Yurt Dışı İştiraklerimiz

​​​​Turkcell, yurt içi ve yurt dışı iştirakleri ile geniş bir coğrafyada iletişim faaliyetlerini sürdürüyor.​​​

ELEKTRONİK HABERLEŞME HİZMETLERİ

lifecell Ukrayna

Şubat 2005’te Ukrayna’da mobil operatör olarak faaliyete başlayan lifecell’in nüfus kapsama oranı %99, coğrafi kapsama oranı ise %95’tir. Hisselerinin tümü Turkcell bünyesinde olan lifecell’in  2017 yıl sonu itibarıyla 3 aylık aktif abone sayısı 8  milyon olurken, kayıtlı abone sayısı 11  milyon olarak gerçekleşmiştir. Kayıtlı abonelerin %55’i ise aktif olarak mobil veri hizmetlerini kullanmaktadır.

 
4.5G hızı sayesinde mobil internet hizmetleriyle öne çıkan ve akıllı telefon penetrasyonunda lider konumda olan lifecell’in TL cinsinde 2017 yıl sonu geliri  %16,5 artarak 664,7 milyon TL’ye ulaşmıştır.
 
Şirket, sunduğu benzersiz dijital ürünler ve servislerle ülkedeki telekomünikasyon pazarının geliştirilmesine öncülük etmektedir. Bu vizyon kapsamında lifecell, 2017’de Ukrayna’da birçok yeni uygulamayı hayata geçirmiştir. Bunlar arasında bulut depolama uygulaması “lifebox”, müzik uygulaması “fizy”, online dergi uygulaması “lifecell Magazines”, spor uygulaması “LifeSport” ve ilk ücretsiz uygulama paketleri (video, sosyal ağlar ve dijital iletişim) yer almaktadır. Tüm bu ürünler diğer operatörlerin kullanıcılarına da sunulmaktadır.
 
lifecell, Ukrayna’daki 4G LTE lansman sırasında tüm ülkede eş zamanlı 4.5G hizmeti sunabilen tek operatör olmuştur. Ukrayna halkına en hızlı internet bağlantısını, en kaliteli hizmeti ve seçme özgürlüğünü sunmak için mobil numara taşınabilirliği uygulamasının başlamasını beklemektedir.  www.lifecell.ua/uk 
 
 
BeST 
Temmuz 2008’de Turkcell Grup bünyesine katılan BeST (Belarusian Telecommunications Network) , Kasım 2009’da 3G servisini Belarus’ta ilk sunan operatör olmuştur.  BeST’in kapsama alanı 2017 yılında %99,7’ye ulaşmıştır. (coğrafi kapsama alanı: %93).
 
1,6 milyon müşterisiyle pazarın en büyük üçüncü operatörü olan BeST, Ağustos 2016’da beCloud tarafından kurulan LTE altyapısı üzerinden 4G hizmetini sunmaya başlamıştır. Çok çeşitli ses ve data paketlerinden oluşan geniş bir ürün portföyüne sahip olan BeST, Turkcell’in küresel bazda dijital hizmetler ve çözümler sunma stratejisi doğrultusunda, portföyünü dijital hizmetlerle daha da zenginleştirmektedir. BeST bu kapsamda, BiP, Fizy, Apps Club, Yandex Müzik ve ITV dijital servislerini portföyüne dahil etmiştir.
 
Büyüyen abone bazı ve artan cihaz satışlarıyla 2017 yılında BeST’in gelirleri yerel para birimi bazında %13,4 artarak 111,8 milyon BYN  seviyesine ulaşmıştır. Şirket’in gelirleri Türk Lirası bazında ise %40,3 oranında aratarak 210,4 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. www.life.com.by

KUZEY KIBRIS TURKCELL
1999 yılında %100 Turkcell iştiraki olarak kurulan Kuzey Kıbrıs Turkcell, 2007 yılına kadar KKTC Telekomünikasyon Dairesi’yle gelir paylaşımı anlaşması çerçevesinde faaliyet göstermiş ve aynı yıl 18 yıllık GSM lisans sözleşmesi imzalamıştır.
2016 yılında Turkcell Grup, KKTC ve dünyada bir ilki gerçekleştirerek sadece internet üzerinden hizmet veren yeni dijital markası lifecell’i lanse ederek dünyanın ilk dijital operatörü olmuştur.
Kuzey Kıbrıs Turkcell, nüfusun %100’ünü kapsayan altyapısı, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu 2. çeyrek verilerine göre %62 aktif abone pazar payıyla KKTC’nin lider operatörü olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.
Kuzey Kıbrıs Turkcell, KKTC’de sabit internet alanında da hizmet vermek üzere 2018’de kurduğu Lifecell Digital LTD şirketi ile, müşterilere hem GSM hem de sabit internet alanında bir bütün olarak yakınsama hizmeti veren ilk entegre dijital operatör olmuştur.
Kuzey Kıbrıs Turkcell’in 2018 konsolide geliri 180.1 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. www.kktcell.com


LIFECELL DIGITAL LTD.
2017 yılının Aralık ayında KKTCELL bünyesinde kurulan Lifecell Digital Ltd. (LDL)’nin Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu’na yaptığı başvuru olumlu sonuçlanmış ve LDL İnternet Servis Sağlayıcısı yetkilendirme belgesini almıştır.
LDL, Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’nde İnternet Servis Sağlayıcısı hizmeti vermektedir.

DİJİTAL, OYUN VE EĞLENCE HİZMETLERİ

LIFECELL VENTURES
Lifecell Ventures Hollanda’da kurulmuş %100 Turkcell iştirakidir. 
Lifecell Ventures, Turkcell Grup’un hem uluslararası hem de iç pazarlardaki faaliyetlerini geliştirme stratejik önceliği doğrultusunda, dijital ürün ve servisler ile OTT (over-the-top) hizmetlerini bölgesel ve küresel pazara yaymayı hedeflemektedir.
 
Lifecell Ventures’ın misyonu, dijital iletişim, eğlence, müzik, TV, para transferi ve e-ticaret uygulamaları ile bulut çözümleri sunmaktır. Bununla beraber, tüketicilere dünya çapında yeni bir dijital deneyim sunmak ve telekom operatörlerinin etkin bir şekilde rekabet edebilmesini sağlamak için teknolojiyi kullanmaktadır.
 
Lifecell Ventures, telekomünikasyon sektörünü dijitalleştirmeyi hedeflemektedir. www.lifecellventures.com


TURKCELL EUROPE
Sanal Mobil Şebeke İşletmecisi (MVNO) olarak 2010 yılında Almanya’da kurulan Turkcell Europe, Deutsche Telekom ile gerçekleştirilen pazarlama iş birliği ile yaklaşık 400 bin müşteriye hizmet vermektedir. 2018 yılı itibarıyla lifecell markası altında hizmet veren Turkcell Europe, Turkcell’in global vizyonuna paralel olarak, yenilikçi dijital servislerini Almanya’daki kullanıcıları ile buluşturmaya başlamıştır.
 
Deutsche Telekom ile yapılan pazarlama anlaşması ile Almanya’da T-Mobile şebekesi üzerinde sunulan mobil ses, mobil internet hizmetlerinin ve avantajlı paketlerinin yanı sıra, özel olarak sunulan dijital servisler ile lifecell markası rakiplerinden farklılaşmaktadır. Mesajlaşma, sesli ve görüntülü arama yetenekleriyle ülkeler arasında köprü kuran BiP, milyonlarca yerli yabancı şarkı, video-klip, canlı konserlerle ve şarkılara kavuşturan fizy, Türkiye’deki ve dünyadaki dergileri ceplerinden ve tabletlerinden kolayca takip etmelerini sağlayan Dergilik, dünyadan filmler, diziler ve programlarla her yerden izleyebilecekleri TV+ ile lifecell, müşterilerini zengin dijital servisler dünyasıyla buluşturmaktadır.
 
lifecell markasının Almanya sonrasındaki büyüme hedefleri arasında, Avrupa’daki diğer Türk yoğunluğu olan ülkeler ve çeşitli müşteri segmentleri yer almaktadır. Global bir oyuncu olarak lifecell; ödeme sistemleri, seyahat uygulamaları gibi daha birçok yenilikçi ürünü de portföyüne katarak, hizmetlerini tüm potansiyel müşterilere ulaştırma vizyonuyla Avrupa yoluna devam etmeyi hedeflemektedir. www.lifecell.eu

LIFETECH LLC
BeST’in %100 iştiraki olarak 2012 yılında Life Telecom’a hizmet vermek amacı ile Belarus’ta kurulmuştur. 2017 yılı itibarı ile Turkcell Grup bünyesindeki projelerine 200’den fazla yazılımcı ve teknik kadrosu ile destek vermektedir. Oracle çözüm desteği konusunda Belarus’taki sayılı silver partner  firmaları arasındadır. Bankacılık sektörüne de destek verebileceği ITIL ve SOX güvenlik sertifikaları bulunmaktadır. Fizy, Lifebox, BiP, Paycell gibi Turkcell OTT uygulamalarına destek vermektedir. http://lifetech.by/en
 

FİNANSMAN VE ÖDEME HİZMETLERİ

PAYCELL LLC
Ukrayna’da lifecell abonelerine sunulan hizmeti zenginleştirmek ve Ukrayna pazarında Paycell ürünlerini yaygınlaştırmak amacıyla 2017 yılında kurulmuştur. Paycell LLC, lifecell ve diğer operatör abonelerinin yerel iş yerlerinden e-para ile hizmet alabilmesini sağlamayı hedeflemektedir.  http://paycell.com.ua/
 


KULE HİZMETLERİ

UKRTOWER LLC
Global Tower (Kule Hizmet ve İsletmecilik A.S)’nin %100 iştiraki olarak 2009 yılında kurulmuştur. Bini aşkın kule portföyüyle Ukrayna’da  faaliyet gösteren her üç operatöre de hizmet vermektedir.  http://ukrtower.com/
 
BELTOWER LLC
Global Tower (Kule Hizmet ve İşletmecilik A.S)’nin %100 iştiraki olarak 2016 yılında kurulmuştur. Beltower BeST’in 831 adet kulesini kiralama hakkına sahiptir; Ağustos 2018 tarihi itibariyle Beltower’in Belarus’ta diğer operatörler ve şirketlerle yaptığı 15 adet kira sözleşmesi bulunmaktadır.  
 

ÇAĞRI MERKEZİ HİZMETLERİ

GLOBAL BILGI LLC
Ekim 2008’de Global Bilgi Ukrayna’da operasyona başlamıştır ve bugün 800’in üzerinde çalışanı bulunmaktadır. Global Bilgi’nin Kiev, Dnipro, Sumy ve Kharkiv olmak üzere 4 şehirde operasyon merkezi bulunmaktadır. Firma müşteri deneyimini geliştirmek, geliri arttırmak, maliyetleri azaltmak ve teknolojik çözümler sunmak üzere hizmetler sunmaktadır. http://globalbilgi.com.ua/