Sürdürülebilirlik

Turkcell olarak sürdürülebilirliği temel iş stratejimizin odağında görüyoruz.

Operasyonel faaliyetlerimizden kaynaklanan çevresel etkileri azaltmak için girişimlerde bulunuyor, ofis uygulamalarını ve iş süreçlerini sürdürülebilir inovasyon prensiplerine göre geliştirerek, bu sürece tüm çalışanlarımız ve ailelerini, tedarikçilerimizi, yatırımcılarımızı ve müşterilerimizi de dahil etmeyi, işimizin bir parçası olarak görüyoruz.

2011’den beri her yıl Turkcell Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınlıyoruz. 2014 yılından beri Karbon Saydamlık Projesi (CDP) kapsamında karbon ayak izimizi ölçümlüyoruz. 2015 yılından beri ise Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’nde bulunuyoruz. ISO 50001 ve ISO 14064 sertifikalı ilk mobil operatör olmaktan gurur duyuyoruz.
 
İş Süreçlerimizde Sürdürülebilirlik ve Yenilenebilir Enerji KullanımıTurkcell Grup olarak, sürdürülebilir bir elektrik tedarik dönüşümüne gidiyoruz. 2019 yılı boyunca yürüttüğümüz güneş panelleri ve rüzgar türbinleri projeleriyle dönüşümün ilk adımlarını attık, 2030 yılına kadar elektrik tüketimimizi tamamen yenilenebilir kaynaklardan karşılamayı hedefliyoruz. Turkcell olarak 2050 yılına kadar tamamen karbon nötr bir şirkete dönüşümü hedefliyoruz.  

Ofis Uygulamalarımız

Şirketimiz bünyesinde kurulan Turkcell Atık Yönetim Merkezi sayesinde yemekhane ve ofis katlarında toplanan katı yemek atıklarımızı yerinde dönüştürürek, toprak iyileştirici organik gübre elde ediyoruz.

Ofislerimizde kullanılan kağıtları geri dönüşüme kazandırıyoruz, merkezi baskı sistemi sayesinde gereksiz kağıt tüketimini engellemeye çalışıyoruz.

Tüm ofislerimizde sensörlü aydınlatma, tasarruflu ampul, aydınlatmada akıllı saat sistemi kullanıyoruz. Çalışanlarımızın evlerinde dahi olsa kullanılmayan elektronik atıklarını geri dönüşüme kazandırıyoruz.

Binalarımızda enerjinin verimli kullanılması için birçok proje ve faaliyet yürütüyoruz.
 • Gebze ve İzmir veri merkezlerimiz Leed Gold Sertifikası’na sahip bulunmaktadır.
  1. Veri Merkezlerimizde yağmur sularını toplanıp, çeşitli filtrasyon işlemleriyle birlikte gri su olarak (klozet ve pisiuarlarda) kullanıyoruz.
  2. Tesislerimizde kullanılan bütün ekipmanlar, ham madde ve verimlilik yönünden çevreye duyarlı olarak seçiliyor.
  3. Ekipmanların ürettiği atık ısı, ofislerin klimatizasyonunda kullanılmaktadır.
  4. Dışarıdaki soğuk havadan yararlanarak salonlarımızın soğutulmasına imkan tanıyoruz.
Müşterilerimiz için Sürdürülebilir İnovatif Ürünler
 
Müşterilerimiz ve şehirlerimizin daha sürdürülebilir bir hayat biçimine geçmeleri için araştırmalar yapıyor Dergilik, Turkcell Filiz, Kopilot, Akıllı Faks, Dijital İmza gibi sürdürülebilir inovatif ürünler hayata geçiriyoruz.

Sürdürülebilir Projeler

 

 • Turkcell ve Superonline lojistik operasyonlarındaki yakıt tüketimi sonucunda oluşan karbon ayak izimizin silinmesi için baz istasyonlarını yeşillendiriyoruz. Baz istasyonları çevresine Çeküd işbirliği ile binlerce ağaç dikiyoruz.
 • 2019 yılı denizlerimizdeki kirliliğe dikkat çekme yılıydı. Bu konuyla ilgili farkındalığı arttırmak için Turkcell Platinum Bosphorus Cup’ta WWF işbirliği ve Turkcell gönüllülerinin katılımıyla deniz temizliği etkinliği düzenledik.  Şinasi Yelkenci’nin sadece denizden çıkan atıklarla ürettiği eserlerini sergileyip yarışın birincisine de bu çalışmalardan birini hediye ettik. Ek olarak, tüm alanda geri dönüşüme dikkat edilerek tek kullanımlık plastiklere yer verdik.
 • Turkcell Gelibolu Maratonu’nda adımlar yeni fidanlar için atıldı. Geçtiğimiz yıllarda Güzelyalı ve Çınarlı bölgesine 30 bin ağaç dikerek oluşturduğumuz Turkcell Barış Ormanı’nı bu yıl da 100 bin fidan daha dikerek barış ormanımızı katlanarak büyüttük.
 • Kullanılmayan cihazları yenileyerek 1 yıl garanti ile tekrar kullanıma sunuyoruz.
 • Eğitime Dönüştür projesi kapsamında Turkcell mağazalarına yerleştirilen kutularda toplanan elektronik atıklar, bu ürünlerin toplanması ve geri dönüştürülmesi alanında yetkili olan Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından geri dönüşüme gönderiliyor. Geri dönüşümden elde edilen gelirin tamamı da çocuklarımızın eğitiminde kullanılmak üzere Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na (TEGV) bağışlanıyor. Videomuza ulaşmak için tıklayınız.


Turkcell Sürdürülebilirlik Politikaları 

Turkcell İnsan Hakları Politikası için tıklayınız.


Turkcell Çevre Politikası için tıklayınız.


Sürdürülebilirlik Raporlarımız