Merhaba Umut

Merhaba Umut projemizde; Türkiye’nin kucak açtığı Suriyeli mültecilerin hayatlarını iyileştirmek ve onların ülkemize adaptasyon sürecini hızlandırmak için teknoloji ve iletişim gücümüzle destek sağlıyoruz.

MERHABA UMUT PROJESI

Hizmet verdiğimiz her bireyin eşit fırsatlardan yararlanmasını önemsiyoruz. Dünyada en fazla sayıda Suriyeli mülteci nüfusuna sahip olan Türkiye’de yaklaşık 3,5 milyon Suriyeli yaşıyor ve 1,8 milyonuna Turkcell olarak hizmet veriyoruz. Mültecilerin sosyal hayata katılımındaki en büyük engellerden biri olan dil problemini aşmalarına destek olmak adına “Merhaba Umut” uygulamasını geliştirdik. Uygulama; sesli çeviri, Türkçe’de gündelik hayatta sık kullanılan kelime ve cümleleri yazılı ve sesli olarak öğrenme, Türkiye’deki gündelik hayat için yardımcı olacak bilgilere kolayca erişim ve Turkcell Arapça Çağrı Merkezi’ne kolay ulaşım özelliklerini barındırıyor. Suriyelilerin günlük hayatlarını kolaylaştırmayı, adapte olmuş bir yaşam şansı elde edebilmelerini amaçladığımız ve tüm operatörlerin müşterilerine açık olarak tasarlanan uygulama, bugüne kadar yaklaşık 900 bin mobil uygulama indirme rakamına ulaştık.

Merhaba Umut mobil uygulamamızı Kahramanmaraş Barınma Merkezi’nde pilot uygulama olarak hayata geçirdiğimiz fiber bağlantılı teknoloji merkeziyle tamamladık. Projeyi bir adım daha ileriye taşıyarak Merhaba Umut Teknoloji Merkezi’ni kurduk. AFAD ve Prodea Systems işbirliğiyle Kahramanmaraş Geçici Barınma Merkezi’nde hayata geçirdiğimiz merkezimizde:

• Türkiye’de mültecilerin eğitimi için sunulan ilk ücretsiz fiber internet bağlantı hizmetini,
• Turkcell T tabletlerde Türkçe öğrenme, iletişim ve bilgiye ulaşma ihtiyaçlarına çözüm olan Merhaba Umut uygulamasını,
• fizy ile müzik dinleme ve TV+ ile televizyon izleme imkânını,
• Khan Academy’nin K12 eğitimlerini, haber ve sağlıkla ilgili içeriklerini sunuyoruz.
• Merhaba Umut, UNESCO Pearson Initiative for Literacy’e yaptığı başvuru sonrasında 14 ülkeden 130 proje arasında seçilen 15 projeden biri seçilerek vaka incelemesi olmaya hak kazandı.
• GSMA (Dünya GSM Birliği) Mobil Dünya Kongresi kapsamında düzenlenen Glomo Ödülleri’nde (Glomo Awards - Global Mobile Awards) “Sosyal ve Ekonomik Gelişim” kategorisinde “Olağanüstü ya da İnsani Durumlarda Mobil İletişim” ödülüne layık görüldük.
• Turkcell, GSMA’in bünyesinde yer alan ve OCHA (Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği) tarafından desteklenen “Humanitarian Connectivity Charter”ı (İletişimin Devamlılığı için İnsani Sözleşme) Türkiye’de imzalayan ilk telekomünikasyon şirketiyiz.

Sayfayı kaydırın