​Altur Turizm 4.500 aracının yakıt tasarrufunu, Turkcell Konuşan Makineler ile sağlıyor.​

Altur Turizm, filosundaki her bir aracın konum bilgisinin yanı sıra akaryakıt değerlerini de uzaktan takip ediyor. Turkcell Konuşan Makineler üzerinden merkezi sistemlerine aktarılarak kayıt altına da alınan verilerin anlık takibi, firmanın etkin araç ve rota yönetimiyle tasarruf etmesini ve olağan dışı durumlarda erkenden harekete geçebilmesini sağlıyor.

Firma

Altur Turizm

İhtiyaç

Personel ve öğrenci taşımacılığında kullanılan araç filosunun konum ve durumunun uzaktan gözlemlenerek, daha hızlı, verimli ve güvenli şekilde yönetilmesi

Proje

Tüm araçların konum bilgilerinin yanı sıra akaryakıt seviyesi gibi kritik bilgilerin sağlıklı bir şekilde ölçülerek Makineler Arası İletişim Platformu üzerinden firmanın merkezi sistemlerine iletilmesi sağlandı.

Kapsam

4.500 araç

Çözüm

Turkcell Konuşan Makineler (M2M Platformu), Turkcell Akıllı Araç Çözümleri, Altur Araç Takip Sistemi (Arvento)

Yaklaşık 40 yıldır Türkiye’de personel taşımacılığı alanında faaliyet gösteren Altur Turizm, müşteri memnuniyeti ve güvenliğini en ön sıraya koyuyor. Bu nedenle alanındaki tüm yenilikleri ve teknolojik gelişmeleri takip ederek operasyonunu sürekli iyileştirmeyi hedefleyen Altur Turizm 7.000 araçlık filosuyla her gün 160 bin personeli işine ve evine ulaştırıyor.

Personel taşımacılığı sektöründe kentlerin her gün artan temposuna ayak uydurarak kendini yenileyebilmek stratejik önem taşıyor. Araç filosu bu alanda faaliyet gösteren firmaların en değerli kaynağı, müşteri güvenlik ve memnuniyeti ise en büyük öncelikleri olarak öne çıkıyor.

Altur Turizm yönettiği büyük filo ile tüm bu değerleri sağlayabilmek adına, Turkcell ve İş Ortağı Arvento’yla tüm operasyonunu uzaktan ve sağlıklı bir şekilde gözlemleyebileceği bir sistem kurdu. 28 ayda tüm aşamaları tamamlanan proje ile firmanın 4.500 aracına Makineler Arası İletişim (M2M) hatları ve sensörler kuruldu. Bu sayede tüm araçların öncelikle konum bilgilerinin takip ve kaydı sağlandı.

Turkcell’in konuşturduğu makinelerle Altur Turizm’in merkezi sistemlerine de aktarılan bu bilgiler sayesinde müşterilere en yakın araçların yönlendirilmesi, araçların trafik durumuna bağlı olarak alternatif yollar ile müşterilere daha erken ulaştırılması sağlandı. Konum bilgisi, ayrıca olağan dışı bir durumda rotasının dışına çıkan aracın tespit edilerek, ihtiyaç duyulan desteğin en hızlı şekilde ulaştırılmasını sağladı.

Proje ile konum bilgisine ek olarak araçların hız ve kullanım bilgileri de takip edilen ve ölçülen değerler arasında. Böylece Altur Turizm, sürüş ve yolcu güvenliği açısından iyileştirilebilecek noktaların belirlenmesi için etkin bir yöntem sağlandı.

Akaryakıt tüketiminin ölçümü ise araçların en etkin şekilde kullanılmasını ve böylece daha uzun süre yıpranmadan hizmet vermelerini sağlıyor.

Altur Turizm, konuşan makineler sayesinde araç filosunu en etkin ve güvenli şekilde yönetiyor. Konum ve durum bilgilerinin ölçüm, takip ve kaydı sayesinde;

  • Araçların rota yönetimini optimize ediliyor,
  • Araçların en doğru ve güvenli şekilde kullanılması sağlanıyor,
  • Yakıt tüketimi ve yıpranma azaltılıyor, tasarruf sağlanıyor,
  • Operasyon tabiatı gözeten bir hale getiriliyor,
  • Yolcular en hızlı ve güvenli şekilde ulaştırılarak müşteri memnuniyeti artırılıyor.

BENZER İÇERİKLER

Güneşoğlu

Güneşoğlu

Güneşoğlu %100 kalite yönetimini nasıl sağladı?

İncele

Komşufırın

Komşufırın

Komşufırın müşterilerine nasıl daha etkin şekilde ulaşıyor?

İncele

LOréal

LOréal

LOréal Turkcell çözümlerini kullanarak saha operasyonunu nasıl %30 hızlandırdı?

İncele

Kapat
Yardım ister misiniz?