis Sağlayıcısı hizmeti vermek üzere Kuzey Kıbrıs Turkcell bünyesinde 2017 yılında kurulmuştur. 

DİJİTAL, OYUN VE EĞLENCE HİZMETLERİ
LIFECELL VENTURES COOPERATIEF U.A.
Lifecell Ventures Coöperatief U.A., Turkcell’in uluslararası pazarlardaki dijital servislerini (OTT) ve teknoloji çözümlerini (ICT) genişletme vizyonunu gerçekleştirmek üzere Hollanda’da kurulmuştur. Lifecell Ventures, uluslararası operatör ve iş ortaklıkları ile yaptığı iş birlikleri ile yurt dışı firmaların dijital dönüşüm stratejisine yön vermektedir. Dünyanın dört bir yanında kuvvetli iş birliktelikleri sağlayarak dijital servis ve teknoloji çözümlerimizin yayılımı ile uluslararası dijital çözüm ortaklığı portföyünün genişletilmesi devam etmektedir.
www.lifecellventures.com

LIFETECH LLC
Lifetech LLC, tam kapsamlı yazılım geliştirme ve sistem entegrasyon hizmetleri vermek üzere 2012 yılında Belarus’ta kurulmuştur. Lifetech LLC, Turkcell Grup yazılım geliştirme merkezlerinden biri olmasının yanında, Belarus ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nu içine alan bölgede, çeşitli sektörlerdeki müşterilere yazılım geliştirme, kurumsal kaynak planlama (ERP) sistemleri, bilgi güvenliği, büyük veri, yapay zeka, kurumsal BT çözümleri ve dijital kanal geliştirme alanlarında tam kapsamlı danışmanlık, uygulama ve destek hizmetleri sunmaktadır. Lifetech LLC, 2019 yılından itibaren Belarus HighTech Park’ın bir üyesi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

FİNANSMAN VE ÖDEME HİZMETLERİ
PAYCELL LLC
Paycell LLC, lifecell abonelerine sunulan hizmeti zenginleştirmek ve Ukrayna pazarında Paycell ürünlerini yaygınlaştırmak amacıyla 2017 yılında Ukrayna’da kurulmuştur. Paycell LLC, e-para ve yerel para transferi yapabilmek için Ukrayna Ulusal Bankası’ndan 2018 yılında lisans almıştır. 2019 sonu itibarıyla Paycell kullanıcıları kamu hizmetleri, online oyun, internet, TV ödemelerini yapabilmekte, mobil hesaptan veya e-cüzdan’dan banka kartına para transferi gerçekleştirebilmektedir.

KULE HİZMETLERİ
LLC UKRTOWER
LLC UkrTower, Global Tower markasıyla faaliyet gösteren Kule Hizmet ve İşletmecilik A.Ş’nin iştiraki olarak 2009 yılında Ukrayna’da kurulmuştur. Bini aşkın kule portföyüyle Ukrayna’da faaliyet gösteren her üç operatöre ve internet servis sağlayıcılara (ISP) hizmet vermektedir.
http://ukrtower.com/

BELTOWER LLC
Beltower LLC, Global Tower markasıyla faaliyet gösteren Kule Hizmet ve İşletmecilik A.Ş.’nin bir iştiraki olarak 2016 yılında Belarus’ta kurulmuştur. Belarus’taki Turkcell iştiraki BeST’in kulelerini kiralama hakkına sahip olan Beltower LLC’nin Belarus’taki diğer operatörler ve şirketlerle yaptığı kira sözleşmeleri bulunmaktadır.

ÇAĞRI MERKEZİ HİZMETLERİ
LLC GLOBAL BILGI
LLC Global Bilgi, müşteri deneyimini geliştirmek ve teknoloji çözümleri sunmak amacıyla 2008 yılında Ukrayna'da faaliyetlerine başlamıştır. LLC Global Bilgi'nin 3 lokasyonda 600'den fazla çalışanı bulunmaktadır: Kiev, Dnipro, Sumy ve Kharkiv. LLC Global Bilgi, Ukrayna'da iletişim merkezleri alanında lider konumdadır ve ülkedeki en büyük üç dış kaynak iletişim merkezi arasında yer almaktadır.
http://globalbilgi.com.ua/

Bu sayfada yer alan bilgiler özet amaçlı olup bağlı ortaklıklar ve tüm iştiraklerimiz ile ilgili detaylı bilgilere faaliyet raporundan ulaşabilirsiniz.