Van için Türkiye Kumbarası

​​​​23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde Van’da meydana gelen deprem felaketinin ardından tüm Türkiye seferber oldu, yardım eli uzattı

Ülkeyi üzüntüye boğan deprem felaketinin yaşandığı ilk andan itibaren Turkcell ailesi olarak bizler de Van için tek yürek olduk. Depremlerden hemen sonra üzerimize düşen sorumluluğu layıkıyla yerine getirmek için canla başla çalıştık.

Sahip olduğumuz teknolojiyi, baz istasyonlarımızı, iletişim altyapımızı hayat kurtarmak için kullandık. Depremzede müşterilerimizin hiçbir şekilde iletişim hakkından mahrum kalmaması için her türlü önlemi aldık. Turkcell hayatların kurtarılmasına, Van’ın hayata ve dünyaya bağlanmasına destek oldu.Turkcell Gönüllüleri, depremin hemen ardından, çok kısa bir süre içerisinde tüm Turkcell’lilerin destekleriyle toplanan 6 tır dolusu yardımı, Van’a ulaştırdı ve elleriyle köylere dağıttı.

Tüm bunları yaparken zihnimizde daima “başka neler yapabiliriz?” sorusu vardı. Neticede ortaya; aklımızı, yüreğimizi ve insanımıza duyduğumuz sevgiyi içine kattığımız Van için Türkiye Kumbarası projesi çıktı.


Van’a güneş tekrar doğsun diye…Turkcell, kentte umutların yeniden yeşerebilmesi için bir seferberlik başlattı. Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde ve Türk Eğitim Vakfı (TEV) iş birliğinde “Van için Türkiye Kumbarası” adını taşıyan dev projenin ilk adımları atıldı.
Turkcell’in 5 milyon lira ile ilk bağışı yaptığı Türkiye Kumbarası’na, ülkenin her kesiminden destek yağdı. Türkiye ve KKTC’den gelen SMS’ler çığ gibi büyüdü. Şirketler, dernekler, hayırsever vatandaşlar ev bağışında bulundu. Sevilen sanatçılar, projeye destek vermek amacıyla gönüllü çalışmalar yaptı.

Proje kapsamında Van’da bir Öğretmen Kampüsü ve Öğrenci Yurdu inşa edildi, Endüstri Meslek Liseleri’nde okuyan 100 öğrenciye eğitim bursu sağlandı.
Aradan geçen süre zarfında Türkiye Kumbarası’nda biriken meblağ 9,5 milyon liraya yaklaştı. Kişi ve kurumların farklı tutarlarda yaptığı bağışlar ile Öğretmen Kampüsü’ne her geçen gün yeni evler eklendi.

100 öğretmene barınma imkanı sağlaması hedeflenen, modüler bir yapıya sahip Öğretmen Kampüsü, gelen bağışlarla 192 kişi kapasiteye ulaştı. Sosyalleşme ve aktivite alanlarıyla tam bir yaşam merkezi olan Kampüs’te; 10 dönüm arazi üzerine kurulu 2+1 dairelerden oluşan çelik konstrüksiyon, çekirdek daimi konutlar yer alıyor. Öğretmen Kampüsü’nün teknoloji altyapısı Turkcell Superonline tarafından sağlandı. Öğretmen Kampüsü’nün resmi açılışı 30 Eylül 2013 tarihinde gerçekleştirildi.

132 Öğrenci, yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla beraber 1.500 metrekarelik bir alana yayılan, çelik konstrüksiyon, depreme dayanıklı ve genç dostu yurda güvenle yerleşti.Van depremi sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı, Türksat ve Turkcell Global Bilgi işbirliğiyle, eğitimde fırsat eşitliği sağlamak, öğrenci, öğretmen ve velilerin eğitim odaklı sorularını yanıtlamak amacıyla Van Erciş’te MEB İletişim Merkezi (MEBİM 147) kuruldu. Turkcell, Van depremi sonrasında yaşanan işsizlik sorununun çözümüne katkıda bulunan ve bölgenin en büyük ikinci işveren kuruluşu olan MEBİM 147 ile 100 kişi kapasiteli bir istihdam yarattı. MEBİM 147, Milli Eğitim Bakanlığı’nın görev ve sorumluluklarıyla ilgili her konuda hizmet veriyor. Merkezin yüzde 50’si engelli çalışanlardan oluşuyor. Yaş ortalamasının 26 olduğu çalışanların yüzde 66’sı erkek, yüzde 34’ü kadın. Çalışanların yüzde 95’i ise depremzedelerden oluşuyor.


Van için Türkiye Kumbarası “BM Özel Ödülü”nün sahibi oldu

Kamu-Özel Sektör-Sivil Toplum işbirliğine örnek bir model olan; katılımcı, şeffaf ve hesapverebilir bir yardım modeli oluşturan “Van için Türkiye Kumbarası” projesi, IPRA Altın Dünya 2012 Ödülleri’nde Birleşmiş Milletler tarafından verilen “BM Özel Ödülü”nün sahibi oldu.


Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Van için Türkiye Kumbarası projesini dünyaya örnek gösterdi.

UNDP tarafından “Afet Durumlarında Kurumların Gösterdiği Esneklik ve İnovasyon” konulu bir toplantı gerçekleştirildi. New York’taki BM Genel Merkezi’nde yapılan etkinlikte Turkcell’in Van depreminde altyapısına yönelik çalışmaları ve Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde, Türk Eğitim Vakfı (TEV) iş birliğinde hayata geçirdiği şeffaf bağış kampanyası “Van için Türkiye Kumbarası” dünyaya örnek gösterildi. Turkcell üstün iletişim altyapısı ve yenilikçi uygulamaları nedeniyle UNDP’nin Türkiye’deki teknoloji partneri oldu.


Sayfayı kaydırın