SIKÇA SORULAN SORULAR

 • Dünyada 19. yüzyıldan itibaren uygulama alanları genişleyen akıllı endüstri uygulamaları, ilk olarak 1845 yılında Rusya'da Kışlık Saray ve Ordu Karargahı arasındaki iletişim için kullanılmıştır.
  Daha sonra Fransa’da 1874’te Mont Blanc Tepesi'ndeki yağış miktarının ölçülmesi için kullanılmış ve günümüze gelindiğinde petrol, gaz ve su boru hatlarının izlenmesinde, içme suyu ve atık su tesislerinin izlenmesinde, trafo merkezlerin uzaktan izlenmesinde, güvenlik çözümlerinde, NASA‘nın gezegenlerden ve uzaydan bilgi toplamasında, sağlık sektöründe, tarım ve balıkçılıkta, hatta Formula 1 araba yarışlarında kullanılmaktadır.
 • Akıllı Endüstri sistemleri, uzaktan yönetmek ve veri almak istediğiniz sisteme GSM/GPRS modem olan bir mobil veri cihazının ve yönetim yazılımının sistemlerinize entegrasyonu ile çalışır. 

  Mobil veri cihazları, akıllı ve bağlı sensörlerden gelen nem, sıcaklık, alarm gibi bilgileri Turkcell SIM kartı GSM/GPRS şebekesi üzerinden Kontrol Merkezi'ne aktarır. Gelen bilgiler iş ortaklarımızın özel yazılımları sayesinde derlenir ve sunucular üzerindeki veri bankasına kaydedilir.

  Bu veriler bir web arayüzü ile izlenebilir ve raporlanabilir. Alarm durumlarında SMS ve/veya e-posta ile alarm bilgisi önceden belirtilmiş kişiye iletilir.
  • Seracılıkta toprak ve havadaki ısı, nem, ışık, Ph, CO2 ve toprak iletkenliği gibi değerler uzaktan izlenebilmektedir.
  • Balık çiftliklerinde sudaki azot değerleri sürekli kontrol altında tutulmakta ve raporlanabilmektedir.
  • Evlerimizde kullandığımız lamba,kombi ve beyaz eşyalarımızı uzaktan açıp kapatabilir, iklimlendirme değerlerini değiştirebiliriz 
  • Kümeslerde ısı, nem, C02 gibi bilgiler ölçülerek, tavuk ve piliçlerin doğru koşullarda yetiştirilmesi sağlanır; yemleme ve sulama sistemleri uzaktan kontrol edilir. Ahırlarda yaşayan hayvanların vücut ıslarının takibi sonucu hastalıklarının erken teşhisi yapılmakta,salgın hastalıklara karşı önlem alınabilmektedir. Ayrıca günlük tüketilen yem ve alınan süt miktarları takip edilmektedir.
  • Dondurulmuş gıdaların soğuk zincir takibi yapılır ve belirlenen değerlerin aksi bir durum oluştuğunda merkez anında haberdar olur.
  • Otomatların uzaktan gözlemlemesi ve müdahelesi. 
  • Tren yolu makasları uzaktan gözlemlenmekte, iç ve dış ısı takibi yapılmaktadır. 
  • Aşı dolaplarının ısıları takip edilmektedir. 
  • Karayollarından geçen araç sayısı ve tipi ölçülerek, anlık, saatlik, günlük ve haftalık olarak karayolunu kullanan araç sayısı ve tiplerinin, merkezden izlenebilmesine olanak sağlar.
  • Barajlardaki anlık su seviyesini merkezden takip edebilme imkanı sağlayabilmektedir.
  • Akarsu debilerinin takibi ile kuraklık ve yağış bilgisi, meteoroloji tarafından anlık takip edilmektedir.
 • M2M Standart Tarife, Standart Endüstri opsiyonu için 100 MB data kullanımı dahil şekilde her hattınız için ödeyeceğiniz ücret 9,9 TL'dir.
  • Fiyatlara KDV ve ÖİV dahildir. Fiyatlar yurt içi kullanımlar için geçerlidir. 
  • Projelerin ücretlendirmesi, kurulacak sistemin mimarisine göre değişebilir. Çözüm Ortaklarımız ile temasa geçerek, yapılacak işi projelendirebilirsiniz. 
  • Akıllı Endüstri uygulamalarında, sadece makineler arası iletişim (M2M) ihtiyaçları için geliştirilen “M2M SIM kartlar” kullanılmalıdır. Bu SIM kartlar ses ve MMS iletişimine kapalı; SMS gönderimine açıktır.
 • Uzaktan bilgi okuma ve raporlama ihtiyacı olacak sistemlere sahip olan her firma kullanabilir.
  Akıllı Endüstri uygulamalarında, sadece makineler arası iletişim (M2M) ihtiyaçları için geliştirilen “M2M SIM kartlar” kullanılmalıdır.
  Sim kartınızı temin ettikten sonra ilk fatura kesim tarihinizden itibaren kullanabilirsiniz.

 • M2M kartlarınız M2M tarifesi dışında diğer tarifelerle kullanılamadığından bu tarifeyi iptal etmek için M2M hattınızı iptal ettirmeniz gerekmektedir.
  Turkcell Müşteri Hizmetleri, Hesabım veya varsa Turkcell Kurumsal Satış Yöneticinize başvurarak akıllı endüstri servisini iptal ettirebilirsiniz
 • Hayır, bu tarifeler sadece faturalı hatlarda geçerlidir.
 • Evet devam eder.

 • Akıllı Endüstri uygulamalarında, sadece makineler arası iletişim (M2M) ihtiyaçları için geliştirilen “M2M SIM kartlar” kullanılmalıdır. Bu SIM kartlar ses ve MMS iletişimine kapalı; SMS gönderimine açıktır.
   
 • Evet.

 • Data Kademeleriİlave Ücret
  0-400 MB10 TL
  400MB - 2GB15 TL
  2GB - 4GB24 TL
  4GB - 15GB60 TL
  15GB - 75GB240 TL
  75GB - 150GB*300 TL

  *150GB sonrası hız 5kpbs'ye düşürülecek ve ek ücret yansıtılmayacaktır.

  Fiyatlara %18 KDV ve %5 ÖİV dahildir. Fiyatlar yurt içi kullanımlar için geçerlidir.   • M2M Akıllı Araç Tarifesi'nin fiyatı “1-100” hat baremi için 10,90 TL, “101-250” hat baremi için 10,90 TL, “251-500” hat baremi için 5 TL, “501-2000” hat baremi için 4 TL,“2001-10000” hat baremi için 3,5 TL,  10001 ve üzeri” hat baremi için 3 TL. (OIV ve KDV dahil)

  ÖNEMLİ NOT:
  10  Ağustos 2017 tarihinden itibaren M2M Araç,M2M Enerji,M2M Ev,M2M Endüstri, Akıllı Araç, Akıllı Ev, Akıllı Enerji, Akıllı Endüstri tarifeleri 1-500 hat baremi için tarife sabit ücreti %5 OİV, %18 KDV dahil 11,90 TL olarak değişecektir. Data kullanım kademe fiyatları değişmeyecektir.

 • Önemli Not:31 Mart 2016 tarihine kadar abone alımına açık olan  “M2M Endüstri” tarifesi, 31 Mart 2016 tarihinden itibaren yeni abone alımına kapatılmıştır.. M2M SMS ve yurtdışı paketleri tarifeden bağımsızdır ve abone alımına açık kalacaktır.

  Hat SayısıSabit Ücret(TL)
  1-5010,90
  51-10010,90
  101-25010,90
  251-5005
  501-10004
  1001-100003,5
  10000+3


  Fiyatlara %18 KDV ve %5 ÖİV dahildir. Fiyatlar yurt içi kullanımlar için geçerlidir. 
  Kademeli ücretlendirme faturalandırma döneminde sistemde aktif olan hat sayınıza göre yapılacaktır. Hat açılmadan taahhüt verilerek kademe geçişi yapılamaz.


  Eğer El terminali, Kamera, sürekli data aktarımı, vb. yüksek data kullanımı ihtiyacı olan bir projede M2M hatlarını kullanırsanız; yukarıda belirtilen M2M aylık sabit ücretine ek olarak hat başına aşağıdaki ilave ücretler otomatik olarak yansıtılacaktır. 
  15 GB kotanın aşılması ile hız 5 Kbps'e düşürülerek ekstra bir paket aşım ücreti yansıtılmayacaktır. Data Kullanım ücreti faturalanma döneminde hat başına yapılan tüketim baz alınarak yapılır. 50 MB üzerindeki tüketimlerde aşağıdaki ücretler kullanım miktarına bağlı olarak otomatik şekilde faturaya yansıtılır. 

   

  Data Kullanımı51-100 MB 101-250 MB251 MB-1 GB1 GB-4 GB4 GB-15 GB
  İlave Ücret (TL)27,521,536,571,5  SMS Paketleri SMS adeti Kullanım Ücreti (TL) / Ay
  M2M SMS-20 Paketi0,5
  M2M SMS-50 Paketi1


  SMS paketleri yurt içinde geçerlidir.
  Paket, satın alındığı anda aktif olmakta ve aylık olarak tekrarlanmaktadır.
  Paket süresi içinde aynı paket ayda sadece 1 kez alınabilecektir; ancak bu süre içerisinde farklı paketler kullanılabilmektedir.
  Bu paket, sadece makineler arası iletişim (M2M) ihtiyaçları için geliştirilen M2M SIM kartlar, M2M ürün tipi ve M2M tarifeleriyle birlikte kullanılabilecektir. İnternet (mobil geniş bant) ve Ses için kullanılan SİM kartlar ve ürün tipleri ile kullanılamayacaktır.
  Dört haneli kısa numaralara gönderilen SMS'ler, bu paket kapsamında geçerli olmayacaktır. Ücretlendirme, ilgili kısa numaranın ücretlendirme kuralına göre yapılacaktır.
  M2M SMS-20 paketinin  tarifesi 16 Ocak 2014 tarihinden itibaren  1,5 TL/Ay yerine 0,5 TL/Ay olarak ücretlendirilecektir. Ayrıca paket aşımı halinde , Turkcell yönüne her bir SMS adedi 0,15 TL olarak ücretlendirilecektir.
  M2M SMS-50 paketinin  tarifesi 16 Ocak 2014 tarihinden itibaren  3,5 TL/Ay yerine 1 TL/Ay olarak ücretlendirilecektir. Ayrıca paket aşımı halinde, Turkcell yönüne her bir SMS adedi 0,15 TL olarak ücretlendirilecektir.

  ÖNEMLİ NOT:
  10 Ağustos 2017 tarihinden itibaren M2M Araç,M2M Enerji,M2M Ev,M2M Endüstri, Akıllı Araç, Akıllı Ev, Akıllı Enerji, Akıllı Endüstri tarifeleri 1-500 hat baremi için tarife sabit ücreti %5 OİV, %18 KDV dahil 11,90 TL olarak değişecektir. Data kullanım kademe fiyatları değişmeyecektir.


  Yurt Dışı Paketleri Aylık Data MiktarıAylık Kullanım Ücreti (TL) 
  Aylık Kullanım Ücreti (TL) Geçerli Olduğu Ülkeler 
  M2M Avrupa/ABD/Rusya
  Aylık 500KB Data Paketi 
  500 KB1
  M2M Avrupa/ABD/Rusya
  Aylık 2MB Data Paketi 
  2 MB3Avrupa, ABD, Rusya ve Kıbrıs
  M2M Avrupa/ABD/Rusya
  Aylık 5MB Data Paketi 
  5 MB7,5
  M2M Diğer Ülkeler
  Aylık 500KB Data Paketi 
  500 KB2,5*
  M2M Diğer Ülkeler
  Aylık 2MB Data Paketi 
  2 MB7,5*
  M2M Diğer Ülkeler
  Aylık 5MB Data Paketi
  5 MB15*


  * İsrail, Lübnan, Suudi Arabistan, Çin, Azerbaycan, Katar, Kazakistan,Fas, Gürcistan, Moldova, Mısır, Tayland,Tunus,Kırgızistan, Afganistan, Güney Afrika,Umman, Irak, Ermenistan, İran, Sri Lanka, Cezayir, Özbekistan, Ürdün, Yemen, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Pakistan, Tacikistan, Hindistan, Mozambik,Uganda, Bangladeş, Fiji, Sudan, Nijerya, Bahreyn, Senegal ve Kıbrıs


  29 Kasım 2012 den itibaren paket aşım ücreti vergiler dahil (%18 KDV ve %5 ÖİV) 2 TL/Mb ücretlendirme aralığı 1024 byte (1 kb)'dır.Yurt dışı paketleri, sadece makineler arası iletişim (M2M) ihtiyaçları için geliştirilen M2M SIM kartlar ve M2M ürün tipi ile kullanılabilecektir. İnternet (mobil genişbant) ve Ses için kullanılan SIM kartlar ve ürün tipleri ile kullanılamayacaktır.
  Yurt dışında atılan SMS'ler, Turkcell Kurumsal Dünya Tarifesi SMS bedeli üzerinden ücretlendirilecektir.
  Paket satın alındığı anda aktif olmakta ve aylık olarak tekrarlanmaktadır.
  Paket süresi içinde aynı paket, ayda sadece 1 kez alınabilir; ancak bu süre içerisinde farklı paketler kullanılabilir.
  Özel Kullanım
  ÇokluSIM tarifesi, sık aralıklarla cihaza bağlanma ihtiyacı olmayan (örneğin günde, haftada veya ayda bir su sayacı endeksinin okunması vb) uygulamalarda kullanılabilecektir.
  Eş SİM Kartlardan aynı anda yalnızca biri "network"e (ağ) bağlı olduğundan, Araç Takip, POS cihazı veya deprem sensörü gibi anlık merkez ile haberleşen uygulamalarda bu tarife kullanılamayacaktır.
  Çoklu SIM-10:
  Aynı anda 10 adet eş SİM kart kullanılabilecektir. Çoklu SIM-10 tarifesi ile 100 MB data ücretsizdir. 100 MB'ı aşan kullanımlar, KDV ve ÖİV dahil 0,000049 TL / KB üzerinden ücretlendirilir.
   

  Adet (data numarası) Turkcell faturalı kurumsal hat kullanıcıları için Paket Ücreti 
  0-100 30
  101-1.00027
  1001-5.00024
  5001-10.00021
  10.001-25.00019,5
  25.000 + adet18  Çoklu SIM-20: Aynı anda 20 adet eş SİM kart kullanılabilecektir. Çoklu SIM-20 tarifesi ile 200 MB data ücretsizdir. 200 MB'ı aşan kullanımlar, KDV ve ÖİV dahil 0,000049 TL/KB üzerinden ücretlendirilir.


  Adet (data numarası) Turkcell faturalı kurumsal hat kullanıcıları için Paket Ücreti 
  0-100 60
  101-1.00054
  1001-5.00048
  5001-10.00042
  10.001-25.00039
  25.000 + adet36 •  
Sayfayı kaydırın