Engelliler

Engelli bireylerin sosyal hayata tam ve bağımsız katılımını hedef alarak ve teknolojimiz ile fırsat eşitliği sunuyoruz.​

Turkcell Ailesi olarak ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişimi için toplumun her kesiminin fırsat eşitliğine sahip olmasını önemsiyor ve bunu gerçekleştirmek için somut adımlar atıyoruz. Bu vizyon doğrultusunda, engelli bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmak ve onları hayatın içine daha fazla katmak için “Engel Tanımayanlar” çatısı altında birçok farklı alanda çözümler sunuyoruz. 
 
Engelsiz Eğitim Programı 

Özel eğitime ihtiyacı olan engelli çocukların yetkinliklerini artırmak ve toplumsal yaşama katılımlarını sağlamak amacıyla, 2015 Haziran ayında Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde başlattığımız Engelsiz Eğitim Programı çerçevesinde engelli öğrencilerin eğitim ve istihdama yönelik gelişimlerine destek oluyoruz.
 
Türkiye genelinde bulunan Özel Eğitim Merkezleri’nde kurulan meslek atölyelerinde hafif zihinsel engelli öğrenciler okul sonrası iş hayatına hazırlanıyorlar. Konaklama ve seyahat hizmetleri, yiyecek ve içecek hizmetleri, el sanatları, müzik ve görsel sanatlar atölyelerinde öğrenciler edindikleri iş becerileri ile okul sonrası istihdam edilebilir hale geliyorlar.

Turkcell Diyalog Müzesi

Toplumsal sorunlara çözüm sunabilmek için farkındalık yaratmanın önemine inanarak, İstanbul Social Enterprise, İBB ve Metro İstanbul ortaklığıyla hayata geçirilen “Karanlıkta Diyalog” sergisini, “Sessizlikte Diyalog” sergisinin de eklenmesiyle “Turkcell Diyalog Müzesi” adı altında kalıcı bir müze haline getirdik. 2014 yılı itibarıyla Turkcell desteğiyle Karanlıkta Diyalog sergisine ev sahipliği yapan müze, “Sessizlikte Diyalog” sergisinin de dahil olmasıyla ziyaretçileri görme ve işitme engelli rehberler eşliğinde farklı bir dünyaya taşıyor.
  
İçimdeki Hazine

Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde hayata geçirilen İçimdeki Hazine projesi, okullara kurulan özel sınıflar ve ücretsiz dijital uygulama ile Türkiye’nin dört bir yanındaki otizmli çocukların eğitimine destek oluyor.
Turkcell’in kitlesel fonlama platformu Arıkovanı’nda başarıyla fonlanarak hayata geçen proje, Turkcell tarafından sahiplenerek tüm Türkiye’deki otizmli çocuklara ve ailelerine ulaşıyor. İki alanda uygulanan proje kapsamında, otizm spektrum bozukluğu olan öğrencilerin eğitim gördüğü özel sınıflar kurulmakta ve otizmli çocuklar için bir dijital uygulama desteği de sağlanmaktadır. Kurduğumuz sınıflarda öğrencilerin ihtiyaçları doğrultusunda mimari donanım, çeşitli eğitim materyalleri ve tabletler yer alıyor. Bu eğitim materyalleri, alıcı ve ifade edici dil gelişimi, öz bakım becerileri, büyük-küçük kas gelişimi, sosyal ve bilişsel becerilerini geliştirmek üzere özel tasarlanmış malzemelerden oluşuyor.
Çocuk psikologları ve eğitmenler gözetiminde geliştirilen ‘İçimdeki Hazine’ uygulaması ise özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların zihinsel, davranışsal ve duygusal gelişimlerine destek olmasının yanı sıra; aileler ve özel eğitim öğretmenlerine de çocukların gelişimlerini takip edebilecekleri anlık raporlar ve bilgilendirici içerikler sunuyor. 


 
Hayal Ortağım & İşaret Dilim Uygulamalarımız

“Hayal Ortağım” uygulamamız toplumun görme engelli bireylerine hizmet veriyor; “İşaret Dilim” ise işitme engelli bireylerin arkadaşlarıyla ve aileleriyle aralarında köprü vazifesi görüyor.
Hayal Ortağım ile görme engelli bireyler; bilim ve teknoloji, sağlık, spor, siyaset, ekonomi gibi farklı kategorilerdeki yüzlerce haberle ve 2500’ü aşkın köşe yazarının güncel yazılarıyla gündemi takip edebilmelerinin yanı sıra; binlerce sesli kitap, eğitim ve dergi gibi entelektüel içeriklere ulaşabiliyor. AVM’lerde; üniversitelerde ve müzelerde beacon teknolojisi ile Hayal Ortağım uygulaması üzerinden önünden geçtikleri mağazalar hakkında detaylı bilgi alabiliyor ve gitmek istedikleri alanlar için navigasyon hizmetinden faydalanabiliyor. Sesli betimleme teknolojisiyle ise, görme engelliler, vizyon filmlerini, Türkiye’deki tüm sinema salonlarında, hiçbir görsel ayrıntıyı kaçırmadan takip edebiliyorlar.
İşaret Dilim, işitme engelli bireyler ve İşaret Dili bilmeyenler arasındaki iletişimi kolaylaştırıyor, işitme engellilerin kişisel gelişimlerine destek sağlıyor. En kapsamlı Türkçe Dijital İşaret Dili Sözlüğü’ne sahip olan bu uygulamanın yüzbinlerce kullanıcısı bulunuyor.