Selçuk Ecza, soğuk zincir yönetiminde %100 kalite kontrolünü Turkcell Konuşan Makineler ile sağlıyor.

Ecza depoculuğu sektörünün lider firmalarından Selçuk Ecza maksimum titizlik gerektiren soğuk zincir yönetiminde Turkcell M2M Platformunu tercih etti. Bu sayede firma operasyonunu gerçek zamanlı olarak yönetmeye başladı.

 

Firma

Selçuk Ecza Deposu

İhtiyaç

İlaç ve tıbbi malzemelerin depolama ve dağıtımını içeren soğuk zincirde kalite yönetiminin sağlanması

Proje

Depo ve araçlarda ortam değerlerinin sürekli ölçüm ve kaydı sağlandı. Soğuk zincir kırılmadan ilaç ve aşı sevkiyatı yapılması için olağan dışı durumlarda anında bilgilendirme ve müdahale imkanı sağlandı.

Kapsam

2.000 araç ve 740 adet dolap

Çözüm

Turkcell Konuşan Makineler (M2M Platformu), Akıllı Endüstri Çözümleri, Endüstriyel Uygulama Infotech.
 

Selçuk Ecza Deposu, 2.000 araçtan oluşan filosu ve 5.000’e yakın çalışanı ile günün 24 saati, yurdun dört bir yanında ilaca ihtiyaç duyulan her anda ve her noktada ihtiyaca cevap vermekte. Bu süreçte eczanelere ulaştırılan ilaç ve malzemelerin kalitesinin her daim korunmasını sağlamak için yapılan yatırımlar stratejik önem taşımakta.

Firma, kalite ve müşteri odaklı çalışma anlayışına paralel olarak operasyonları ile ilgili tüm gelişme ve yenilikleri takip ederek, uygulamaya özen göstermekte. Bu nedenle "Soğuk Zincir" koşullarına uygun olarak sevkiyat sağlayabilmek için araç ve şubelerinde soğuk hava odaları oluşturmuş. Depolamadan teslimata soğuk zincirin kırılması ilaç ve malzemelerin bozulmasına sebep olduğundan, halk sağlığının yanı sıra müşteri memnuniyeti, iade süreçleri gibi firmanın başarısına etki eden unsurlar açısından risk teşkil ediyor.

 

Selçuk Ecza, Turkcell ve Turkcell çözüm ortağı Infotech ile imza attığı projede 2.000 aracının ve 742 araçta bulunan soğuk hava deposunun ortam değerlerinin ölçüm ve takibini otomatize etti. Proje ile araç ve depolara yerleştirilen sensörlerin ölçtüğü ısı ve nem değerleri Konuşan Makineler (M2M) Hatları ile M2M Platformuna ve firma sunucularına aktarılarak kaydediliyor. Belirlenen değerlerin dışına çıkılması halinde ise ilgili ekiplere otomatik SMS ve e-posta gönderimi sağlanıyor.

Ek olarak dağıtım yapılan 20.000’den fazla noktanın lokasyon bilgilerinin sistemlere kaydedilmesi sonrasında araçların dağıtım rotalarının buna göre belirlenmesi, firmanın süreci optimize ederek filo maliyetlerinde tasarruf etmesini mümkün kıldı.

 

Selçuk Ecza Deposu, bu proje ile azami hassasiyet gerektiren ilaç, aşı ve tıbbi malzemelerin taşınma ve depolama sürecinde kontrol ve verimlilik sağladı.
Firma;

  • Risk teşkil edebilecek durumlarda anında müdahale imkânı yakalıyor,
  • Soğuk zincirin kırılmasına izin vermeden operasyonunu yönetiyor,
  • Halk sağlığı için risk oluşturabilecek durumları engelliyor,
  • Ürün kaybı ve iadeleri engelliyor,
  • Filo maliyetlerinden tasarruf ediyor,
  • Müşteri memnuniyetini koruyor.

BENZER İÇERİKLER

Komşufırın

Komşufırın

Komşufırın müşterilerine nasıl daha etkin şekilde ulaşıyor?

İncele

LOréal

LOréal

LOréal Turkcell çözümlerini kullanarak saha operasyonunu nasıl %30 hızlandırdı?

İncele

Morhipo.com

Morhipo.com

Morhipo.com altyapısını nasıl anlık yönetiyor?

İncele

Kapat
Yardım ister misiniz?