Proje ve Etkinlikler

Turkcell Grup olarak sivil toplum kuruluşlarıyla gerçekleştirdiğimiz proje ve etkinlikler, kurumsal paydaşlık ilişkimizi sürdürülebilir hale getirmektedir.

 

 STK Başkanları, Turkcell Teknoloji Zirvesi’nde Makineler Arası İletişimi (M2M) Ele Aldı- 12 Kasım

"Turkcell Teknoloji Zirvesi" kapsamında düzenlenen "Akıllanan Makineler Şirketlere ve Türkiye'ye Kazandırıyor" başlıklı panelde konuşmacı olarak yer alan bilişim sektörünün öncü sivil toplum kuruluşlarının (STK) başkanları, Makineler Arası İletişimi (M2M) tüm boyutlarıyla ele aldı. Bu çerçevede, STK Başkanları M2M ile ülke ekonomisine sağlanan fayda, çevre korumasına sağladığı katkı ve makinelerin akıllı hale gelmesinin hayata kattığı konforu değerlendirdi.

Moderatörlüğünü Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Tayfun Çataltepe'nin yaptığı panelde konuşan MOBİLSİAD, MOBİSAD,TEDER ve TÜTED Başkanları, konuyu farklı açılardan değerlendirdi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı İnternet Geliştirme Kurulu ve TEDER Başkanı Serhat Özeren, konuşmasında iletişim teknolojisinin ve teknoloji kullanımının artmasıyla beraber, insan sağlığı ve konforunun da teknolojiyle yakın ilişki içerisinde olacağını vurguladı. Özeren, şunları kaydetti:

"Hasta takip sistemleriyle evde tek başına kalan yaşlılar olsun, kronik hastalar olsun bunlara müdahale edebilmek için doktorlar artık uzaktan hasta takip uygulamalarıyla anlık verilere ulaşarak, bu hastalara uzaktan teşhis dahi koyabiliyor. Bu da hayatımızın daha kaliteli yaşayabilmemiz daha konforlu yaşayabilmemiz için fırsatlar sunuyor. Mobil sağlık konusu ilerleyen günlerde daha önemli hale gelecek."

Mobil Servis Sağlayıcı İş Adamları Derneği (MOBİLSİAD) Başkanı Kerem Alkin de, konuya özellikle küresel rekabetteki önemli noktalar açısından baktığını ifade ederek, enerji ve suyun çok kritik alanlar olarak ortaya çıktığını, zira 21. yüzyılda iklim değişikliği ve benzeri gelişmelere bağlı olarak Türkiye'nin de içinde bulunduğu coğrafyada, enerjiyle ilgili büyük bir kapışma yaşandığını söyledi. Alkin, özellikle Ortadoğu’da ülkeler arasındaki gelişmelerde kırılma noktalarından birinin de "su" meselesi olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin su ve enerji alanında daha etkin bir ülke olabilmesi için makineler arası iletişimin de mutlaka su ve enerjide çok ciddi tasarrufları gündeme getirecek bir ekonomi olması gerekiyor. Özellikle enerjide meşhur bir slogan vardır 'En ucuz enerji tasarruf edilen enerjidir' diye. Eğer, makineler arası iletişimle enerjide yılda yüzde 10'luk bir tasarruf sağlarsak, yaklaşık olarak 300 milyonluk tasarruf, buna karşılık eğer elektirik enerjisinde maruz kaldığımız yüzde 70 oranındaki kaçağı yarı yarıya azaltmayı başarırsak da Türkiye ekonomisi için aşağı yukarı 1,5 milyar lira düzeyinde bir tasarruf oluyor. Bunlar büyük rakamlar. Eğer suyu etkin bir şekilde kullanır ve kaçakları önlersek, suda yüzde 10 tasarruf sağlandığında yılda 117 milyon lira, eğer daha geniş kapsamlı bir başarıya imza atarak kaçak ve kayıp oranını yüzde 50 civarında azaltırsak aşağı yukarı 600 milyon lira civarında bir kaybı önlemiş oluyoruz."
Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkan Yardımcısı Ali T. Yılmaztürk ise makineler arası iletişim teknolojilerinin, şirketlere ve kamuya çok ciddi faydalar sağladığını dile getirerek, bunlardan en önemlisinin ulaştırma sektörü olduğunu söyledi.

Ulaştırmada yaygın olarak kullanılan araç takip sistemi gibi uygulamalar sayesinde güzergah, rota takibi, seyir hızı ve araçların yakıt durumu gibi verilerin anlık takip edilebilmesinin mümkün olduğunu ifade eden Yılmaztürk, bunun gerek şirketlere gerekse kamu kurumlarına çok ciddi yakıt tasarrufu sağladığını ve filoların daha verimli kullanılmasına imkan tanıdığını anlattı. Yılmaztürk, 2012 rakamlarına göre mevcut kullanılan araç takip sistemleri ve filo takip sistemlerinin 700-750 milyon liraları bulan yakıt tasarrufu sağladığının tahmin edildiğini belirterek, kamunun da bu konuda devreye girmesiyle bu rakamların çok daha yukarıya taşınacağına işaret etti. Araç takip sistemleri konusunda diğer önemli konunun "Acil ambulans hizmetleri" olduğunu vurgulayan Yılmaztürk, "Kaza anında kaza lokasyonunu, kaza durumunu bildiren bir takım uygulamalar sayesinde uygulamalar sayesinde kazalarda ölümcül sonuçlardan kaçınmak mümkündür" dedi.

Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği (TÜTED) Başkanı Adil Zafer Müftüoğlu ise kamu tarafında geliştirilen projelere dikkati çekerek, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın denizdeki seri güvenliği arttırmak için gerçekleştirdiği projeden, Adalet Bakanlığı'nın "Elektronik Kelepçe ile Denetimde Serbestlik" projesinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın "Kadına Şiddete Karşı Panik Butonu" uygulamalarından örnekler verdi. Son iki projenin basında da çok yer tuttuğunu dile getiren Müftüoğlu, "Çok başarılı uygulamalar. Bunlar, gerçekten şiddeti azaltan ve denetimli serbestlikte kontrolü sağlayabilen çok başarılı uygulamalar olarak kayda geçti" dedi.


Kullanıcı Deneyimi ve Uygulamalı Telekomünikasyon Eğitim ve Test Merkezi Açılış Toplantısı- 19 Ağustos 2013

Türkiye’nin en kapsamlı teknoloji altyapısına sahip Kullanıcı Deneyimi ve Uygulamalı Telekomünikasyon Eğitim ve Test Merkezi, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (ISTKA) sağladığı fon kapsamında Turkcell’in destekleri, TÜTED (Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği) ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) işbirliği ile 19 Ağustos 2013 tarihinde İTÜ Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi bünyesinde açıldı. Yeni teknoloji ve stratejilerin uygulandığı, uçtan uca ürün, hizmet tasarımı geliştirmesi için testlerin gerçekleştirildiği laboratuvarda, bilimsel araştırmaların yürütülmesinin yanı sıra kullanıcı deneyimi konusunda uzmanlar tarafından eğitimler verilmesi amaçlanıyor. Telekomünikasyon alanında eğitimlerin de verileceği merkezin teknoloji ve telekomünikasyon sektörü için nitelikli işgücü yetiştirmesi ve yeni yazılımların geliştirilmesi neticesinde Türkiye’ye katma değer sağlaması hedefleniyor.


 

TÜTED Dünya Telekomünikasyon Günü, 24 Mayıs 2013

Bilgi Teknolojileri ve İletişim sektöründe faaliyet gösteren kişi ve kurumları bir araya getiren Dünya Bilgi Toplumu ve Telekomünikasyon Günü’nde “Türkiye’de Ulaştırmada Bilişim” başlığı altında bilişim, iletişim ve ulaştırma sektörlerinin ortak geleceği masaya yatırıldı. Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği (TÜTED) tarafından İzmir Kaya Termal Otel’de düzenlenen etkinliğe Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer’in yanı sıra çok sayıda kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşundan üst düzey temsilci katıldı.

Dünya Bilgi Toplumu ve Telekomünikasyon Günü’nde bir konuşma yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım şunları söyledi: “Bilişim tüm dünyada her geçen gün hızlanarak büyüyor. Güç bilgiye sahip olmak, bilgiyi üretmektir. Türkiye sadece bilgiyi kullanan değil, aynı zamanda bilgi üreten bir ülke olmalıdır. Bu bağlamda bizim bilgi çağını ıskalama lüksümüz yok.” Türkiye’de altyapı yatırımlarının artırılması gerektiğine dikkat çeken Yıldırım, “Mevcut altyapının da daha etkin kullanılması gerekiyor. Bunların yanısıra bilgi teknolojilerine dayanan iletişim altyapılarını yerelleştirmek de önemli bir nokta” diye konuştu.

Detay için tıklayın. 

 

Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Sergisi, 9-10 Mayıs 2013

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 9-10 Mayıs 2013 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Sergisi’ne (ICSG 2013) yerli ve yabancı 1200’ün üzerinde katılım sağlandı. İki gün süren Kongre'de gerçekleştirilen önemli oturumlarda akıllı şebekelerin mevcut durumu ve geleceği masaya yatırıldı. Büyük ilgi gören Kongreye; kamu kurumları, elektrik, su ve gaz sayacı üretici ve ithalatçı firmaları, elektrik ve doğal gaz dağıtım şirketleri, organize sanayi bölgeleri, belediyeler, uygunluk değerlendirme kuruluşları, otomasyon firmaları, muayene deney ve kalibrasyon kuruluşları, Ar-Ge firmaları, enerji üretim/iletim/dağıtım firmaları, GSM operatörleri, yazılım firmaları ile ilgili sektör temsilcileri katılım sağladı.

Turkcell'in elmas sponsorluğu üstlendiği Kongre'de Turkcell'in akıllı şehir simulasyonunu gösteren M2M maketi büyük ilgi çekti.

Detay için tıklayın.


Dünya M2M Kongresi Londra 25-26 Nisan 2013

Teknoloji destekli ekonomik büyümenin amiral gemisi “Makineler Arası İletişim”, 25-26 Nisan tarihlerinde gerçekleşen Dünya M2M Kongresi’nde ele alındı. Uluslararası M2M piyasasının önde gelen aktörlerini Londra’da buluşturan Kongre’ye Turkcell, Altın Sponsor olarak katıldı. Katılımcılar, M2M’in gelecek 10 yıla damgasını vuracak teknoloji olduğu görüşünde birleştiler.

Türkiye’yi M2M teknolojisi ile tanıştıran Turkcell’in kısa sürede elde ettiği başarı, Kongre’nin ilgi odağı oldu. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, yaptığı sunumda, Turkcell’in Türkiye gibi gelişmekte olan bir pazarda M2M ekosistemini nasıl sürdürülebilir hale getirdiğini anlattı. Toplantıda, ülkelerin ekonomilerini, bireylerin yaşam, kurumların ise iş yapış biçimlerini değiştiren M2M teknolojisinin bugününe ve geleceğine dair analiz ve öngörüler paylaşıldı.
Türkiye’den Turkcell’in katıldığı iki günlük Kongre’de,Sony, Deutsche Telekom, Ericsson, Oracle gibi pek çok teknoloji devi, M2M konusunda attıkları adımları ve hedeflerini ortaya koydu. M2M alanında en kapsamlı ve itibarlı uluslararası etkinliklerin başında gelen Dünya M2M Kongresi’nden çıkan sonuç, ekonomiye sağladığı dev katkı ile bu teknolojinin önümüzdeki 10 yıla damgasını vuracağı oldu.
Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, Kongre’de yaptığı sunumda doğalgaz, su ve elektrik şebekelerinden tarıma, sağlıktan lojistiğe, tarihi eserlerin korunmasından deniz feneri ve trafik ışıklarının yönetilmesine ve nehir seviyelerinin takibine kadar sayısız alanda çözüm sağlayan M2M teknolojisini, Turkcell’in Türkiye’de gerçekleştirdiği uygulamalarla örneklendirdi.

Detay için tıklayın.


 

16. Avrasya Ekonomi Zirvesi Gerçekleştirildi

Marmara Grubu Vakfı Tarafından 16 yıldır aralıksız sürdürülen Avrasya Ekonomi Zirvesi, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (İHKİB) desteği ile gerçekleştirildi. 9 Nisan 2013 akşamı Ritz Carlton Hoteli’nde başlayan Zirve’de ekonomi, enerji, sağlık, eğitim, kültür, ekoloji, bilgi teknolojileri, iletişim, savunma sanayi, güvenlik ile modernleşme ve kadın tartışıldı. 52 ülkenin katıldığı Zirve, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in ve UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova’nın mesajları ile açıldı. İlk defa bilgi iletişim teknolojileri oturumunun düzenlendiği ve Turkcell'in sponsorlar arasında yer aldığı Zirve’de, sektörün önünü açmak için yapılması gerekenler paydaşlar tarafından tartışıldı.
Detay için tıklayın.


Sayfayı kaydırın