SIKÇA SORULAN SORULAR

 • ÖdemeliAra kodunu tuşlayarak bir arama başlattığınızda, görüşme hemen başlamaz. Öncelikle aramanız sistem tarafından karşı tarafa istek olarak gönderilir. Aradığınız kişi ödemeli arama talebinizi kabul ederse, sizin telefonunuz çalar ve görüşme başlar. Onaya kadar, telefonunuzda herhangi bir ses sinyali duymazsınız. Ancak telefonunuzun ekranında yazılı bilgilendirme mesajları görürsünüz.
 • Evet, ÖdemeliAra hem yurt içi hem de yurt dışı aramalar için geçerlidir. Yurt içinden ya da yurt dışından ödemeli arama talebi başlatabilirsiniz. Ancak talep alan abonenin, yurt içinde bulunması gerekir.
 • Evet. TL bakiyeniz kalmadığı durumlarda, ÖdemeliAra ile arama yapıp bir görüşme başlatabilirsiniz. Ancak başka bir aboneden size ödemeli arama gelemez.

  Hazır Kart aboneleri arama yapamadıkları ancak aranabildikleri 180 ila 270 gün arasındaki yarı aktif dönemde, bu servisle arama başlatarak başka bir aboneye ödemeli arama talebi yapabilir.

  Faturalı hat aboneleri ise arama yapamadıkları ama aranabildikleri yarı aktif dönemde, bu servisle arama başlatarak başka bir aboneye ödemeli arama talebi yapabilir. Ancak bu aboneler, gelen ödemeli arama taleplerini kabul edemezler. Hattı hem aramaya hem de aranmaya kapalı olanlar ise servisten faydalanamaz.
 • ÖdemeliAra sistemi suistimale açık olduğu için, aşırı talep yaratan abonelerimizin yükünü sınırlamak ve böylece ÖdemeliAra kullanıcılarına /ihtiyaç sahiplerine daha kaliteli hizmet vermek amacı ile bir geliştirme yapılmıştır. Aynı gün içinde;
  • Karşı tarafın kabul etmediği talepler,
  • Ve karşı tarafın kabul ettiği ancak talepte bulunan tarafın o ana kadar telefonu kapadığı talepler,

  toplam olarak 10'u aştığında, arayanın ÖdemeliAra talepleri o gün için engellenir. ÖdemeliAra servisinin yoğun saatleri olan 17.00-23.00 saatleri arasındaki 3 saatlik dilimler içerisinde 6 kez reddedilen numaralar, aynı gün saat 23.00 e kadar Kara Liste’ye alınır.
 • Belirlediğiniz numaralardan gelen ÖdemeliAra çağrılarının kısa bir anons sonrasında hemen bağlanmasını sağlayabilirsiniz.

  Bu işlemi Turkcell İletişim Merkezi'nden veya Turkcell Çağrı Merkezileri’nden yapabilirsiniz. Diğer numaralardan gelen aramaları kabul edip etmeme hakkınız devam eder.
 • Turkcell İletişim Merkezi'ne giderek veya Turkcell Çağrı Merkezleri’ni arayarak tüm ÖdemeliAra taleplerini bloke edebilirsiniz. Bu durumda hiçbir numara sizi ödemeli olarak arayamaz. ÖdemeliAra ile tekrar aranmak isterseniz Turkcell İletişim Merkezi 'ni ziyaret etmeniz ya da Turkcell Çağrı Merkezleri’ni yeniden aramanız yeterlidir. ÖdemeliAra taleplerini kısa mesajla otomatik reddetmek için, 2222 'ye ODEMELIKAPAT IC yazıp göndermeniz yeterli. ÖdemeliAra servisini yeniden kullanmak istediğinizde 2222 'ye ODEMELIAC IC yazıp gönderebilirsiniz.
 • Ödemeli Arama faturada aşağıdaki gibi gözüküyor.
  Aranan numara bilgisi eğer ücretsiz kullanım değil ise normal aramaymış gibi gözükür.

  Tarih                     Birim  Aranan No    Tutar                Arama Tipi
  13.09.2013 15:22    1        53218650      0,34965         Ödemeliara Hizmeti
  13.09.2013 15:24    1        53218650      0,34965         Ödemeliara Hizmeti
   

 • ÖdemeliArama çağrısını kabul ettiğinizde ve çağrı başarı ile kurulduğunda, çağrı başına 50 kuruş ödeyeceksiniz. Çağrıyı reddetmeniz durumunda ya da herhangi bir sebepten çağrı başarı ile başlamadığında hiç bir ücret ödemezsiniz.
Sayfayı kaydırın