Turkcell Gezegenevi ve Bilim Merkezi

​​​Turkcell çocukların ve gençlerin, bilim ve teknoloji alanlarında deneyerek öğrenebilecekleri alanların yaratılmasına​ destek oluyor

Turkcell çocukların ve gençlerin, bilim ve teknoloji alanlarında deneyerek öğrenebilecekleri alanların yaratılmasına destek olmak amacıyla Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde Turkcell Gezegenevi ve Bilim Merkezi’nin kurulmasına katkı sağladı.

Turkcell Gezegenevi ve Bilim Merkezi, bir eğitim merkezinden öte; çocukların ve gençlerin merakını tetikleyen, bilime olan ilgilerini artıran, her yaştan insanın boş vakitlerini kaliteli ve eğlenceli bir şekilde değerlendirebileceği, sosyal akitivitelerle desteklenen bir merkez olarak 2010 Aralık’ta faaliyetlerine başladı.


Turkcell Gezegenevi ve Bilim Merkezi, 5.000 m2 alan üzerinde, 1.500 m2’si yeşil alan, 3.500 m2’si kapalı alan olarak yapılandırıldı. Seyirciler Gezegenevi’nde seçilmiş bir tarih ve gözlem yeri için gökyüzünün gerçek zamanlı görüntüsünün yanı sıra, zamanda uzak geçmişe veya uzak geleceğe istenen hızda ve doğrultuda sanal uzay yolculuğuna çıkarılabiliyor.


Gezegenevi her yaş grubundan öğrencilerin eğitim-öğretim programında yer alan konularla örtüşen çoklu senaryolara sahip. Bu özellikleri sayesinde görsellik kazandırılmış eğitim, öğretimin ayrılmaz bir parçası. Bu bağlamda izleyici kitlesinin büyük bir kısmı öğrenciler. Ancak Gezegenevi yaygın halk eğitiminde de etkin rol oynuyor. Bilim Merkezi’nde bulunan deney aletleri, simülasyonlar ve uygulamalar ise çocukların ve gençlerin deneyerek öğrenmelerini sağlıyor. Bilim Merkezi’nde gösterilen Robot Tiyatrosu’nda çocuklar uzay, bilim ve evren ile ilgili merak ettikleri soruların cevaplarını 3 boyutlu konuşan robotlardan öğreniyor.

Turkcell Gezegenevi ve Bilim Merkezi haftanın yedi günü 08.00-22.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Civar illerden de ziyaretçi alan merkez, büyük ilgi görüyor.

Sayfayı kaydırın