Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Bağış Servisi

10 TL / SMS
İncele
Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Nedir?

1972 yılından beri Türk Spastik Çocuklar Derneği çatısı altında yaşamını spastik çocuklara vakfeden ve çabalarını vakfa dönüştüren, Onursal Başkanımız Prof. Dr. Hıfzı Özcan ve hikâyemizin diğer kahramanları ile Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı olarak 1989 yılında Acıbadem’de Erol Sabancı Spastik Çocuklar Merkezi’nde başladı çalışmalarımız.

Nasıl Kullanırım?

8728'e ilgili anahtar kelimeyi yazarak gönderilen her mesaj ile 10 TL'lik bağış yardımında bulunabilirsiniz.
Anahtar Kelime : DESTEK, TSÇV

1972 yılından beri Türk Spastik Çocuklar Derneği çatısı altında yaşamını spastik çocuklara vakfeden ve çabalarını vakfa dönüştüren, Onursal Başkanımız Prof. Dr. Hıfzı Özcan ve hikâyemizin diğer kahramanları ile Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı olarak 1989 yılında Acıbadem’de Erol Sabancı Spastik Çocuklar Merkezi’nde başladı çalışmalarımız.

Toplumda daha fazla yer edinmek isteyen çocuklarımız ve aileleri için yurt içinde ve yurt dışında sürdürdüğümüz çabalarımız ile 1996 yılına gelindiğinde kıymetli Sakıp Bey, Türkan Hanım, Dilek Hanım ve Sevil Hanım’ın cömert çabaları ayrıca Kadıköy Belediyesi’nin desteği ile Metin Sabancı Merkezi’ni kurmayı başardık.

Metin Sabancı Merkezi’nin çalışmaları mevcut protokol gereği 1999 – 2007 yılları arasında Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Vakfımız tarafından ortaklaşa yürütüldü. 09.01.2007 tarihinde ilgili Genel Müdürlük ve Vakfımız arasında yeni bir protokol imzalandı. Bu protokol çerçevesinde, Metin Sabancı Spastik Çocuklar Merkezi’nde Yatılı Bakım ve Rehabilitasyon Hizmeti; Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, Sosyal Rehabilitasyon, Aile Danışma ve Yönlendirme ile Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Hizmetleri Vakıf tarafından yürütülmeye başlandı.

Kadıköy Belediyesi’nin Vakfımıza tahsis etmiş olduğu 35.000 m2’lik alan üzerindeki Metin Sabancı Merkezi çatısı altında; Vakıf çalışmalarımızı, Metin Sabancı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde; Tanılama, Fizyoterapi, Özel Eğitim, Okul Öncesi Eğitim, Çocuk Gelişimi, Hidroterapi, Eğitim Destek ve Psikolojik Danışmanlık ile yönlendirme hizmetleri vererek sürdürmekteyiz.
Bu hizmetler; Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden mezun olmuş 8 Fizyoterapist, 6 Özel Eğitimci, 4 Okul Öncesi Eğitimci, 2 Beden Eğitimi ve Hidroterapi Uzmanı, 4 Usta Öğretici, 1 Klinik Psikolog, 1 Psikolojik ve Rehber Danışman ve 1 Sınıf Öğretmeni'nden oluşan, alanında uzman 29 kişilik ekip ile rehabilitasyon alanlarında verilmektedir.

Merkezimizdeki tüm uzmanlarımız dünyada geçerliliği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış, ulusal ve uluslararası sertifika programlarından eğitim almışlardır.
Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı bünyesinde bugüne kadar 14 ayrı yayın çıkarılmıştır:

  • Spastik Çocuklar Aile Rehberi
  • Zihinsel Engelli Çocuk
  • Her Sekiz Saatte Bir / Prof.Dr. Hıfzı Özcan
  • Cerebral Palsy / Prof. Dr. Hıfzı Özcan
  • Spastik Çocuklar Günleri ( II-VIII)
  • (I.II. III.) Ulusal Cerebral Palsy ve Gelişimsel Bozukluklar Kongresi
Vakfımız, çocuklarda ya da genç ve erişkin bireylerde ‘Cerebral Palsy’ olarak tanımlanan beyin engelinin; Nasıl? Neden? Ne zaman? ve Nerede? oluştuğu sorularına cevap arayıp çözümler üretmektedir. Vakfımız ayrıca, yeni bakış açıları ve yaklaşımlar eşliğinde, binlerce çocuk ve ailesine yanı sıra kurumlara, aynı ve ek başlıklar altında destek olmaya, çözümler sunmaya devam etmektedir.
Vakfımız, kuruluşundan bugüne, bilimsel alanda uzman isimler ile işbirliği içerisinde 15.000 çocuğa ve ailesine destek vermiş ve çözümler üretmiş, bir yandan farklılıkları da anlamaya ve anlatmaya çalışmıştır. Günümüzde de, yeni yapılanma, yeni bakış açıları ve yaklaşımlar eşliğinde binlerce çocuk ve ailesine destek olmaya, çözümler sunmaya devam etmekteyiz.

Yeni açılacak eğitim kurumlarımız ve uluslararası düzeyde gerçekleşen çalışma ve katılımlar ile Vâkıfımızın varoluş amacı dâhilinde ele alınan konularda çözüm ve önlemlerin kapsamı genişletilmektedir. Alanında uzman olan kadromuz ve yöneticilerden oluşan 49 kişilik ekibimiz ile Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı hedefleri doğrultusunda faaliyet ve planlarımızı sürdürmekteyiz. Vakfımız, her daim deneyimleri paylaşmakta ve sürdürülebilir kararlar ile yola devam etmektedir.

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı tüm çalışmalarını, İstanbul-Ataşehir ilçesinde bulunan Metin Sabancı Merkezi çatısı altında yürütmektedir. 

Abonelikli bir servis olmadığı için iptal gerektirmez.

Her bağış 10 TL’dir.

Sayfayı kaydırın