Telsiz kullanım ücreti nedir?

Bu ücret “Telekomünikasyon Hizmeti” için devlete ödenmesi gereken bir tutardır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu kararı gereğince 2014 yılı için 16,30 TL olarak belirlenmiştir. Turkcell,​ bu ücreti kurumsal aboneleri için devlete ödemektedir.

 

26 Ocak 2015 itibarıyla faturasız kurumsal hatlar için, Telsiz Kullanım Ücreti Vergisi tahsil edilmeye başlanacaktır. Her GSM abonesinin devlete ödemekle yükümlü olduğu Telsiz Kullanım Ücreti, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunun 46. maddesi ve ekli ücret tarifesi gereğince sistemde yer alan her abonenin devlete ödemekle yükümlü olduğu bir ücrettir.

 

2015 için Telsiz Kullanım Ücreti 17,95 TL olarak belirlenmiştir. Turkcell bu ücreti aboneleri adına devlete sene başında toplu öder, ancak abonelerine ödeme kolaylığı sağlamak için bu tutarı 12 eşit taksitte ve aylık olarak tahsil eder.

Sayfayı kaydırın