​ABank, BT altyapısını Turkcell Gebze Veri Merkezi’nde üstün teknolojilerle donatıyor ve yedekliyor.

Turkcell’le Başarı Hikayeleri: ABank

Başarı Hikayeleri 10/01/2016

​ABank, BT altyapısını Turkcell Gebze Veri Merkezi'nde üstün teknolojilerle donatıyor ve yedekliyor.

ABank, bankacılık sektöründe stratejik önem taşıyan BT altyapısını en gelişmiş teknolojik ve güvenlik unsurlar ile donatılan Gebze Veri Merkezi’nde kurdu ve yedekledi.

 

Firma

ABank

İhtiyaç

Operasyonun gerektirdiği kaliteli ve güvenli altyapının uygun maliyetler ile kurulması

Proje

Bankanın sunucu ve uygulamaları Turkcell Gebze Veri Merkezi’ne taşındı ve olağanüstü durum merkezi olarak Turkcell Ankara Veri Merkezi’nde yedeklendi

Kapsam

Bankanın tüm bilgi teknolojileri altyapısı ve uygulamaları

Çözüm

Veri merkezi ve bulut hizmetleri
 

ABank 25 yıldır yenilikçi vizyonu, teknolojik altyapıyı stratejik merkeze yerleştiren yaklaşımı ve operasyonel mükemmellik standartları ile Türk bankacılık sektöründe hizmet veriyor. 2013 yılında Katar’ın önde gelen bankalarından The Commercial Bank’ın (P.S.Q.C.) ana hissedar olması sonrasında desteklemeye başladığı odaklı bankacılık stratejisi doğrultusunda; bireysel, kurumsal ve ticari bankacılık alanındaki ürünleri ile en uygun çözümleri sunmaya başladı. ABank, müşterileri tarafından ilk tercih edilen banka olmayı hedefliyor.

Müşteri ihtiyaç ve beklentilerinin yanı sıra sektör regülasyonlarının altını çizdiği yüksek kalite standartlarını sağlamak ABank’ın önceliklerinin başında geliyor. Bankacılık sistem ve hizmetlerinden her an ve tüm şartlar altında beklenen yüksek performans ve güvenin sağlanması ise hataya yer bırakmayan, yedekli ve üstün teknolojik altyapının kurulmasından geçiyor. Bu hedef doğrultusunda maliyet optimizasyonu ve verimlilik ilkeleri ise eş değer önem taşıyor.

 

ABank ve Turkcell’in birlikte gerçekleştirdiği proje ile bankanın ihtiyacı olan üstün BT altyapısı Turkcell’in Gebze Veri Merkezi’nde hayata geçirildi. ABank’ın tüm sunucuları ve bu sunucular üzerinde çalışan tüm uygulamalar Gebze Veri Merkezi’ne taşındı. Gebze Veri Merkezi’nde 32 kabinlik sunucu barındırma hizmetinin yanı sıra haftanın 7 günü 24 saat operasyonu yürüten yerleşik teknik personeli için bankaya ofis alanı tasarlandı. Böylece ABank’ın altyapısı, TIER III sertifikası, 5 noktadan yedekli fiber erişimi ve termal kamera gibi üstün güvenlik unsurlarına sahip Gebze Veri Merkezi’nde güvenceye alındı.

Bunun yanı sıra bankanın tüm sistemleri Turkcell Ankara Veri Merkezi’nde kurulan Olağanüstü Durum Merkezi ile yedeklendi.

 

ABank’ın Turkcell ile birlikte imza attığı projeyle;

  • Bankanın BT altyapısı, en gelişmiş veri merkezi altyapısı ile güvenilir hizmet için avantajlı konuma gelirken, veri merkezi çözümleri ile kurulum tamamlandı ve yedeklendi.
  • Meydana gelebilecek en olağan dışı durumlarda dahi operasyonel süreklilik güvence altına alındı.
  • Banka, Turkcell’in yatırımından faydalanarak altyapı kurulumundan doğacak kira, sertifikasyon, donanım maliyetlerini ortadan kaldırırken, yönetimden doğacak operasyon maliyetini ise en aza indirgedi.
  • Banka, ilerleyen dönemlerde tekrar yatırım yapmasına gerek kalmadan her daim gerçek zamanlı yönetebileceği altyapıya kavuştu.

BENZER İÇERİKLER

Selçuk Ecza

Selçuk Ecza

Selçuk Eczanın Turkcell çözümlerini kullanarak nasıl verimliliğini arttırdı.

İncele

TEB

TEB

TEB, müşteri deneyimini nasıl en iyi şekilde kurguladı?

İncele Videoyu İzle

Tekfen

Tekfen

Tekfen Endüstri saha süreçlerinde müşteri memnuniyetini nasıl 2 katına çıkardı?

İncele