Engel Tanımayanlar

Dezavantajlı gruptaki bireylerin gelişimi ve güçlenmesi için birçok proje hayat geçiriyoruz

Engel Tanımayanlar

Turkcell ailesi olarak, ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişimi için toplumun her kesiminin fırsat eşitliğine sahip olmasını önemsiyor ve bunu gerçekleştirmek için somut adımlar atıyoruz. Bu vizyon doğrultusunda, engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak, onları hayatın içine katmak için "Engel Tanımayanlar" çatısı altında birçok farklı alanda çözümler sunuyoruz.

Engellilere yönelik hizmetlerimizi engelli istihdamı, sosyal sorumluluk projeleri, ürün ve çözümler olmak üzere 3 ana başlık altında topluyoruz:

ENGELLİ İSTİHDAMI

 
 • Turkcell Grup Şirketleri, Turkcell Çağrı Merkezleri bünyesinde 500 engelli istihdam ediliyor.
 • Turkcell Global Bilgi Karaman ve Van-Erciş Çağrı Merkezlerimizde çalışanlarımızın%50’sini engelli personelimiz oluşturuyor.
  • Karaman Çağrı Merkezi, 2010 yılında açıldı. Merkezde çalışan 100 kişinin 50’si engelli. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), İŞKUR ve diğer Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kurumlarının hizmetlerine ilişkin çağrıları cevaplıyor. Engelli dostu binada, günde ortalama 35 bin çağrı cevaplanıyor.
  • Van-Erciş Çağrı Merkezi’nde çalışan 120 kişinin 60’ı engelli çalışanlardan oluşuyor. Engelli dostu merkezde, MEB çağrıları karşılanıyor. Çalışanların %95’i depremzede. Günde ortalama 9 bin çağrı karşılanıyor.
 • Ulaştırma Bakanlığı ile yürüttüğümüz projeyle evinden çalışan (homeagent) çağrı merkezi çalışanlarımız bulunuyor.
 • Engelli çalışanlarımızı sadece sayısal olarak korumuyor, onlara eşit imkanlar sunuyor, kaliteli iş ortamında çalışmalarını sağlıyoruz. Eğitim ve kariyer gelişimi olanakları, engelli dostu ofisler, servis ve ulaşım kolaylıkları ile engelli vatandaşlarımızı çağdaş çalışma hayatına dahil ediyoruz.

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ


Engelsiz Eğitim Programı 

 

Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde gerçekleştirilen “Engelsiz Eğitim Programı” kapsamında özel eğitim ihtiyacı olan engelli bireylerin toplumsal yaşama katılmalarını sağlamak amacıyla, istihdama yönelik bilgi, beceri ve tutum kazanmalarını sağlayacak düzeyde meslek atölyelerinin oluşturulması ve teknoloji sınıflarının donatımının sağlanması hedeflenmektedir. Program ile 2 yıl içerisinde 10 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor. 

Programı kapsamında, 40 ilde bulunan 80 okulda özel eğitim ihtiyacı olan engelli öğrencilerin eğitimine ve nitelikli istihdama yönelik gelişimlerine destek sağlanacak.

 
Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı proje kapsamındaki engelli okullarında meslek atölyeleri ve teknoloji sınıfları kurulması planlanıyor. 
İki yıl içerisinde tamamlanması hedeflenen proje ile; 
 • 45 Özel Eğitim Merkezi’nde kurulacak meslek atölyelerinde engelli öğrenciler okul sonrası iş hayatına hazırlanacak. Turkcell’in desteği ile konaklama ve seyahat hizmetleri, yiyecek ve içecek hizmetleri, el sanatları ve benzeri alanlarda belirlenecek atölyeler mevcut okullarda kurulacak ya da yenilenecek. Oluşturulan imkanlardan 6 bine yakın öğrenci yararlanacak. 
 • 15 görme engelli okulu, 20 işitme engelli meslek okulunda bilgisayar ve teknoloji sınıfları kurularak öğrencilerin istihdama yönelik gelişimlerinin sağlanması, teknoloji eğitimi ile gelişim fırsatları yaratılması sağlanacak. Turkcell’in desteği ile işitme engelli gençlerin grafik tasarım, bilgisayar teknolojileri ve benzeri alanlarda istihdam edilebilir hale gelmesi için bilgisayar sınıfları ve ihtiyaç duyulan diğer atölyeler kurulacak. Görme engelli öğrencilerin bilgiye daha kolay erişimi, teknolojinin sağladığı fayda ile kişisel ve mesleki gelişimleri sağlanacak. Turkcell’in desteği ile görme engelli gençler sesli ekran okuyucu uygulamalarını kullanabilecek, az görenler için akıllı tahta etkileşimli büyüteç gibi malzemeler ile donatılmış sınıflar kurulacak. Oluşturulan imkanlardan 4 bine yakın öğrenci yararlanacak.
  

Turkcell – YGA Hayal Ortağım Atölyeleri Liderlik Eğitimi Programı

 

Turkcell – YGA Hayal Ortağım Atölyeleri Liderlik Eğitimi Programı, görme engelli orta öğretim öğrencilerinin keşfedildiği ve onların rol model engelliler olarak yetiştirildiği bir liderlik programıdır.
Birlikte başarmayı başaracak kadar bensiz ve dünyada ilkleri hayata geçirebilecek kadar özgüvenli rol model engelli liderlerin yetiştirildiği bu program, keşfetme, yetiştirme, geliştirme olmak üzere üç süreçten oluşur.
Keşfetme sürecinde, her yıl Turkcell Engelsiz Eğitim Programı kapsamındaki okullarda eğitim gören görme engelli öğrenciler keşfedilir ve Hayal Ortağım Eğitim Programı Atölyelerinde 10 haftalık eğitim programına katılır. Bu 10 haftalık eğitim programında, keşif ortamı, vizyoner liderler, hayal gücü,  berrak zihin, özgüven, hatalardan ders almak, rol model liderler gibi konular ele alınarak içselleştirilir. Yaratıcı drama, Lego Atölyesi, Özbakım ve Bağımsız Hareket seanslarıyla da desteklenen 10 haftalık program görme engelli öğrencilerin atölye sürecini oluşturur.
10 haftalık eğitim programını üstün başarıyla tamamlayan görme engelli öğrenciler 5 günlük Hayal Ortağım Liderlik Kampı’na katılır. Yoğun bir eğitim programını kapsayan Kamp’da, öğrenciler rol model liderlerin konuşmalarını dinleyerek ilham alırken, katıldıkları proje çalışmalarıyla da ‘birlikte başarmayı’ yaşayarak öğrenirler.
Son olarak, atölyelerde 10 hafta boyunca yetiştirilen, kamplarda yoğun eğitim programlarına katılan adaylar arasından seçilen görme engelli yıldızlar da, rol model liderler ile birebir koçluk almaya başlayarak yıl boyunca eğitimlerine devam ederek süreci tamamlamış olurlar.


 

Engelli Kardelenler için TESYEV ile işbirliği

Kardelenler projesi kapsamında TESYEV işbirliğinde maddi durumu yetersiz olan 100 engelli Kardelen kızımızın eğitimine destek oluyoruz. Öğrenciler arasında işitme, görme ve ortopedik engelli öğrenciler var.

 

Engel Tanımayan Akademi

Teknolojiden kişisel gelişime, iş dünyasından liderliğe, inovasyondan girişimciliğe 30 farklı eğitim işitme engelliler için Turkcell Akademi’de yerini alıyor.

Turkcell Akademi artık engelli müşterilerimiz için de bilgiye erişim kaynağı halini alıyor. Eğitimler işaret dili ve altyazılı olarak engelli müşterilerimizle buluşuyor.

Görme engelliler için Turkcell Akademi eğitimlerini Turkcell Hayal Ortağım servisine dahil edildi. Böylece Turkcell Akademi hem görme engellilere hem de işitme engellilere eğitim fırsatı sunuyor.

Turkcell Akademi bünyesinde işaret dilini öğrenmek de mümkün. Türkiye İşitme Engelliler Federasyonu işbirliği ile “Türk İşaret Dili” eğitimleri Turkcell Akademi’de yerini almış durumda.

 

ÜRÜN VE ÇÖZÜMLER


İŞARET DİLİM UYGULAMASI

 

İşaret Dilim uygulaması ile işitme engellilerin iletişimi kolaylaşıyor.

İşaret Dilim, işitme engelli bireyler ve İşaret Dili bilmeyenler arasındaki iletişimi sağlayan, işitme engelli bireylerin kişisel gelişimlerine destek olan bir mobil uygulamadır.

İşaret Dilim, işitme engelli bireyler ve İşaret Dili bilmeyenler arasındaki iletişimi sağlayan; işitme engelli bireylerin kişisel gelişimlerine destek olan bir mobil uygulamadır.

Uygulama kapsamındaki hizmetler:

 • Yazılanı ve söyleneni anlık olarak İşaret Dili’ne çevirebilen tercüman.
 • Türkiye’nin en kapsamlı dijital İşaret Dili Sözlüğü.
 • Türkiye ve dünya gündemine dair İşaret Dili’nde en güncel haberler.
 • İşaret Dili’nde kişisel gelişim, çocuk gelişimi ve İşaret Dili eğitimleri.
 
Uygulamayla ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz:


“Turkcell Hayal Ortağım” Servisi

Young Guru Academy işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz “Turkcell Hayal Ortağım” servisi ile görme engelli abonelerimiz cep telefonlarından 8020 kısa numarasını arayarak Türkiye ve dünyadan tüm güncel haberleri, 50’yi aşkın köşe yazarını, dünya klasiklerinden kişisel eğitime kadar birçok konuda binlerce kitabı, astroloji, döviz kuru, hava durumu gibi bilgi servislerini, sosyal hayata entegrasyonları için vazgeçilmez olan birçok eğitimi sesli olarak dinleyebiliyorlar. Bu servisimiz ücretsiz. IVR üzerinden erişilen bu servisimizi Android ve iPhone kullanıcıları için uygulama olarak da yine ücretsiz olarak sunuyoruz. Bu hizmetle görme engellilerin bilgiye erişimdeki en önemli eksiklerinden birini gidermiş olmayı hedefliyoruz. Hayal Ortağım’ın şu andaki aktif kullanıcı sayısı 6602. Günde yaklaşık 10 bin dakika dinleniyor.


İşitme engellilere görüntülü çağrı merkezi

Turkcell’in işaret diliyle hizmet verebilmek için geliştirdiği Görüntülü Müşteri Hizmeti servisi işitme engelli Turkcell aboneleri için ücretsiz olarak sunuluyor. Pazar günü hariç her gün 10.00-19.00 saatleri arasında görüntülü hizmetten yararlanılabiliyor. Turkcell Müşteri Hizmetleri 3G uyumlu bir telefondan aranarak görüşme başlatılabiliyor. Görüntülü Müşteri Hizmeti için işitme engelli müşterilerimiz üç yılda toplam 7333 çağrı yaptılar ve İşaret Dili ile hizmet aldılar.


Neredeyim destek servisi

Görme engelli abonelerimiz 8081’i arayarak bulundukları noktayla ilgili bilgileri sesli olarak dinleyebiliyor, bir yakınını kendi konumunu sorgulayabilmesi için tanımlayabiliyor veya yakınıyla konumunu paylaşabiliyor.


Engelli dostu mağazacılık

İşitme engelli müşterilerimizin bir uzman tarafından yönlendirilme ve bilgilendirilme taleplerinden yola çıkarak, dört flagship Turkcell mağazamızda (Pera Flagship, Bağdat Caddesi, Capitol ve Kanyon) Türkiye’de bir ilk olan, güzel bir projeyi başlattık. Türkiye İşitme Engelliler Federasyonu ile ortaklaşa çalışarak hayata geçirdiğimiz proje kapsamında: İşitme engelli müşterilerimize mağazadan hizmet verebilmek, ürün-servis tanıtmak için bir müfredat oluşturduk. Bu müfredat için 200’ün üzerinde Turkcell ürün ve servisiyle 20’nin üzerinde abonelik süreci işaret diline çevrildi. İşitme engelli müşterilerimizin fazlaca yaşadığı İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa illerinde belirlenmiş 100 TİM ve bu TİM’lerde yaklaşık 200 çalışana eğitim verdik. TİM çalışanları, Türk işaret dili eğitimlerini bun sonra Turkcell Akademi üzerinden alacak.

Sayfayı kaydırın