Dezavantajlı Gruplara Destek

Dezavantajlı gruptaki bireylerin gelişimi ve güçlenmesi için birçok proje hayat geçiriyoruz

Engel Tanımayanlar

Turkcell ailesi olarak, ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişimi için toplumun her kesiminin fırsat eşitliğine sahip olmasını önemsiyor ve bunu gerçekleştirmek için somut adımlar atıyoruz. Bu vizyon doğrultusunda, engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak, onları hayatın içine katmak için "Engel Tanımayanlar" çatısı altında birçok farklı alanda çözümler sunuyoruz.

Engellilere yönelik hizmetlerimizi engelli istihdamı, sosyal sorumluluk projeleri, ürün ve çözümler olmak üzere 3 ana başlık altında topluyoruz:

ENGELLİ İSTİHDAMI


 
  • Turkcell Grup Şirketleri, Turkcell Çağrı Merkezleri bünyesinde 500 engelli istihdam ediliyor.
  • Turkcell Global Bilgi Karaman ve Van-Erciş Çağrı Merkezlerimizde çalışanlarımızın%50’sini engelli personelimiz oluşturuyor.
    • Karaman Çağrı Merkezi, 2010 yılında açıldı. Merkezde çalışan 100 kişinin 50’si engelli. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), İŞKUR ve diğer Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kurumlarının hizmetlerine ilişkin çağrıları cevaplıyor. Engelli dostu binada, günde ortalama 35 bin çağrı cevaplanıyor.
    • Van-Erciş Çağrı Merkezi’nde çalışan 120 kişinin 60’ı engelli çalışanlardan oluşuyor. Engelli dostu merkezde, MEB çağrıları karşılanıyor. Çalışanların %95’i depremzede. Günde ortalama 9 bin çağrı karşılanıyor.
  • Ulaştırma Bakanlığı ile yürüttüğümüz projeyle evinden çalışan (homeagent) çağrı merkezi çalışanlarımız bulunuyor.
  • Engelli çalışanlarımızı sadece sayısal olarak korumuyor, onlara eşit imkanlar sunuyor, kaliteli iş ortamında çalışmalarını sağlıyoruz. Eğitim ve kariyer gelişimi olanakları, engelli dostu ofisler, servis ve ulaşım kolaylıkları ile engelli vatandaşlarımızı çağdaş çalışma hayatına dahil ediyoruz.

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ


Engelsiz Eğitim Programı 


 

Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde gerçekleştirilen “Engelsiz Eğitim Programı” kapsamında özel eğitim ihtiyacı olan engelli bireylerin toplumsal yaşama katılmalarını sağlamak amacıyla, istihdama yönelik bilgi, beceri ve tutum kazanmalarını sağlayacak düzeyde meslek atölyelerinin oluşturulması ve teknoloji sınıflarının donatımının sağlanması hedeflenmektedir. Program ile 2 yıl içerisinde 10 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor. 

Programı kapsamında, 40 ilde bulunan 80 okulda özel eğitim ihtiyacı olan engelli öğrencilerin eğitimine ve nitelikli istihdama yönelik gelişimlerine destek sağlanacak.

 
Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı proje kapsamındaki engelli okullarında meslek atölyeleri ve teknoloji sınıfları kurulması planlanıyor. 
İki yıl içerisinde tamamlanması hedeflenen proje ile; 
  • 45 Özel Eğitim Merkezi’nde kurulacak meslek atölyelerinde engelli öğrenciler okul sonrası iş hayatına hazırlanacak. Turkcell’in desteği ile konaklama ve seyahat hizmetleri, yiyecek ve içecek hizmetleri, el sanatları ve benzeri alanlarda belirlenecek atölyeler mevcut okullarda kurulacak ya da yenilenecek. Oluşturulan imkanlardan 6 bine yakın öğrenci yararlanacak. 
  • 15 görme engelli okulu, 20 işitme engelli meslek okulunda bilgisayar ve teknoloji sınıfları kurularak öğrencilerin istihdama yönelik gelişimlerinin sağlanması, teknoloji eğitimi ile gelişim fırsatları yaratılması sağlanacak. Turkcell’in desteği ile işitme engelli gençlerin grafik tasarım, bilgisayar teknolojileri ve benzeri alanlarda istihdam edilebilir hale gelmesi için bilgisayar sınıfları ve ihtiyaç duyulan diğer atölyeler kurulacak. Görme engelli öğrencilerin bilgiye daha kolay erişimi, teknolojinin sağladığı fayda ile kişisel ve mesleki gelişimleri sağlanacak. Turkcell’in desteği ile görme engelli gençler sesli ekran okuyucu uygulamalarını kullanabilecek, az görenler için akıllı tahta etkileşimli büyüteç gibi malzemeler ile donatılmış sınıflar kurulacak. Oluşturulan imkanlardan 4 bine yakın öğrenci yararlanacak.
  

Turkcell – YGA Hayal Ortağım Atölyeleri Liderlik Eğitimi Programı

 

Turkcell – YGA Hayal Ortağım Atölyeleri Liderlik Eğitimi Programı, görme engelli orta öğretim öğrencilerinin keşfedildiği ve onların rol model engelliler olarak yetiştirildiği bir liderlik programıdır.
Birlikte başarmayı başaracak kadar bensiz ve dünyada ilkleri hayata geçirebilecek kadar özgüvenli rol model engelli liderlerin yetiştirildiği bu program, keşfetme, yetiştirme, geliştirme olmak üzere üç süreçten oluşur.
Keşfetme sürecinde, her yıl Turkcell Engelsiz Eğitim Programı kapsamındaki okullarda eğitim gören görme engelli öğrenciler keşfedilir ve Hayal Ortağım Eğitim Programı Atölyelerinde 10 haftalık eğitim programına katılır. Bu 10 haftalık eğitim programında, keşif ortamı, vizyoner liderler, hayal gücü,  berrak zihin, özgüven, hatalardan ders almak, rol model liderler gibi konular ele alınarak içselleştirilir. Yaratıcı drama, Lego Atölyesi, Özbakım ve Bağımsız Hareket seanslarıyla da desteklenen 10 haftalık program görme engelli öğrencilerin atölye sürecini oluşturur.
10 haftalık eğitim programını üstün başarıyla tamamlayan görme engelli öğrenciler 5 günlük Hayal Ortağım Liderlik Kampı’na katılır. Yoğun bir eğitim programını kapsayan Kamp’da, öğrenciler rol model liderlerin konuşmalarını dinleyerek ilham alırken, katıldıkları proje çalışmalarıyla da ‘birlikte başarmayı’ yaşayarak öğrenirler.
Son olarak, atölyelerde 10 hafta boyunca yetiştirilen, kamplarda yoğun eğitim programlarına katılan adaylar arasından seçilen görme engelli yıldızlar da, rol model liderler ile birebir koçluk almaya başlayarak yıl boyunca eğitimlerine devam ederek süreci tamamlamış olurlar.  

Engelli Kardelenler için TESYEV ile işbirliği

Kardelenler projesi kapsamında TESYEV işbirliğinde maddi durumu yetersiz olan 100 engelli Kardelen kızımızın eğitimine destek oluyoruz. Öğrenciler arasında işitme, görme ve ortopedik engelli öğrenciler var.
 

Engel Tanımayan Akademi

Teknolojiden kişisel gelişime, iş dünyasından liderliğe, inovasyondan girişimciliğe 30 farklı eğitim işitme engelliler için Turkcell Akademi’de yerini alıyor.

Turkcell Akademi artık engelli müşterilerimiz için de bilgiye erişim kaynağı halini alıyor. Eğitimler işaret dili ve altyazılı olarak engelli müşterilerimizle buluşuyor.

Görme engelliler için Turkcell Akademi eğitimlerini Turkcell Hayal Ortağım servisine dahil edildi. Böylece Turkcell Akademi hem görme engellilere hem de işitme engellilere eğitim fırsatı sunuyor.

Turkcell Akademi bünyesinde işaret dilini öğrenmek de mümkün. Türkiye İşitme Engelliler Federasyonu işbirliği ile “Türk İşaret Dili” eğitimleri Turkcell Akademi’de yerini almış durumda.
 

Karanlıkta Diyalog

Katılımcılara görme engellilerin dünyasını günlük hayattan kesitlerle deneyimleten Karanlıkta Diyalog sergisi, Turkcell’in desteğiyle engelleri ortadan kaldırıyor. Sergi, Turkcell’in; engellilerin yaşamlarını kolaylaştırmak ve onları hayatın içine daha fazla katmak için çözüm ve projeler ürettiği “Engel Tanımayanlar” çatısı altında destekleniyor.

Karanlıkta Diyalog sergisi, katılımcıları İstanbul’un sembolü haline gelmiş kentsel mekanları bir kez de karanlıkta gezmeye davet ediyor. Vapura binme, parklarda dolaşma, trafikte karşıdan karşıya geçme, Beyoğlu tramvayına binme, semt pazarı gezme gibi çok çeşitli etkinlikler, görme engelli rehberler eşliğinde gerçekleştirilirken duyulara dayalı yeni “görme” biçimleri de keşfediliyor. Sergi kapsamında, vapur seyir halindeyken ziyaretçiler Turkcell Hayal Ortağım servisi sayesinde görme engellilerin nasıl kitap okuduğunu deneyimleyebiliyor.

İstanbul Social Enterprise tarafından Gayrettepe metro istasyonunda kurulan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İstanbul Ulaşım A.Ş. ev sahipliğinde düzenlenen sergiye, Ekim 2015’ten itibaren Turkcell’in iş ortaklığı ile işitmeme deneyimini yaşatan “Sessizlikte Diyalog, 2016 yılında ise yaşlılığın deneyimlendiği “Zaman ile Diyalog” bölümü eklenmiş olacak. Böylece Ekim 2015’ten itibaren “Turkcell Diyalog Müzesi” adı altında devam edecek.

Bugüne kadar 32 ülke ve 135 şehirde 8 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayan Karanlıkta Diyalog (Dialogue in the Dark) sergisi, Turkcell’in desteği ile bir taraftan içeriğini zenginleştirirken, diğer taraftan engelli istihdamına katkı sağlıyor. istanbul Social Enterprise tarafından 2013 yılında açılan uluslararası Karanlıkta Diyalog sergisine, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı destek veriyor. Projenin ev sahipliğini İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Ulaşım A.Ş. yapıyor. Turkcell’in iş ortaklığı ile sergi alanına yeni eklenen bölümler, görme engeline ilişkin farklı deneyimlerin yolunu açıyor. Turkcell ile Karanlıkta Diyalog sergisinin Türkiye’deki ikinci adresi Ankara olacak.
 

TURKCELL “BU MAÇA GÖZÜ KAPALI GİRİLİR” Zifiri karanlıkta futbol maçı

Turkcell’in Görme Engelliler Spor Federasyonu’na verdiği destek, sergi kapsamında yeni bir boyuta taşınıyor. Yeni eklenen “karanlıkta şut atma” bölümü ve dünyada bir ilk olan “Turkcell-Bu Maça Gözü Kapalı Girilir” deneyim alanı, görmeden futbol oynamanın ne anlama geldiğini katılımcıların bizzat yaşamasını sağlıyor. İsteyenler, maçı dışarıda bulunan tribünlerden izleyebiliyor. Deneyim alanında önümüzdeki dönemde üniversiteler arası özel turnuvalar düzenlenmesi hedefleniyor. Bu alandan elde edilecek gelirin bir bölümü, Görme Engelliler Spor Federasyonu’na bağışlanacak.
 

Görme Engelli Futbol

Türkiye Futbol Federasyonu ve Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu işbirliğiyle görme engelli futboluna da destek vermeye başladık.
Görme Engelli Futbol Milli Takımı’nın yanı sıra Görme Engelliler Ligi’ne de adımızı vererek Turkcell Sesi Görenler Ligi’ne ana sponsor olduk.
Görme engelli sporları tabana yayarak engelli vatandaşlarımızın sosyalleşmesine katkıda bulunmak en önemli hedefimiz.

ÜRÜN VE ÇÖZÜMLER


“Turkcell Hayal Ortağım” Servisi

Young Guru Academy işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz “Turkcell Hayal Ortağım” servisi ile görme engelli abonelerimiz cep telefonlarından 8020 kısa numarasını arayarak Türkiye ve dünyadan tüm güncel haberleri, 50’yi aşkın köşe yazarını, dünya klasiklerinden kişisel eğitime kadar birçok konuda binlerce kitabı, astroloji, döviz kuru, hava durumu gibi bilgi servislerini, sosyal hayata entegrasyonları için vazgeçilmez olan birçok eğitimi sesli olarak dinleyebiliyorlar. Bu servisimiz ücretsiz. IVR üzerinden erişilen bu servisimizi Android ve iPhone kullanıcıları için uygulama olarak da yine ücretsiz olarak sunuyoruz. Bu hizmetle görme engellilerin bilgiye erişimdeki en önemli eksiklerinden birini gidermiş olmayı hedefliyoruz. Hayal Ortağım’ın şu andaki aktif kullanıcı sayısı 6602. Günde yaklaşık 10 bin dakika dinleniyor.


İşitme engellilere görüntülü çağrı merkezi

Turkcell’in işaret diliyle hizmet verebilmek için geliştirdiği Görüntülü Müşteri Hizmeti servisi işitme engelli Turkcell aboneleri için ücretsiz olarak sunuluyor. Pazar günü hariç her gün 10.00-19.00 saatleri arasında görüntülü hizmetten yararlanılabiliyor. Turkcell Müşteri Hizmetleri 3G uyumlu bir telefondan aranarak görüşme başlatılabiliyor. Görüntülü Müşteri Hizmeti için işitme engelli müşterilerimiz üç yılda toplam 7333 çağrı yaptılar ve İşaret Dili ile hizmet aldılar.


Neredeyim destek servisi

Görme engelli abonelerimiz 8081’i arayarak bulundukları noktayla ilgili bilgileri sesli olarak dinleyebiliyor, bir yakınını kendi konumunu sorgulayabilmesi için tanımlayabiliyor veya yakınıyla konumunu paylaşabiliyor.


Engelli dostu mağazacılık

İşitme engelli müşterilerimizin bir uzman tarafından yönlendirilme ve bilgilendirilme taleplerinden yola çıkarak, dört flagship Turkcell mağazamızda (Pera Flagship, Bağdat Caddesi, Capitol ve Kanyon) Türkiye’de bir ilk olan, güzel bir projeyi başlattık. Türkiye İşitme Engelliler Federasyonu ile ortaklaşa çalışarak hayata geçirdiğimiz proje kapsamında:

İşitme engelli müşterilerimize mağazadan hizmet verebilmek, ürün-servis tanıtmak için bir müfredat oluşturduk. Bu müfredat için 200’ün üzerinde Turkcell ürün ve servisiyle 20’nin üzerinde abonelik süreci işaret diline çevrildi.

İşitme engelli müşterilerimizin fazlaca yaşadığı İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa illerinde belirlenmiş 100 TİM ve bu TİM’lerde yaklaşık 200 çalışana eğitim verdik.

TİM çalışanları, Türk işaret dili eğitimlerini bun sonra Turkcell Akademi üzerinden alacak.


Güçlü Kadın, Güçlü Türkiye

Dar gelirli girişimci kadınlarımıza destek vermek için hayata geçirdiğimiz ve teknolojimizle zenginleştirdiğimiz Ekonomiye Kadın Gücü projemiz, kadına yönelik şiddete ‘dur’ demek için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığıyla yaptığımız işler, İşte Eşitlik manifestosuna attığımız imza ile verdiğimiz söz ve şirket içinde yakaladığımız yüksek kadın çalışan oranı, kadın dostu İnsan Kaynakları uygulamalarımızla ülkemizde ve dünyada parmakla gösterilir hale geldik. Bugün ‘Güçlü Kadın, Güçlü Türkiye’ bakış açımızla kadınların güçlenmesi için birçok projeyi hayata geçiriyoruz.


Turkcell’in Kardelenler burs sayısı 100 bini geçti

Türkiye’nin en önemli ve öncü sosyal sorumluluk projelerinden Kardelenler, bundan 15 yıl önce Turkcell tarafından, ailelerinin ekonomik yetersizliği nedeniyle öğrenimlerine devam edemeyen kız çocuklarına eğitimde fırsat eşitliği sağlanması amacıyla hayata geçirildi. Proje 2010 yılı Mart ayında Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen Pekin+15 etkinliği kapsamında, BM merkezinde düzenlenen panelde, örnek proje olarak dünyaya tanıtıldı. Kardelen bursuyla ODTÜ Uluslar arası İlişkiler 3. Sınıfta okuyan Güleser Çelik, panele konuşmacı olarak katılmış ve yaptığı konuşmanın ardından, BM’de staja kabul edilmişti.


“Ekonomiye Kadın Gücü” ile hedef 100 bin kadına ulaşmak

Turkcell 2012 yılında, ekonomik üretime başlamak isteyen dar gelirli kadınlar için Türkiye İsrafı Önleme Vakfı ile işbirliğine giderek cepten kalkınma seferberliği başlattı. Ekonomiye Kadın Gücü adlı seferberlik sayesinde dünyada ilk defa bir mobil operatör, bir mikrofinans kuruluşuyla ortak ‘sosyal borçlanma’ modelini hayata geçirmiş oldu. Turkcell’in teknolojisiyle güçlendirilen sosyal borçlanma modeli sayesinde dileyen herkes dar gelirli kadınlara 1 yıl vadeli borç verebiliyor ya da bağış yapabiliyor. Ekonomiye Kadın Gücü seferberliğinin hedefi 4 yılda 100 bin kadını ekonomiye kazandırmak. Turkcell projeye 400 bin TL katkı vererek başladı. Geçen ay yapılan Gala Gecesi’nde de 400 bin TL gelir elde edildi. Gecenin onur konuğu mikrokredi kavramının muciti ve bu fikriyle Nobel Ödülü’nü alan iktisatçı Prof. Muhammed Yunus oldu. Projeye destek vermeyen herkes operatörü ne olursa olsun, FON yazıp 5886’ya SMS gönderilerek proje havuzuna 5 TL bağış yapılabiliyor.


Turkcell, proje kapsamında Anadolu’da 11 ili kapsayan bir eğitim programına başladı. Eğitim programı kapsamında kadın girişimcilere daha etkin ve başarılı bir iş hayatı için temel bilgiler veriliyor.


Bakanlıkla el ele verdi, kadına şiddete “sıfır” tolerans dedi

Turkcell, geçen yıl Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı ile el ele vererek, kadına yönelik şiddete karşı önemli adımlar attı. Türkiye’deki kadınların yüzde 39’unun hayatlarının bir döneminde şiddete maruz kaldığı gerçeğini değiştirmek üzere “Kadına Yönelik Şiddete Sıfır Tolerans Kampanyası”na start verildi. Sloganın 360 derecelik bir tanıtım stratejisi sayesinde toplumun çok büyük bir kesimine ulaşması sağlandı.

Ayrıca kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla Türkiye'nin her kesiminden öncü ve ünlü insanların katıldığı "Beyaz Kurdele" Gala gecesi düzenlendi. Yine 2012’de Bakanlık ile kurulan işbirliği sonucunda, Turkcell Grup şirketlerinden Turkcell Global Bilgi Alo183 danışma hattını hayata geçirdi. Turkcell, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın “İşte Eşitlik Bildirgesi”nin hazırlanmasında da aktif bir rol oynadı ve bu platformun görsel kanallarını tasarlayarak, insanlarla buluşturdu.Turkcell’in kadın çalışan oranı sektör ortalamasını ikiye katlıyor

Teknolojisiyle sosyal dönüşüme ön ayak olarak fırsat eşitliği yaratan Turkcell, yüksek kadın çalışan oranıyla, hem iş dünyasında hem de telekom sektöründe öncü bir rol üstleniyor. Turkcell’de çalışanların % 49,6’sı kadın iken bu rakam sektörde % 23’lere düşüyor. Özellikle Anadolu’nun dört bir yanına dağılmış çağrı merkezleri sayesinde, Turkcell kadın çalışma oranlarının çok düşük olduğu illerde bile bu eşitliği sağlamayı başarıyor. Turkcell yönetici kadrosunun % 42’sinin kadın oluşu, her kademede sağlanan fırsat eşitliğinin önemli bir göstergesi.

Şirket “kadın dostu” insan kaynakları uygulamalarıyla da kadın çalışanlarının gündelik hayatlarını kolaylaştırıyor ve güzelleştiriyor. Dileyen tüm çalışanlara Hayata Ait Programlar (HAP) kapsamında anneliğe hazırlık, hamileler için nefes teknikleri, ebeveyn olma sanatı eğitimleri veriliyor. Turkcell ayrıca 2-5 yaş arası çocuğu olan kadın çalışanlara kreş yardımında bulunuyor.

Sayfayı kaydırın