Zeka Gücü Projesi

​​Tüm sosyal sorumluluk projelerimizde, yeni nesil eğitim araçlarını ve içeriklerini öğrencilerimizin kullanmasına destek olmak, teknolojimizin gücü ile çocuklarımızı geleceğe hazırlamak en büyük motivasyonumuz.​

Zeka Gücü Projesi


Tüm sosyal sorumluluk projelerimizde, yeni nesil eğitim araçlarını ve içeriklerini öğrencilerimizin kullanmasına destek olmak, teknolojimizin gücü ile çocuklarımızı geleceğe hazırlamak en büyük motivasyonumuz oldu. Bugün de özel yetenekli çocuklarımızın potansiyellerini açığa çıkaracakları imkanlar sunarak teknolojiyi tüketen değil, üreten bir nesil ile Türkiye’ye katkı sağlamayı amaçladık.

Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde, Türkiye’nin en önemli değerlerinden biri olan özel yetenekli öğrencilerin, günümüz teknolojileri ve proje tabanlı öğrenme modelleri ile desteklenerek bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla Zeka Gücü projesini hayata geçirdik.

Projeyi fiziksel destek ve gelişim desteği olarak 3 ana başlık altında hayata geçiriyoruz:

Birincisi öğrencilerimizin eğitim ve gelişim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla BİLSEM’ler içerisine kurduğumuz teknoloji laboratuvarlarımız. Öncelikle sınıfların içerisini mobilyadan teknolojik donanıma kadar yenileyerek çocuklarımız için uygun ortamı sağladık. Her bir laboratuvar ortamını fikirden ürüne dönüşüme destek olacak şekilde tasarlandı. Öğrenciler hayat vermek istediği fikirleri 3d modelleme ile tasarlayıp bir ürün olarak üretebilir, ürettiği bu ürüne yazılım ve elektronik ile komutlar verip, geliştirmeler yaparak çalışır bir ürün haline getirebilir. Örneğin; Ordu’daki öğrencilerimizin yaptığı Robot Kol projesi birçok alanda kullanılmak üzere yaşamları iyileştirmek üzere tasarlandı. Robot Kol proje gurubumuz kendi gerçekçi robot kollarını 3 boyutlu yazıcı üzerinden çıktısını alarak üretiyorlar. Ayrıca, açık kaynak elektronik prototipleme donanımı olan Arduino ve kendi tasarlamış oldukları mobil uygulamaları ile robot kolun yönetimini sağlıyorlar.

Projenin ikinci ayağı da, sağladığımız olanakların hem öğrenciler hem de öğretmenlerimiz tarafından doğru kullanılması için sağladığımız eğitim süreçlerimiz oldu. Öğretmen ve öğrencilerimiz için Tasarım & Üretim, Elektronik ve Yazılım çatısı altında hazırlanan müfredatla hem yüz yüze hem de online olarak donanımla eş zamanlı eğitsel gelişimi de sağlıyoruz. Ek olarak eğitimler sonrası proje tabanlı öğrenme modelini benimseyerek öğrencilerimizin fikirlerini ürüne dönüştürmelerine destek olmak adına bir koçluk süreci yürütüyoruz.


Projemizin üçüncü ayağını ise; maker ve kodlama kitlerinin tüm BİLSEM öğrencilerine ulaştırılması oluşturuyor. Öğrencilere; elektronik ve kodlama becerisinin kazandırılması için, en yüksek faydayı sağlayacak Makey modülleri özenle seçilerek Maker ve Kodlama Kitlerini oluşturduk. Makey, mıknatıslar ile kolayca birleştirilebilen ve her biri belirli elektronik işlevi yerine getiren yapı bloğu kütüphanesidir. Mıknatıslı modülleri birleştirerek saniyeler içerisinde robotlar, araçlar ve projeler gerçekleştirilebilir, yapılan projeler bilgisayar ya da akıllı cihazlardan kodlanabilir ve kontrol edilebilir.


Kolaydan zora doğru her seviye elektronik sistemin tasarlanabileceği, yazı ya da görsel tabanlı kodlamanın yapılabileceği bu set ile düşünen – tasarlayan – üreten – sorgulayan – geliştiren bireylerin yetiştirilmesine katkı sağlamayı amaçladık.

Ek olarak Turkcell Zeka Gücü Öğrenme Yönetim Sistemi ile öğrencilere dağıtılacak olan Maker ve Kodlama Kitini kapsamlı bir şekilde öğretmeyi amaçlayan, öğrenci - uzman öğretmen - öğretmen arasında tartışma ortamlarını destekleyen interaktif ve eğlenceli bir çevrimiçi öğrenme platformu hazırladık. Bu platformda Maker ve Kodlama Kitine ait eğitim programları yer almakta ve tüm öğrencilere ücretsiz olarak sunuyoruz.


Son olarak projemiz kapsamında eğitsel olarak ele aldığımız bir konu da ailelerimizin özel yetenekli çocuk yetiştirmedeki süreçlerine destek olmak amacıyla anne babalara özel rehberlik süreci de devreye girecek. Bu sayede ekosistemin 3 paydaşı olan öğrenci, öğretmen ve velilere fayda sağlamış oluyor, sürecin 360 işlemesini sağlıyoruz.

Sayfayı kaydırın