Flotty, organik üretim çiftlik​lerini Turkcell Konuşan Makineler ile takip ederek %100 kalite sağlıyor.​

Flotty, çiftliklerinde süreçlerini Turkcell Akıllı Endüstri Çözümleri’yle uçtan uca takip ederek üretimden sofraya yumurta ve tavuklarının doğal, sağlıklı ve kaliteli olmasını sağlıyor.

Firma

Flotty Organik Gıda

İhtiyaç

Üretimde süreç ve kalite yönetiminin otomatize edilmesi

Proje

Kümeslerde üretim açısından kritik tüm değerlerin anlık olarak izlenmesi ve ölçülmesinin yanı sıra belirlenen seviyeler dışına çıkıldığında yetkililere SMS ve e-posta gönderimi veya otomatik arama yapılması sağlandı.

Kapsam

40 Organik Üretim Çiftliği

Çözüm

Turkcell Konuşan Makineler (M2M Platformu), Akıllı Endüstri Çözümleri, Endüstriyel Uygulama-Ortam Elektronik.

1971 yılında Elazığ’da yumurta ve piliç üretimine başlayan Flotty, üretim sürecinin tüm bileşenleri gibi tavukların yemlerinin de doğal ve sağlıklı olması gerektiği inancı ile 1992’de kendi yem fabrikasını kurdu. İlerleyen yıllarda hem organik üretim çiftliklerini hem dağıtım ağını genişleten ve geliştiren firma farklı ihtiyaçlara yönelik ürünleri ile raflarda yerini aldı.

Flotty, bugün 40 çiftlikte ürettiği organik tavuk ve yumurtalarını Türkiye’nin en büyük hipermarket zincirlerinde tüketicilere sunuyor.

Operasyonunun tamamında sağlık ve doğallığı ön plana çıkaran Flotty’nin en büyük önceliği üretim sürecinde sağlıklı ve otomatize kalite kontrolü sağlamak. Üretim sürecinde yaşanabilecek olağandışı durumlar, canlıların sağlığı, verimliliği ve yumurtalar üzerinde istenmeyen etkilere sebep olarak ürünlerin kalitesine ve dolayısıyla müşteri memnuniyetine doğrudan etki etme riski taşıyor. Bu nedenle yetiştirdiği tavukların sağlığını etkileyebilecek her türlü değere ek olarak, yem ve su tüketimini de takip etmek, ve arzu edilen Flotty kalitesini sağlamak açısından kritik önem taşıyor.

Flotty, ihtiyacı doğrultusunda Turkcell ve Turkcell Çözüm Ortağı Ortam Elektronik ile imza attığı projede, kümeslerde başlayan ve tüketici ile buluşana kadar geçen tüm sürecin takip ve ölçümünü otomatize etti. Öncelikle kümeslerde başta ısı olmak üzere, nem, ışık, su ve yem tüketimi, enerji durumu ve canlı ağırlığının takibi için ölçüm cihazları ve makineler arası iletişim (M2M) hatları yerleştirildi. Aralıksız kaydedilen veriler Turkcell Konuşan Makineler sayesinde işlenerek, önceden belirlenmiş kabul edilebilir seviyelerin dışına çıkılması halinde alarm üretilmesi sağlandı. Böylece herhangi bir durumda ilgili yetkililere otomatik olarak SMS ve e-posta gönderimi yapılması veya yetkilinin çağrı merkezi tarafından aranması mümkün kılındı.

Flotty üretimde kritik verileri haftanın her günü 24 saat takip ederek kalite kontrol sürecini uçtan uca otomatize etti.
Böylece Flotty;

  • Organik üretim çiftliklerinde her daim ideal koşulları ve ortam değerlerini sağlayabiliyor,
  • Canlıların ideal ortamda yetişmesi sonucu en kaliteli ve sağlıklı yumurtaları alıyor,
  • Olağan dışı durumlar oluşmasını önleyerek maliyetleri kontrol altında tutuyor,
  • Ürün kaybını engelliyor,
  • Müşteri memnuniyetinde artış sağlıyor.

BENZER İÇERİKLER

Komşufırın

Komşufırın

Komşufırın müşterilerine nasıl daha etkin şekilde ulaşıyor?

İncele

LOréal

LOréal

LOréal Turkcell çözümlerini kullanarak saha operasyonunu nasıl %30 hızlandırdı?

İncele

Morhipo.com

Morhipo.com

Morhipo.com altyapısını nasıl anlık yönetiyor?

İncele

Kapat
Yardım ister misiniz?