Kardelenler

​​Doğu Anadolu'nun soğuk ikliminde, kar kalkmadan açan kış çiçeklerine Kardelen adı verilir​

Doğu Anadolu'nun soğuk ikliminde, kar kalkmadan açan kış çiçeklerine Kardelen adı verilir. Yöre koşullarına ve törelerine baskın çıkarak okula, bilgiye koşan kız çocukları gibi, onlar da kendi varoluş çabalarının sembolüdür, kara toprağı delerek ışığa ulaşan Kardelenler.

2000 yılında başlatılan Kardelenler projesi ile Türkiye genelinde, okuma azmi ve kararlılığı gösteren binlerce kız öğrenciye eğitim bursu veriliyor. Proje kapsamında, ailelerinin maddi yetersizliği nedeniyle öğrenimlerine devam edemeyen kız çocuklarına eğitimde fırsat eşitliği sağlanması ve kızlarımızın meslek sahibi, ufku açık "birey"ler haline gelmeleri amaçlanıyor.

2000 yılından itibaren proje dahilinde 100.000'in üzerinde burs verildi.


 • Ayşe Kulin - Kardelenler Kitabı

  Ayşe Kulin - Kardelenler Kitabı

  15 yılını geride bırakan Kardelenler projesi, Turkcell’in kurumsal sosyal sorumluluk projesi olmaktan çıkıp “Türkiye’nin Projesi” oldu. Bu 15 yıllık süre zarfında, pek çok kesimden projeye destek geldi. Kardelenler projesi kapsamında 2000 yılından bu yana burs alan başarılı kız öğrencilerin hayatlarındaki değişimin ve umutlarının öyküsü, Turkcell tarafından ünlü yazar Ayşe Kulin’in kalemi ve fotoğraf sanatçısı Manuel Çıtak’ın fotoğraflarıyla “Kardelenler” adı altında kitap haline getirildi.

  Proje kapsamında burs alan kızların eğitimlerine ek destek sağlamak amacıyla Turkcell ve Ayşe Kulin, kitabın satışından kaynaklanan hakların tüm gelirini, “Kardelenler” projesine bağışlıyorlar. Satılan her kitap, hem projenin hem de Türkiye’nin geleceğine ışık tutan “Kardelenler”in biraz daha güçlenmesine olanak sağlıyor. “Kardelenler”, bugüne kadar 30'un üzerinde baskı yaparak yüz binlerce okuyucu ile buluştu.

  Sezen Aksu-Kardelenler Albümü

  Sezen Aksu-Kardelenler Albümü

  Sezen Aksu-Kardelenler Albümü
  Sezen Aksu, Kardelenlerimize destek için 2005 yılında projenin şarkısı olan “Kardelen” şarkısını besteledi ve “Kardelen” albümünü çıkardı. Kardelen albümünün tanıtımı ve bağışlara destek sağlamak amacıyla Sezen Aksu, Edirne’den Kars’a uzanan bir güzergahta toplam 21 konser verdi. Sanatçının tüm halkımıza “Kızlarımızı okutalım, kızlarımız geleceğimizdir” çağrısında bulunduğu konserlere 75.000 kişi katıldı.
  Ayşe Kulin’in “Kardelenler” kitabı, Sezen Aksu’nun “Kardelen” albümü, Sezen Aksu’nun Kardelen konser biletlerinin satışı ve toplanan bağışlarla 770 Kardelen daha 4 yıllık lise eğitimi alma şansına sahip oldu.

 • Kardelenler Belgeseli ve Sergisi

  Kardelenler Projesi, 2008 yılında dünyaca ünlü belgesel kanalı National Geographic ekibinin dikkatini çekti ve belgesel haline getirilmesi kararlaştırıldı.

  Çekimler, 11 kişilik bir ekiple Eylül 2008’den Nisan 2009’a kadar sürdü. Belgesel için İstanbul, Kars, Erzurum ve Mardin’de Kardelen kızları ve aileleri ile görüşüldü. Böylelikle ilk kez Türkiye’den bir sosyal sorumluluk projesi belgeseli, National Geographic Channel’da yayınlandı. 1 Temmuz - 30 Eylül 2009 tarihleri arasında National Geographic Channel Türkiye’de yayınlanan belgesel, daha sonra 4 Ekim 2009’da NTV’de yayınlandı.

  National Geographic ekibi tarafından, belgesel hazırlıkları sırasında çekilen fotoğraflardan oluşturulan sergi, geçtiğimiz eylül ayında Beyoğlu-Galatasaray Meydanı’nda sergilendi.

 • Kardelenler Birleşmiş Milletler’de örnek proje seçildi.

  Kardelenler Projesi 2010 yılı Mart ayında Birleşmiş Milletler tarafından gerçekleştirilen Pekin+15 etkinliği kapsamında, BM Merkezi’nde düzenlenen panelde, örnek proje olarak dünyaya tanıtıldı. Kardelen bursuyla ODTÜ Uluslararası İlişkiler 3. Sınıfta okuyan Güleser Çelik, panele konuşmacı olarak katıldı. Güleser yaptığı konuşmanın ardından, BM’de staja kabul edildi.

  Kardelenler Projesinin Aldığı Uluslararası Ödüller

  Türkiye’nin en uzun soluklu projelerinden biri olan Kardelenler yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da başarısını aldığı prestijli ödüllerle kanıtladı.

  • "Kardelenler" projesi Turkcell'e, The Institute of Public Relations (IPR)’ın düzenlediği, halkla ilişkiler sektörünün en prestijli yarışmalarından IPR Excellence Awards'da birincilik ödülünü kazandırdı. 14 kategoride 270'in üzerinde projenin katıldığı, 54'ünün finale kaldığı yarışmada, proje "Kurumsal Sosyal Sorumluluk" kategorisinde birinci seçildi. Tüm dünyadan 6.500 halkla ilişkiler profesyonelinin üye olduğu IPR'ın düzenlediği Excellence Awards'a katılan projeler, süreklilikleri ve yarattıkları fayda açısından değerlendiriliyor.
  • Halkla ilişkilerin, iş hayatı ve topluma yarar sağlayacak biçimde değerlendirilmesi amacıyla 1946'da ABD'de kurulan ve tüm dünyada şirketler tarafından gerçekleştirilen en başarılı toplumsal sorumluluk projelerini belirleyen Foundation of Women Executives in Public Relations (WEPR)’da, 2002 yılında "Kardelenler - Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları” projesini "Crystal Obelisk” ile ödüllendirildi.
  • Amerika’nın saygın strateji ve halkla ilişkiler dergisi PR News tarafından her yıl düzenlenen "2004 Kurumsal Toplumsal Sorumluluk Ödülleri”nde (CSR Awards 2004) "Kardelenler” projesi "Toplumsal Çalışmalar” kategorisinde Mansiyon kazandı.
  • European Sponsorship Association (ESA) tarafından "Topluma Fayda Sağlayan Sponsorluk Projeleri” dalında 2008 yılında Kardelenler Projesi büyük ödül kazandı.
  • World Communication Awards (WCA) tarafından 2011 yılında Topluma Katkı dalında birinci proje seçildi.
  • Kardelenler Projesinin Türkiye’de Aldığı Ödüller
  • Platin Dergisi’nin 2002 yılının başarılı kişi ve kurum değerlendirmesinde, Turkcell Çağdaş Türkiye’nin Çağdaş Kızları projesiyle "Platin Zirvedekiler” ödülünü kazandı.
  • Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından 2003 yılında dördüncüsü gerçekleştirilen "İletişim Ödülleri'nde Kardelenler projesi"En Başarılı Halkla İlişkiler Kampanyası Ödülü”ne layık görüldü.
  • Kardelenler 2003 yılında, 19 dernek ve vakfın oluşturduğu, Gönüllü Kuruluşlar Ulusal Kadın Sağlığı Komisyonu KASAKOM'un kız çocuklarının eğitimi alanındaki" En Başarılı Özel Sektör Hizmet Ödülü' nü kazandı.
  • 2003 yılı içinde gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projeleri ile projelere destek veren şirketler değerlendirmesinde, Turkcell Kardelenler - Yönderlik Programı "Zirvedekiler Sosyal Sorumluluk Ödülü”nü kazandı.
  • "Kardelenler - Çağdaş Türkiye’nin Çağdaş Kızları" projesi "Finans Zirvesi" kapsamında düzenlenen "Active Academy Ödülleri'nde "Kurumsal Sosyal Sponsorluk" dalında ödüle layık görüldü.

Sayfayı kaydırın