SIKÇA SORULAN SORULAR

 • APN şirketinizin sanal ağına güvenli erişimi sağlayan bir hizmettir. APN sistemi için Turkcell ile kurum merkezi arasında tünel bağlantısı kurulur. Firmanıza özel tesis edilen hat üzerinden tünelleme ve şifreleme yapılarak çalışanlarınızın kurum merkeziyle iletişim kurmasını sağlanır. Kurumsal APN sistemine erişim sağlayabilecek çalışanların SIM kartları talebiniz doğrultusunda tanımlanır.

 • Yetki verdiğiniz saha ekibiniz ve kurum merkezi arasında çift yönlü şifreli erişim sağlarsınız. İnternet, intranet, POS, ATM ve mobil bankacılık verilerinize hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşırsınız. Turkcell kurumsal paketlerini kullanarak raporlama gibi hizmetlerden faydalanabilirsiniz. 

 • Turkcell kurumsal APN, belirli şirket hatlarının sadece yetki verilen adreslere erişmesini tercih eden, güvenli M2M-IOT hizmeti sağlamak ve bununla ilgili iş planı yapmak isteyen, tünel üzerinden daha hızlı erişim servisi almayı düşünen tüm firmalar için idealdir.

 • İntranet ve internet hizmetini bir arada sunan Kurumsal APN, uzaktan erişim sistemine göre maliyet, hız ve mobilite açısından daha avantajlıdır.

 • Bilgisayar ve mobil internet hizmetleri tek yönlü internet erişimi sunarken Kurumsal APN çift yönlü veri iletişimi sağlar.

 • Kurumsal APN'de standart, M2M, DataSimCell ve PosCell SIM kartları kullanabilirsiniz.

 • Veri, firmanız ve Turkcell arasında kurulan bir tünel ile şifreli şekilde size iletilir. Bu iletişim için kurulan tüneller "VPN over Lease Line" (kiralık hat üzerinden sanal özel ağ) ve "VPN over Internet" (internet üzerinden sanal özel ağ) olmak üzere iki seçenek olarak sunulur. İki tünelleme üzerinden "IPSec" ve "GRE" olmak üzere iki çeşit  şifreleme gerçekleştirilebilir. 

 • Kurumsal APN hizmetinden faydalanabilmeniz için Radius yazılımı ve donanımı yeterlidir. Turkcell Kurumsal satış yöneticiniz ile iletişim kurabilir, Turkcell Noktaları’na başvurabilir, 0 532 757 57 57 Kurumsal Destek Hattı’nı arayabilirsiniz. Güncel Kurumsal APN fiyatları için ise "Ücretlendirme" başlığını inceleyebilirsiniz.

 • Turkcell Kurumsal APN müşterilerine özel SLA paketlerinden, Yedekli APN, Kurumsal GPRS Üzerinden İnternet, NBMS, L2TP ve Kurumsal Radius hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

 • SLA paketleri, Kurumsal APN erişimi olan şirket hatlarının paket veri erişimine ilişkin teknik gereksinimleri ve hizmet kalite limitini tanımlamak için kullanılır. SLA paketlerinden sadece Kurumsal APN’i olan firmalar, M2M ve data hatları için faydalanabilir.


 • SLA paketlerinden ihtiyaçlarınıza uygun olanı alarak mevcut Kurumsal APN sisteminizin ulaşılabilirliğini %99-%99,2 değer aralığında garanti altına alabilir ve raporlama paketleriyle bu değerleri haftalık ve aylık periyotlarda takip edebilirsiniz.


 • Standart, Silver ve Gold olmak üzere üç adet SLA paketi vardır. SLA Standart ve Silver paketinde veri erişimi için sunulan APN temelli GPRS şebeke ulaşılabilirlik değeri APN özelinde yıllık ortalama %99’dur. Bu değer SLA Gold paketinde %99,2’dir. Yıllık erişebilirlik değeri SLA Silver’da %99-%98, SLA Gold’da %99,2-%98 arasındaysa proje bedelinin %2'si, %98’in altındaysa proje bedelinin %3'ü firmaya yıl sonunda iade edilir. Bu değerin ölçülmesinde Turkcell’in verileri dikkate alınır. SLA standart paketinde cezai bedel uygulaması yoktur. SLA Silver ve SLA Gold paketlerinde aylık veya haftalık raporlama paketleri belli bir ücret karşılığı temin edilebilir.

 • Kurumsal APN kullanımında gerekli olan Kurumsal Radius servisiyle isim-şifre doğrulama (authentication), raporlama (accounting), yetkilendirme (authorization) işlemlerini ve IP yönetimini gerçekleştirebilirsiniz. Kurumsal APN ile entegre Radius servisi kullanarak işletim maliyetlerinden tasarruf edebilirsiniz.

 • Firmanız için en uygun Radius donanım ve yazılımını siz satın alırsınız. Turkcell servis kurulum desteğini taşeronu aracılığıyla gerçekleştirir. 

 • Yedekli APN: Kurumsal APN hizmetinin yedeklenerek gerekli durumlarda mobil data trafiğine transfer edilebildiği bir yapıdır.

  NBMS: Kablosuz yönlendirici ve arkasındaki ekipmanlar aracılığıyla müşteri ve ağ merkezi arasında çift yönlü erişimi sağlar.

  L2TP: Kurumsal APN kullanan servis sağlayıcıların üzerindeki hatlarda, Turkcell şebekesinden kablosuz yönlendirici ile arkasındaki ekipmanlara iki yönlü erişimi mümkün hale getiren özelliktir. Bu sayede L2TP ile ilgili tanımlama yetkisi Turkcell'den hizmet alan servis sağlayıcıya devredilir.

  Kurumsal GPRS Üzerinden İnternete Çıkma: Firma terminallerinin şirket ağına ve internete Turkcell  üzerinden erişim sağladığı bir hizmettir. Bu aynı zamanda müşterilerin LL benzeri sabit hat tutarlarını da azaltır. 

 • Kurumsal APN’e tanımlı hatları sistemden çıkartmak, Kurumsal APN Servisi’ni ve SLA paketini iptal etmek için 0532 532 00 00 Turkcell Müşteri Hizmetleri’ne veya müşteri yöneticinize başvurabilirsiniz.

Kapat
Yardım ister misiniz?